مرگ و میر ناشی از کرونا در اصفهان ۶۰ درصد کاهش یافت

اصفهان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از کاهش ۸۰ درصدی موارد بستری و ۶۰ درصدی میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ خبر داد و گفت: تست‌های مثبت کرونا در این استان از ۶۰ به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است.

به گزارش ایرنا، طاهره چنگیز روز دوشنبه در جلسه دستاوردهای طرح تکمیلی مقابله با ویروس کرونا (شهید سلیمانی) که بصورت مجازی با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، افزود: یکی از نکات ارزشمند پس از اجرای طرح شهید سلیمانی در استان این بود که میزان تست های مثبت کرونا از ۶۰ درصد (در اوج همه گیری کووید ۱۹) به ۱۵ درصد در روزهای اخیر هم رسید که علامت خوبی در کاهش گردش ویروس در جامعه است.

طرح شهید قاسم سلیمانی "حافظان سلامت محله‌ها" در اصفهان از هفته نخست آذر امسال با همکاری سپاه حضرت صاحب‌الزمان(عج) و با هدف غربالگری و شناسایی زود هنگام مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ آغاز شد.

وی با اشاره به طرح شهید سلیمانی اظهار داشت: بیش از یکهزار و یکصد پایگاه در این طرح در استان اصفهان فعال است که حاصل فعالیت آنها پوشش ۶۰ درصدی جمعیت استان در غربالگری کرونا، ۷۹ درصد پیگیری بیماران، ۵۲ درصد رهگیری افراد در معرض تماس با بیمار و کاهش میزان بستری و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ است.

چنگیز با تاکید بر اینکه همدلی و همگرایی خوبی از ابتدای همه‌گیری کووید ۱۹ بین دانشگاه علوم پزشکی، سپاه و بسیج اصفهان وجود داشت و در طرح شهید سلیمانی بصورت سازمان یافته وارد فصل جدیدی شد، تصریح کرد: این طرح یک مدل خاص بومی ایرانی اسلامی از مدیریت بحران و انجام کارهای بزرگ است که بر اساس توکل به خدا، جلب مشارکت مردم، برنامه ریزی، هدایت درست فعالیت ها و وحدت همه جانبه اجرا شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به ۲ پیشنهاد در ادامه برنامه های مقابله با کرونا اشاره و اضافه کرد: یکی اینکه پس از کاهش ایجاد شده در آمار این بیماری، لازم است حرکت های ما باز آرایی شود و آماده باشیم که پیک های بعدی اتفاق نیفتد.

وی ادامه داد: دوم اینکه مردم باید برای مواجهه طولانی مدت با این بیماری مهیا باشند و در برخی دستورالعمل ها تجدیدنظر و تمهیدات طولانی مدت در این پیوند اندیشیده شود.

چنگیز تاکید کرد: سلامت و امنیت همه جانبه در کشور ما در گروی این است که ۲ شبکه مویرگی فعال و مردمی یعنی بسیج و نظام سامت دست در دست هم قرار دهند و تمهیدات دراز مدت برای آمادگی در برابر معضلات نظام سلامت مانند بیماری های غیر واگیر، سلامت روان، نشاط اجتماعی و آمادگی برای حملات بیوتروریستی اندیشیده شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر ساماندهی کمک های مومنامنه حول مسجد و خانواده، گفت: یکی از ابعاد خوب طرح شهید سلیمانی این بود که اجازه انعطاف در استان ها بر اساس شرایط استانی داده شد و در اصفهان از آن استفاده کردیم و امید است این طرح بعنوان مدل قابل عرضه به دنیا جاودانه شود.

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این جلسه گفت: اصفهان در اجرای طرح شهید سلیمانی قبل از اینکه حالت رسمی بگیرد، پیشقدم بود و لازم است از تجربه های آن استفاده شود.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تاکید کرد: مدلی که اصفهان در این طرح آغاز کرد پویا، جامع و قابل استناد بود و مدل موفق همدلی بین دانشگاه علوم پزشکی و سازمان بسیج است.

بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در زمان حاضرحدود ۵۴۰ بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند درحالیکه این آمار در اواخر آبان بیش از ۲ هزار نفر بود؛

در شبانه روز گذشته ۱۹ نفر دارای علائم کرونا در استان جان باختند که ابتلای ۱۲ نفر آنها به کرونا، قطعی بود؛ آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در آبان امسال تا حدود ۵۰ نفر در شبانه روز نیز رسید.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا از اسفند پارسال تا یازدهم آذر امسال در استان اصفهان (به جز کاشان و آران و بیدگل) ۶۳ هزار و ۵۰۰ نفر بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان‌ها بستری شدند که از این تعداد ۶ هزار و ۷۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

در رنگ‌بندی جدید استان اصفهان در همه‌گیری کرونا؛ ۱۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۶ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارد؛ استان اصفهان با پنج میلیون نفر جمعیت ۲۴ شهرستان دارد.

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون بیش از یک میلیون و ۲۰۶ هزار نفر بطور قطعی در کشور به کرونا مبتلا شدند و بیش از ۵۴ هزار نفر بر اثر این بیماری جان باختند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha