۸ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۰۴
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84165020
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش رویارویی ناتو با روسیه در ۲۰۲۰

تهران – ایرنا – سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز دوشنبه اعلان کرد که فعالیت های نظامی روسیه در آسمان کشورهای عضو این نهاد نظامی در سال روبه پایان (۲۰۲۰) نسبت به سال پیش از آن، افزایش اندکی یافته است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ بیانیه ناتو می افزاید: تقریبا ۹۰ درصد یا حدود ۳۵۰ ماموریت هوایی ناتو با پرواز هواپیماهای نظامی روسیه ارتباط داشته است.  

ناتو با این مفروضات که هواپیماهای نظامی روسیه اغلب رمز نشانگر موقعیت و ارتفاع و نقشه پرواز خود را مخابره نکرده و با ماموران نظارت پرواز تماس برقرار نمی کنند، به این نتیجه رسیده که خطر بالقوه ای برای هواپیماهای غیرنظامی و مسافربری به شمار می روند.

ناتو دارای ۲ مرکز عملیات هوایی در آلمان برای پوشش دادن شمال اروپا و دیگری در اسپانیا برای پوشش دادن جنوب این قاره است که به همراه یکدیگر همه تحرکات و فعالیت های هوایی در سراسر اروپا را رصد می کنند.

در سالی که پایانش با پایان دور ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ مصادف شده، اختلافات گسترده میان اروپا و آمریکا بر سر مسائلی مانند ناتو، تاحد بی سابقه ای افزایش یافته است. فشار ترامپ بر متحدان اروپایی ناتو جهت افزایش هزینه های نظامی، باعث شد تا به گفته مقامات اروپایی، شکافی عمیق در مناسبات فراآتلانتیک ایجاد شود.

در مجموع شکاف در دو سوی اقیانوس اطلس در دوره ترامپ به طور قابل ملاحظه‌ای به دلایل مختلفی از اختلاف در برجام گرفته تا بازتعریف ناتو و روابط دوجانبه تعمیق یافت، تا جایی که سران بروکسل تصمیم به جداسازی راه خود از آمریکا حتی در مسائل سیاسی- امنیتی گرفتند و زمزمه های استقلال از درون پیمان نظامی ناتو بلند شد. از منظر بین المللی ناتو و اتحادیه اروپا دو روی یک سکه هستند که از دوره پس از جنگ دوم جهانی، نهادهای جدانشدنی بوده اند؛ یکی به عنوان موتور اقتصادی و دیگری به عنوان پیمان نظامی. همکاری کشورهای اروپایی و امریکا در چارچوب ماموریت های نظامی ناتو است و احتمال جدایی اروپایی‌ها از ناتو در آینده دور از ذهن نیست.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان