دولت تاپایان فعالیت، سلامت ومعیشت مردم وشکستن تحریم ها راپیگیری می کند

رئیس جمهور بی اثر کردن تحریمها و شکستن آن، لایحه بودجه ۱۴۰۰ و واکسن کرونا را سه محور گفت وگو سران سه قوه نام برد و تاکید کرد که در هر سه مورد اتفاق نظر داشتیم و نسبت به شیوه ها هم نظراتمان نزدیک به یکدیگر است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در پایان جلسه سران قوا که به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تاکید کرد: در این روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ به مردم عزیز ایران می‌گویم که دو تا بیست در سالی که تمام می‌شود ملت ما کسب کرده است. البته دولت نتوانسته نمره بیست بیاورد ولی ملت ما هم در مقاومت و ایستادگی در برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضد بشری و ضدانسانی آمریکا و هم در برابر ویروس کرونا نمره بیست کسب کرده است و بحمدالله مردم با ایستادگی، هماهنگی و با اجرای پروتکل‌ های بهداشتی، موفقیت‌های بزرگی را به دست آوردند.

دکتر روحانی با اشاره به موضوع بی اثر کردن تحریم ها به عنوان یکی از محورهای گفت و گوها گفت: همانطوری که رهبری معظم فرمودند اولین کار ما باید بی اثر کردن تحریم های غیر انسانی و غیر بشری باشد که در این زمینه گفت و گو های خوبی داشتیم و درمورد شیوه ها و گام هایی که باید برداریم، نظرات مشابه است و اتفاق نظر داریم.

رئیس جمهور افزود: در مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده نیز در مورد اینکه مجلس و دولت در چه مواردی می توانند همکاری کنند و اصلاحات احتمالی که می توانند در لایحه انجام دهند بحث کردیم و بنا شد تیم های اقتصادی دولت و مجلس در این زمینه بحث و گفت و گو کنند.

دکتر روحانی با اشاره به موضوع واکسن کرونا به عنوان سومین موضوع مطرح شده در جلسه سران قوا، گفت:  متاسفانه درمورد واکسن کرونا دو قطبی و بحث هایی در جامعه وجود دارد که سازنده، درست و مفید نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما از چند طریق بدنبال تهیه واکسن کرونا هستیم، گفت: مسیر اول تولید واکسن داخلی است که در این رابطه  دو موسسه بزرگ و یک شرکت دانش بنیان درحال فعالیت هستند و امیداریم موفقیت کامل را بدست آوردند.

دکتر روحانی مسیر دوم را  ساخت واکسن با همکاری یک کشور دیگر عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم با همکاری یک کشور دیگر واکسن بسازیم.

رئیس جمهور خرید واکسن از خارج را سومین اقدام دولت عنوان کرد و گفت:  برای خرید واکسن از سازمان بهداشت جهانی تحت چارچوب کوواکس اقدامات لازم انجام شده  و در عین حال با یکی دو کشور دیگر هم مذاکره برای خرید واکسن تولید آنها درحال انجام است و مردم مطمئن باشند که خرید واکسن خارجی با اطمینان کامل از کیفیت آن خواهد بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه امیدوارم واکسن داخلی هم همه مراحل تولید را طی کرده و با اطمینان کامل در دسترس مردم قرار گیرد، افزود: مردم مطمئن باشند که مسئولان کشور سلامت آنها را به عنوان مهمترین و اصلی ترین موضوع مورد توجه قرار می دهند.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: دولت در ماه های باقیمانده تا پایان فعالیت خود، سلامت مردم، شکستن تحریم ها و معیشت مردم را با جدیت و با همکاری قوای دیگر پیگیری خواهد کرد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

به مردم عزیز ایران می‌گویم در سال ۲۰۲۰ که تمام می‌شود، ۲ نمره ۲۰ کسب کرده‌اند البته دولت نتوانست نمره ۲۰ بیاورد ولی ملت هم در مقاومت و ایستادگی در برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضد بشری و ضدانسانی آمریکا و هم در برابر ویروس کرونا نمره بیست کسب کرد و بحمدالله مردم با ایستادگی، هماهنگی و با اجرای پروتکل‌ های بهداشتی، موفقیت‌های بزرگی به دست آوردند.

در جلسه امروز عمدتاً در ۳ موضوع با هم صحبت کردیم. موضوع اول همان که مقام معظم رهبری فرمودند که تحریم را بی‌اثر و در قدم دوم تحریم را بشکنیم و در این زمینه گفتگوی بسیار خوبی داشتیم و همه ما نسبت به این اصل اتفاق نظر داریم و نسبت به شیوه‌ها و قدم‌هایی که باید برداریم،  نظراتمان نزدیک و مشابه همدیگر است و ان‌شاء الله این بحث را در جلسات آینده سران ۳ قوه ادامه می‌دهیم.

موضوع دومی که بحث کردیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و نمایندگان محترم مشغول بررسی هستند. ما پیرامون این موضوع که در چه مواردی مجلس و دولت با هم همکاری کنند، بحث کردیم.

راجع به اصلاحات احتمالی که در تنظیم نهایی بودجه باید با هم انجام دهیم، اتفاق نظر داشتیم و راجع به شیوه و موارد، بنا شد تیم اقتصادی دولت با نمایندگان محترم کمیسیون تلفیق و سایر نمایندگان در این زمینه بحث و بررسی کنند.

نکته سومی که در پایان جلسه راجع به آن بحث شد، واکسن کرونا بود. یک دو قطبی و بحث‌هایی در جامعه بوجود آمده که این بحث‌ها سازنده، درست و مفید نیست.

مردم توجه داشته باشند ما از چند طریق دنبال تهیه واکسن هستیم. اولین آن واکسن داخلی است که تقریباً ۳ مرکز و البته مراکز دیگر کار می‌کنند و عمدتاً ۲ مؤسسه بزرگ و یک شرکت دانش‌بنیان در مسیر تهیه واکسن هستند که کمک‌های لازم به اینها انجام می‌گیرد و امیدواریم موفقیت کامل به دست بیاورند که این مسیر اول ما است.

مسیر دوم ساخت واکسن با یک کشور دیگر است که همکاری‌ها را با یکدیگر شروع کردیم و انجام می‌دهیم و این واکسن ساخت دو کشور خواهد بود که در نهایت به نتیجه برسد و این مسیر دوم است و مسیر سوم خرید واکسن از خارج است که یکی از طریق سازمان بهداشت جهانی است و همان بحث کوواکس است که برای تأمین مالی‌ این واکسن و اینکه به حساب لازم، واریز کنیم، اقدامات لازم را انجام دادیم.

 در عین حال با یک تا دو کشور دیگر در حال مذاکره هستیم تا مقداری واکسن از آنها هم خریداری کنیم و مردم ما اطمینان داشته باشند اگر واکسنی از خارج خریداری کنیم، با اطمینان کامل این کار را خواهیم کرد و در واکسن داخلی هم زمانی مجوز استفاده واکسیناسیون داده خواهد شد که به اطمینان نهایی برسیم و همه مراحل طی شود و امیدوارم مردم همانطور که با آرامش و اجرای پروتکل مسیر را به خوبی طی کردند، در مقابله با این ویروس هم همین مسیر را طی کنند چراکه سلامت مردم برای مسئولین جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوعی است که مورد توجه دولت و همه مسئولین خواهد بود.

سلامت و معیشت مردم و شکستن تحریم، مواردی است که برای ما در باقیمانده ماه‌های پایانی دولت دوازدهم مهم است و ان‌شاء الله هر سه موضوع را با همکاری و هماهنگی کامل دو قوه دیگر انجام می‌دهیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha