عضو شورای شهر: تهران در شرایط کرونا حمایت نمی‌شود

تهران- ایرنا - نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به عدم اجرای تکالیف قانونی دولت در قبال پایتخت گفت: تهران در شرایط کرونا مورد حمایت هیچ کدام از دستگاه‌های حاکمیت نیست.

به گزارش روز دوشنبه معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، «سید حسن رسولی» در برنامه زنده تهران بیست که به بررسی مطالبات شهرداری ها از دولت اختصاص داشت، حضور یافت. در این برنامه یوسفی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت.

رسولی در ابتدای سخنان خود و در پاسخ به این سوال که میزان مطالبات شهرداری تهران از دولت چقدر است، گفت: مطالبات شهرداری مجموعه ای از حساب های فی مابین حوزه مدیریت شهری تهران با دولت و حساب های جاری و ساری است، به عبارتی با توجه به گستردگی روابط و مناسبات فی مابین، می توانیم بگوییم در سرفصل های مختلف چه وضعیتی داریم اما درکل به صورت مطلق نمی توان عددی را بیان کرد چرا که این مطالبات از دولت، به صورت تعهدی، بدهی، عوارض، بازپرداخت تسهیلات ارزی و تضامین اوراق مشارکت است.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات میدانی انجام شده در مدیریت شهر تهران، حوزه حمل و نقل عمومی و آلودگی هوا دو مسئله اصلی پایتخت است و به طور طبیعی شورا به عنوان پارلمان محلی و مجلس شورای اسلامی به عنوان پارلمان ملی و دولت و شهرداری تهران به عنوان دستگاه های اجرایی هر کدام وظایفی دارند که برای ارائه بهترین خدمت به شهروندان لازم است، حداکثر تلاش را داشته باشیم.  

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه طلب شهرداری از دولت شناور است، تاکید کرد: درحال حاضر ۶ هزار دستگاه اتوبوس در شهر تهران فعالیت دارند، در حالی که این عدد باید به بیش از ۹ هزار دستگاه برسد. این در شرایطی است که در ۱۰ سال گذشته حتی یک دستگاه اتوبوس از دولت به شهر تهران تحویل داده نشده است این درحالی است که طبق قانون تامین اتوبوس مورد نیاز، وظیفه دولت است.

وی ادامه داد: با این حال در سال جاری شهرداری با تمام مشکلاتی که داشته قرارداد خرید ۲۵۰ اتوبوس را منعقد کرده و ۱۰۰ دستگاه آن وارد شبکه حمل و نقل شده و تا پایان سال ۱۵۰ دستگاه اتوبوس دیگر نیز به ناوگان اتوبوسرانی شهر اضافه خواهد شد.

رسولی افزود: در حوزه مترو نیز در حال حاضر ۱۵۲۰ واگن در حال خدمت رسانی است که با این تعداد واگن به طور متوسط قبل از شیوع کرونا یک میلیون و نهصد هزار سفر در روز انجام می شد که بعد از شیوع کرونا این تعداد سفر به کمتر از نصف کاهش یافته است. البته برای آنکه خدمات دهی مناسب به شهروندان ارایه شود نیاز است ۱۵۰۰ دستگاه واگن جدید تامین شود. به طور حتم اگر این تعداد واگن به خطوط اضافه شود، تعداد جابجایی مسافر در مترو به حدود ۵میلیون سفر در روز افزایش خواهد یافت.

خزانه دار شورای شهر تهران  با اشاره به اینکه عمده مسایل پاییتخت به ویژه حمل و نقل عمومی موضوع حاکمیتی است یادآور شد: ساده اندیشی است که انتظار داشته باشیم شورای شهر و شهرداری تهران به تنهایی و از جیب مردم با دریافت عوارض در کنار اوراق مشارکت، سیستم حمل و نقل ریلی را به روز رسانی کند.

رسولی با بیان اینکه حداقل در ۶ قانون مصوب و مصرح تکالیفی را برای دولت ها در حوزه حمل و نقل عمومی مشخص شده است، گفت: ظرف ۷سال و نیم گذشته در دولت آقای روحانی حتی یک دستگاه اتوبوس و یک واگن به سیستم حمل و نقل عمومی پایتخت توسط دولت اضافه نشده است و شهرداری تهران تلاش کرده با منابع حداقلی خود این سیستم را سرپا نگاه دارد.

وی افزود: مطالبات شهرداری تهران و سایر شهرداری ها از دولت تنها در یک سرفصل نیست، به طور مثال  ماده ۲۳ قانون راهنمایی و رانندگی  صراحت دارد  ۶۰ درصد جرایم اخذ شده از رانندگان متخلف که درون ۷۰۰ کیلومتر مربع شهر تهران جریمه می شوند مایملک شهری است و جز حقوق عمومی مردم است و حق الناس است. قانون گذار گفته این عدد اخذ شده( ۶۰ درصد) باید به حساب شهرداری واریز شود. در اینجا خزانه دولت امانت دار است و این بودجه کمک به دولت نیست. از سال ۹۵ تا الان بیش از ۳۲۰۰ میلیارد تومان شهرداری تهران از دولت طلبکار است و این در حالی است که کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان آن پراخت شده داده است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا با اشاره به فعالیت های مدیریت شهری در دوران کرونا نیز اظهار کرد: شهرداری تهران پیشانی نظام است و در همه دنیا برای اداره پایتخت، نظام نامه سیاسی خاصی وجود دارد و بر اساس آن حساب و کتاب ویژه ای در نظر گرفته می شود. در یکسال  گذشته شورا و شهرداری بنا به اقرار ستاد ملی کرونا، در صف مقدم بوده است. امروز تمامی سراهای محله ما در اختیار طرح شهید قاسم سلیمانی و تمام کلینیک های شهرداری نیز در کنار ستاد کرونا است.

خزانه دار شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری با وجود اینکه از تمام ظرفیت خود در دوران کرونا به منظور ارائه خدمات به شهروندان استفاده کرده اما حتی یک ریال از دولت دریافت نکرده است، اعلام کرد: کرونا در کنار رکود اقتصادی سبب شده درآمد های شهرداری کاهش پیدا کند و در برخی از سرفصل ها به صفر برسد. به عنوان خزانه دار شورای شهر می گویم ظرف ۸ ماهه ابتدای سال جاری تنها ۶۲ درصد بودجه شهرداری تهران محقق شده است. آن هم ۶۲درصدی که ما در سال قبل می توانستیم به ۲۵۰ میلیارد تومان یک کیلومتر مترو ایجاد و تجهیز کنیم اما امروز باید با هزار میلیارد تومان آن را انجام دهیم.

وی ادامه داد: در این شرایط ما به عنوان نماینده مردم مسئولیم و در این شرایط بحرانی پا به پا و دوش به دوش عزیزان حوزه بهداشت و درمان و سلامت انجام وظیفه کرده ایم.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: رییس جمهور برای هزینه های کرونا مجوز برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی را دریافت کرد، اما مردم عزیز تهران بدانند تاکنون یک ریال از این یک میلیارد یورو برای شهرداری تهران با ۹ میلیون نفر جمعیت ثابت و ۶ میلیون جمعیت سیار پرداخت نشده است. در حالی که در برخی روزها ۶۰ درصد تلفات مربوط به کرونا برای شهر تهران بوده است.

رسولی افزود: در این شرایط به دلیل کرونا درآمدهای شهرداری کاهش و هزینه های آن افزایش یافته است. امروز سازمان ورزش شهرداری یا برج میلاد یک ریال درآمد ندارد و تمام هزینه های سازمان تاکسیرانی، اتوبوسرانی و مترو نیز بر عهده مدیریت شهری است.

وی ادامه داد: تعجب می کنم چرا سران قو و مراجع امنیتی و به خصوص وزیر کشور و آقای شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی، من عنوان خزانه دار شورای شهر را صدا نمی کنند تا اگر فردا سیستم حمل و نقل عمومی شهر تهران متوقف شد، بدانند چه آثار و تبعات امنیتی در این شرایط پیش خواهد آمد.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه خطاب من فقط به دولت نیست و به کل حاکمیت است، تاکید کرد: اداره پایتخت برخلاف تصور، امر مهم و حاکمیتی است و با کمال تاسف در این شرایط رکود اقتصادی و افزایش هزینه ها و کاهش درآمدها مورد حمایت هیچ کدام از دستگاه های حاکمیت نیستیم.

رسولی با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: جالب است در لایحه بودجه دولت برای مترو که یک کیلومتر ساخت آن هزار میلیارد تومان هزینه دارد کل پولی که اختصاص داده اند تنها ۶۴ میلیارد تومان است. به عنوان کسی که ۳۰ سال در دولت و حوزه اجرا بودیم از این بودجه تعجب می کنم.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر گفت: به عنوان عضوی از اعضای شورای شهر اعلام می کنیم که در بدترین و بحرانی ترین شرایط برای اداره پایتخت هستیم انتظار داریم از دولت به عنوان کل حاکمیت مطالبات شهرداری را پرداخت کند. از مجلس نیز انتظار داریم در لایحه بودجه دولت توجه ویژه ای به حوزه حمل و نقل داشته باشند. متاسفانه در لایحه بودجه برای خرید اتوبوس در کل شهرهای کشور تنها ۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده اند یعنی خرید ۵ اتوبوس که به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha