قصه‌ای دیگر از چارلز دیکنز و ماجرای «خون و نفت» در تلویزیون

تهران- ایرنا- نمایش سریالی از چارلز دیکنز در شبکه چهار سیما، بررسی ماجرای «خون و نفت» با روایتی از اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا و ماجرای شهیدی که نماینده دهه شصتی‌ها بین مدافعان حرم بود ازجمله اخبار امروز صدا و سیما است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نهمین قسمت از فصل چهارم برنامه تلویزیونی به اضافه مستند با پخش و بررسی مستند خون و نفت به کارگردانی مصطفی شوقی از شبکه مستند پخش خواهد شد.

این فیلم مستند، روایتی صریح و بی‌پرده از اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا برای صادرات بنزین به این کشور است. همچنین کمک‌ نفتکش‌های ایرانی و ونزوئلایی در این ماجرا را به تصویر کشیده است.

این فیلم مستند مخاطب را با نفتکش‌های ایرانی از خلیج فارس تا ونزوئلا و دریای کارائیب همراهی کرده و تصاویری از اعزام نفتکش‌ها را نشان می‌دهد؛ سپس به تاریخچه روابط ایران و ونزوئلا می‌پردازد و در نهایت سیاست‌های دولت فعلی در برابر ونزوئلا را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این مستند که چندی پیش رونمایی شد، در اولین اکران تلویزیونی به شبکه مستند آمده و در برنامه به اضافه مستند رونمایی خواهد شد.

در این قسمت و پس از پخش مستند، میز کارشناسی برنامه با حضور رستم قاسمی، وزیر اسبق نفت برگزار می‌شود و در آن صادرات اخیر بنزین از ایران به ونزوئلا که عیلرغم تهدیدات ترامپ عملی شد مورد بررسی قرار می‌گیرد. این قسمت از برنامه به اضافه مستند روز سه‌شنبه ۹ دی ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن روزهای چهارشنبه ۱۰ دی ساعت ۹ و جمعه ۱۲ دی ساعت ۱۴ است.

به اضافه مستند، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که به پخش مستندهای دیده نشده داخلی و خارجی در تلویزیون و بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند می‌پردازد. این برنامه با اجرای امین قدمی، کارگردانی محسن کریمیان و تهیه‌کنندگی یاسر فریادرس با آیتم‌های مختلف سه‌شنبه‌های هر هفته ساعت ۲۰ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

اثری دیگر از چارلز دیکنز در شبکه چهار سیما

سریال خارجی خانه ای در باد از فردا ۹ دی ماه هر شب ۳۰ دقیقه بامداد از شبکه چهار سیما پخش می شود.

خانه ای در باد به کارگردانی مشترک جاستین چادویک، سوزانا وایت محصول ۲۰۰۵ آمریکا و انگلستان است. این سریال ۸ قسمتی از سه شنبه هر شب ۳۰ دقیقه بامداد پخش و در ساعت ۱۸ بازپخش می شود.

آنا مکس ول مارتین، دنیز لاوسون، کری مولیگان، فین مورل، گیلین اندرسون، تام گورگسون، چارلز دنس، پاتریک کندی از جمله بازیگران این سریال هستند.

منتقدان ادبی، قصه خانه‌ای در باد را یکی از بهترین و جذاب‌ترین داستان‌های چارلز دیکنز معرفی کرده‌اند. به گفته آنها، این داستان یکی از پیچیده‌ترین، طولانی‌ترین و پرانرژی‌ترین نوشته‌های دیکنز به حساب می‌آید. فیلمنامه اقتباسی این محصول سال ۲۰۰۵ با نگاهی به داستان پرخواننده این نویسنده کلاسیک نوشته شده است.

داستان این سریال در مورد ناعدالتی‌های دستگاه قانونی انگلستان و داستان های موازی دیگری از جمله پرداختن به وضع زندگی طبقه فقیر انگلیس و روابط مافیا در دستگاه‌های قضایی اشاره دارد … .

سریال خانه ای در باد به کوشش واحد تامین برنامه شبکه چهار سیما از روز سه شنبه ۹ دی ماه هر شب از شبکه چهار سیما پخش می شود.

«شب ادبیات» شعر احمد عزیزی را بررسی می کند

برنامه تلویزیونی شب ادبیات در قسمت جدید خود، به بررسی شعر و شخصیت احمد عزیزی خواهد پرداخت.

شب ادبیات که دوشنبه شب ها میزبان دوستداران ادب و اندیشه خواهد بود، شامل دو میز شعر و روایت است که به ترتیب علیرضا بهرامی و محمدرضا شرفی‌ خبوشان عهده دار اداره آن هستند.

این برنامه زنده در این نوبت، به «واکاوی شعر و شخصیت احمد عزیزی» با حضور نعمت الله سعیدی ـ روزنامه نگار و منتقد ادبی ـ خواهد پرداخت.

پاره دوم برنامه نیز به موضوع «انسان ایرانی و روایت؛ زنان تاریخ ساز» با همراهی زهرا زواریان، داستان نویس و پژوهشگر اختصاص خواهد داشت.

شب ادبیات از سری برنامه‌های «شب‌های هنر» شبکه چهار سیما با اجرای جواد مولانیا، به تهیه‌کنندگی احسان وحیدزاده و سردبیری دکتر حامد صلاحی از ساعت ۲۳ دوشنبه، هشتم دی ماه به روی آنتن‌ می رود.

از تازه های دنیای خودرو تا ممنوعیت صید ترال در «چرخ»

هشتادونهمین قسمت فصل هفتم چرخ ساعت ۱۹ امروز، دوشنبه ۸ دی، با بررسی دلایل ممنوعیت صید ترال در خلیج فارس روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

در این قسمت چرخ، حافظ آهی، مجری-کارشناس برنامه با دکتر اصغر عبدلی، عضو هیئت علمی پژوهشکده‌ی علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی و رئیس کارگروه ساماندهی صید آبزیان مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو می‌کند.

از نظر اکثر سازمان‌های زیست‌محیطی، مشکل اساسی اغلب روش‌های صید، صید گونه‌ی نامطلوب است. آنها نمی‌خواهند بعضی از ماهیان بی‌دلیل صید شوند. از آنجایی که ترال کف شامل کشیدن ابزار سنگین ماهیگیری در کف دریاست، می‌تواند تخریب‌هایی در مقیاس بزرگ در کف اقیانوس‌ها ایجاد کند.

از آن جمله شکستن مرجان‌ها، خسارت به زیستگاه و حذف جلبک‌های دریایی است. اوایل آبان ماه امسال بود که مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای از ممنوعیت دو ساله‌ی صید ترال از ابتدای آذر ۹۹ خبرداد.

در بخش دیگری از این قسمت چرخ متین نصیری، روزنامه‌نگار حوزه‌ی خودرو، تازه‌ترین خبرهای دنیای خودرو از جمله رونمایی از لامبورگینی SC۲۰ و نامزدهای خودروی سال اروپا را بررسی خواهد کرد.

فصل هفتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

چرخ چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری چرخ حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

«بعد از ظهر» را با افق بگذرانید

فیلم داستانی بعد از ظهر درباره اتفاقات حاشیه‌ای فتنه ۸۸، دوشنبه ۸ دی ماه از شبکه افق پخش خواهد شد.

بعد از ظهر عنوان فیلمی داستانی با تهیه‌کنندگی جواد اسماعیلی و محمد اسماعیلی است که در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ساخته شده است.

داستان فیلم درباره اتفاقات پس از انتخابات سال ۸۸ است، جایی که طلبه‌ای به نام آزاده، دوسش نازی را که جزو جنبش سبز است به حوزه علمیه کوثر دعوت کرده است. حوزه تعطیل و نازی ناپدید می‌شود. آزاده و دوستان طلبه‌اش به‌دنبال نازی راهی خیابان شده و بدن کتک خورده و مجروح نازی را در میان درگیری‌ها پیدا می‌کنند. چون راه بسته است، آنها نازی را به حوزه می‌برند. کم‌کم درگیری ها شدت می‌گیرد و حال نازی وخیم‌تر می‌شود. فیلمی در اینترنت پخش می‌شود که در آن به نظر می‌رسد طلبه‌ها نازی را ربوده‌اند ...

این فیلم داستانی ساعت ۱۸:۳۰ دوشنبه هشتم دی ماه از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

برگ پایانی از داستان ایران اتمی

هفتمین قسمت مجموعه مستند داستان اتم با موضوع مسئله هسته ای ایران در دهه ۹۰، دوشنبه این هفته از شبکه افق پخش خواهد شد.

داستان اتم مستندی است که درباره ماجرای استفاده از انرژی هسته ای در ایران ساخته شده و از این رهگذر به مذاکرات ایران با دیگر کشورها به خصوص آمریکا هم می پردازد.

این ماجرا از ابتدای انقلاب شروع می شود و به دوران حاضر یعنی انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ می رسد و پس از آن هم ماجرای توافق هسته ای را روایت می کند.

در هفتمین قسمت، به آخرین قضایای مربوط به پرونده هسته ای ایران و مسئله برجام پرداخته شده است.

داستان اتم با تهیه کنندگی احمد کشاورز، در هفت قسمت از شبکه افق پخش می شود.

زمان پخش این مستند ساعت ۱۹ است و تکرار آن هم روز بعد ساعت ۸:۳۰ روی آنتن می رود.

سفر به دشت‌های حاصل خیز گلستان همراه با شبکه افق

دوازدهمین قسمت مجموعه مستند گلستان، نگارستان ایران با موضوع گردشگری در شهرستان مراوه تپه، از شبکه افق پخش خواهد شد. گلستان، نگارستان ایران» عنوان مجموعه مستندی است به مناطق بسیار زیبا و دیدنی و گردشگری استان گلستان می پردازد.

در هر قسمت یکی از شهرها و مناطق این استان به مخاطبان معرفی می شود.

دوازدهمین قسمت این مجموعه، دیدنی های شهرستان مراوه تپه را به تصویر می کشد.

این شهرستان در قسمت ترکمن صحرا واقع است و یکی از مساعدترین مناطق کشاورزی استان گلستان به‌شمار می‌رود و استعداد زیادی در تولید محصولات کشاورزی دارد.

گلستان، نگارستان ایران را می توانید شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۷:۳۰ از شبکه افق تماشا کنید. تکرار این مستند روز بعد ساعت ۶ روی آنتن می رود.

شهیدی که نماینده دهه شصتی‌ها بین مدافعان حرم بود

سومین قسمت مستند مرزهای عاشقی با موضوع زندگی شهید سیاهکالی مرادی، دوشنبه هشتم دی ماه از شبکه افق پخش خواهد شد.

مرزهای عاشقی عنوان مجموعه مستندی است که زندگی شهدای مدافع حرم از جمله شهید الله دادی، شهید حججی و شهید محمدخانی را به تصویر می‌کشد.

مرزهای عاشقی در ۲۵ قسمت و در شهرهای شمالی، تهران، قم و یزد تهیه و تولید شده است.

در سومین قسمت، زندگی شهید حمید سیاهکالی مرادی  روایت خواهد شد.

این شهید مدافع حرم چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۶۸ در قزوین به دنیا آمد؛ دهم آبان ماه سال ۱۳۹۱ ازدواج کرد و توسط سپاه صاحب الامر(عج) قزوین و به عنوان مدافع حرم و فرمانده مخابرات و بیسیم چی در جبهه دفاعی سوریه حضور یافت. پنجم آذر ماه سال ۱۳۹۴ در حلب سوریه و درگیری با داعش بر اثر اصابت پرتابه های جنگی به بدن و جراحات وارده شهید شد.

مرزهای عاشقی هر روز ساعت ۱۸ از شبکه افق پخش می شود و تکرار آن هم ساعت ۱۴ روز بعد روی آنتن می رود.

«انتقام سخت» در قاب پنج

مستند اخراج به تهیه‌کنندگی محمد فریدونی و کارگردانی علیرضا منتظری دوشنبه ۸ دی‌ماه ساعت ۲۲ از شبکه پنج سیما تماشایی می‌شود.

اخراج با محوریت «انتقام سخت» پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی تولید شده است.

پس از شهادت سردار ‌قاسم سلیمانی، انتقام سخت تبدیل به یکی از  مهم‌ترین خواسته‌های مردم ایران شده است.

مستند اخراج تلاشی است برای پاسخ به این سوال که: انتقام سخت چگونه محقق می‌شود؟

در مستند اخراج که از تصاویر آرشیوی استفاده شده است، گفت‌وگویی با حسن شمشادی، سعدالله زارعی، نقوی حسینی و فؤاد ایزدی از کارشناسان زبده موضوعات سیاسی شده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha