غفلت کنیم، پیک بعدی کرونا در بهمن ماه خواهد بود

تهران - ایرنا - سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر کوچک‌ترین غفلتی درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته باشیم، پیک بعدی بیماری در بهمن ماه خواهد بود که اتفاقات ناگواری را به همراه دارد، زیرا رفتار ویروس کرونا قابل پیش بینی نیست و اکنون جهش فوق‌العاده‌ای یافته است.

به گزارش ایرنا از وبدا، علی رضا رییسی روز دوشنبه در همایش بررسی آخرین وضعیت طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور (طرح سردار شهید سلیمانی) که با حضور وزیر بهداشت و حضور مجازی روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و فرمانده‌هان سپاه برگزار شد، افزود: با نگاه به الگوی بیماری در دنیا و کشور متوجه خواهیم شد که فراز و فرودهای ویروس برای ما درس‌های مختلفی دارد. در اردیبهشت ماه به یک آرامش نسبی در کنترل بیماری رسیدیم، اما بلافاصله با موج سهمگین ویروس مواجه شدیم که تلفات بسیاری به همراه  داشت. بر اساس برآورد به دست آمده، اگر روند قبلی ادامه پیدا می‌کرد و محدودیت‌ها اجرا نمی شد، شاهد ۵۰ هزار بستری بیشتر و ۷ هزار و ۵۰۰ مرگ بیشتر بودیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت بیان کرد: میلیون ها نفر در آستانه سال نو میلادی در انگلیس درگیر ویروس جدید شده‌اند. ویروس جدید پشت دروازه‌های کشور است و به همین جهت همواره باید آماده بوده و باید مرزها را بسیار قوی کنترل کنیم و برنامه ریزی های لازم را برای زمانی که  قدرت سرایت ویروس افزایش پیدا کرد، داشته باشیم.

ویروس جهش یافته در حال جایگزینی با کووید ۱۹

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: کووید ۱۹ تقریبا در حال از بین رفتن است و ویروس جهش یافته در انگلستان در حال جایگزین شدن است.  از ۳۰ شهریور این ویروس در انگلستان شیوع پیدا کرد، اما متاسفانه به درستی اطلاع رسانی نشد و در هفته سوم آذر ماه که تعداد مبتلایان به هزار و ۱۰۸ مورد رسید اطلاع رسانی شد؛ در نیجریه و آفریقای جنوبی هم موتاسیون جدید اتفاق افتاده است، اما این حجم از موتاسیون در ویروسی که آر ان ای بوده، بسیار عجیب و نشان دهنده این است که ویروس قابل پیش بینی نیست.

وی اظهار کرد: در صورت بروز ویروس جدید باید مجموعه اقداماتی که اکنون در طرح شهید سلیمانی در حال اجرا است را ادامه دهیم. بیماریابی زودرس، ایزوله و رصد اطرافیان بیمار سه کار اصلی هستند که هرگز نباید فراموش شوند.

کمبود تست نداریم

رییسی گفت: هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم. در ارتباط با تعداد تست هیچ کمبودی نداریم؛ تاکنون حدود ۸۰۰ هزار تست توزیع شده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تست هم داریم که در صورت نیاز دانشگاه ها توزیع خواهیم کرد.

حرکت به سمت بیماریابی فعال

معاون بهداشت وزیر بهداشت به ویژگی های طرح شهید سلیمانی نسبت به دیگر طرح‌هایی که در دنیا و کشور در حال اجرا هستند اشاره و بیان کرد: ما در این طرح به سمت بیمار یابی فعال حرکت کرده ایم. از آنجایی که با توجه به گستردگی و پراکندگی کشور امکان رصد سراسری وجود ندارد طرح را محله محور اجرا کردیم.

وی افزود: در این طرح جمعیت ۱۲ تا ۲۵ هزار نفر در نظر گرفته شد. به این معنی که مبتلایان در منطقه ۲۵ هزار نفری رصد و وضعیت بیماری آنها پیگیری می شود.

رییسی بیان کرد: سه حوزه مراقبت، نظارت و حمایت را در این طرح در نظر گرفته ایم. در بخش حمایت طرح از خانواده های نیازمندی که به کرونا مبتلا  و ایزوله شده اند یا کسبه ای که به دلیل محدودیت‌های اجرایی با مشکل اقتصادی مواجه شده بوند، پشتیبانی خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به همکاری مطلوب سپاه و فرماندار برای کنترل ویروس کرونا در استان گیلان، گفت: همچنان باید آمادگی داشته باشیم تا چنانچه ویروس جهش یافته به کشور راه یافت سریعا مبتلایان را شناسایی کرده و آنها را ایزوله  کنیم تا زنجیره ابتلا قطع شود، زیرا اگر اقدام نشود ویروس جهش یافته جایگزین ویروس قبلی شده و میزان ابتلا را بسیار زیاد افزایش خواهد داد.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر نزدیک به ۵۰ هزار تست روزانه کرونا انجام می‌شود و با حمایت‌های دولت و تولید کیت‌های تشخیص سریع کرونا در کشور، قرار بر این شد که انجام تست‌های روزانه کرونا در صورت نیاز تا ۱۰۰ هزار تست روزانه افزایش پیدا کند. تست‌های تشخیص سریع کرونا در زمان حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه پاسخ تست را مشخص می‌کنند.

طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با همکاری مشترک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بسیج مستضعفین همزمان با دوم آذر ماه و آغازین روز از هفته بسیج در سراسر کشور به اجرا درآمده است.

در این طرح بسیجیان ‌و کارشناسان حوزه بهداشت با مراجعه به افراد نیازمند و تأمین نیازهای اولیه آنها، به اجرای بهینه پروژه قرنطینه معکوس یاری می دهند.

اطلاع رسانی به موقع و تشخیص مخاطرات در فوریت ها می تواند جان انسانهای در معرض خطر را در شرایط اضطراری به شرط اعمال مداخلات موثر، سریع و هماهنگ نجات بخشد.

در این زمینه بهترین و موثرترین راه جلب مشارکت اجتماعی از طریق بهره گیری از کمک نیروهای بسیج و داوطلب مردمی و سازماندهی محله محور مردم است.
 این مشارکت محله محور باید بگونه ای طراحی شود که ضمن جلب اعتماد مردم، اهداف و فعالیتها توسط گروههای مردمی نیز به تحقق برسد. در این راه اطلاعات مرتبط با پیشگیری و مقابله با مخاطرات باید به روشی مورد قبول و منطبق بر فرهنگ و توانایی مردم محله به آنان ارائه شود.
موضوعی که مقام معظم رهبری هم بر آن تاکید و یادآور می شوند: بهره گیری از کمک نیروهای بسیج و داوطلب مردمی، کمک بزرگی به رهایی کشور از این عارضه (ویروس کرونا) همه گیر خواهد کرد.
بر همین اساس، طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با محتوای مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ و برای جلب مشارکت مردم از طریق انتخاب یک سفیر سلامت برای هر خانوار و یک رابط سلامت محله برای هر ۴۰ سفیر خانوار با محوریت بسیج امکانات محله و در جهت بهبود وضعیت اجتماعی (از جمله سلامت)، اقتصادی و فرهنگی جامعه مطرح شد تا با مشارکت مردم و نهادهای مردم محور، محلات از محرومیت خارج شود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha