نذر هشتم در قوچان هشت زندانی را به آغوش خانواده بازگرداند

مشهد- ایرنا- مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان رضوی گفت: در دومین مرحله از اجرای طرح نذر هشتم، هشت زندانی جرائم غیرعمد در قوچان با کمک خیران مسجد عسگریه این شهرستان به آغوش خانواده بازگشتند.

سعید سرباز جانفدا روز دوشنبه در حاشیه آزادی این زندانیان در جمع خبرنگاران افزود: طرح نذر هشتم به نیت حضرت امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان از ۲ ماه پیش آغاز شده که مسجد جوادالائمه (ع) مشهد آغاز ‌کننده این طرح بود. 

وی ادامه داد: طرح نذر هشتم گفتمان زندان را به بطن جامعه کشاند تا مساجد، محلات و مردم پای‌کار آمده و زمینه آزادی زندانیان را فراهم کنند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی خراسان رضوی گفت: زندانیان آزادشده در این طرح توسط خیران جذب مساجد شده و تا زمانی که به استقلال معیشتی و وضعیت تثبیت ‌شده مالی نرسند تحت حمایت خیران و مردم منطقه قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به طرح پایش زندانیان در این استان افزود: در مجموع ۱۶ هزار زندانی در زندان‌های استان وجود دارند که بیشترین آن‌ها در ارتباط با جرائم مواد مخدر زندانی شده‌اند و با اجرای طرح‌های درمانی در داخل و خارج زندان امیدواریم این تعداد کاهش پیدا کند.

۱۰ زندانی جرائم غیر عمد در قوچان وجود دارند

رییس اداره زندان و اقدامات تأمینی و تربیتی قوچان نیز در این مراسم با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ زندانی جرائم غیر عمد در این زندان وجود دارند، گفت: طرح نذر هشتم طرح معنوی است که با خلاقیت مدیرکل زندان‌های استان اجرایی شد و طی تفاهم‌نامه‌ای مشترک با امور مساجد مقرر شد مساجد در زمینه فرهنگی و آزادی زندانیان نیز کمک‌رسانی کنند.

حشمت شاکری افزود: در این طرح  هشت زندانی شهرستان با بدهی ۱۱۷ میلیون تومان آزاد شدند که ۷۱ میلیون تومان از این بدهی توسط شاکیان بخشیده شد و مابقی توسط خیران مسجد عسگریه پرداخت گردید.

امام‌جمعه قوچان نیز با تأکید بر اینکه مسجد سنگر و راهگشای جامعه است گفت: مسجد می‌تواند مسیر جامعه را مشخص می‌کند لذا باید فرهنگ‌سازی را از این محل آغاز کرد.

حجت‌الاسلام محمدعلی دستجردی افزود: برای مسجد در تراز انقلاب اسلامی باید مسیر اصلاح و اشتغال در جامعه را در نظر گرفت و آزادی زندانیان یکی از این راه‌هاست که می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه‌ها به اصلاح و برگشت افراد به جامعه کمک کند.

حسین ولیدخت، دادستان عمومی و انقلاب قوچان نیز بابیان اینکه در طرح نذر هشتم هر ماه هشت محکوم مالی به کمک مؤمنان و خیران آزاد می‌شوند گفت: نقش محوری مساجد در این طرح ظاهر می‌شود پس اگر بتوانیم مشکلات زندانیان جرائم غیر عمد را به مساجد منتقل کنیم می‌توان با کمک‌های خیرخواهانه مؤمنان زمینه آزادی این گروه از زندانیان را فراهم و علاقه‌ به معارف اسلامی را در دل آنان ایجاد کرد.

در اجرای طرح نذر هشتم به نیت امام مهربانی، حضرت امام رضا (ع)، در هشتمین روز هر ماه هشت زندانی جرائم غیرعمد توسط یکی از مساجد استان آزاد می‌شوند.

این طرح در مدت یک ‌ماه توانسته است ۱۶ زندانی را به آغوش خانواده بازگرداند. مسجد عسگریه قوچان به‌ عنوان دومین مسجد در استان با کمک خیران هشت زندانی این شهرستان را آزاد کرد.

شهرستان قوچان در ۱۳۷ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha