۸ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۱
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84164741
۰ نفر

برچسب‌ها

دولت سوریه خواستار بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان شد

تهران - ایرنا - دولت سوریه پس از به آتش کشیده شدن اردوگاه پناهجویان این کشور در شمال لبنان، از آنها و سایر پناهجویان سوری در کشورهای مختلف خواست که به کشور خود بازگردند.

به گزارش امروز (دوشنبه) خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه این کشور در بیانیه ای اعلام کرد: جمهوری عربی سوریه برای آتش سوزی اردوگاه پناهجویان در منطقه «المنیة » در شمال لبنان که منجر به وحشت ساکنان و از دست دادن سرپناه تعدادی از آنها شد، ابراز تاسف عمیق می کند.

این منبع که «سانا» به نام وی اشاره نکرده است، افزود که سوریه از دادگستری و دستگاه های امنیتی لبنان می خواهد تا مسئولیتهای خود را در برخورد با این حادثه و تأمین امنیت و مراقبت از پناهجویان سوری در این کشور بر عهده بگیرند.

وی اضافه کرد: سوریه بار دیگر از شهروندان خود که در اثر جنگ ناعادلانه مجبور به ترک کشور شده اند، برای بازگشت به وطن دعوت می کند. وی تأکید کرد که دولت سوریه تمام تلاش خود را برای تسهیل این بازگشت و تأمین شرایط زندگی مناسب در شهرها و روستاهای آنها با توجه به توانایی های موجود، انجام می دهد.

ارتش لبنان دیروز اعلام کرد که اختلاف بین گروهی از لبنانی ها و تعدادی از کارگران سوری منجر به آتش زدن یک اردوگاه غیررسمی پناهجویان سوری در شمال این کشور شد. تاکنون ۸ نفر از جمله ۲ لبنانی و ۶ سوری را در رابطه با این حادثه دستگیر شده اند.

ارتش لبنان در یک بیانیه بدون اشاره به جزئیات درگیری بین دو طرف در اردوگاه پناهجویان سوری افزود که این حادثه با شلیک هوایی جوانان لبنانی شدت می گیرد و به عمد چادرهای پناهجویان را آتش می زنند.

آتش سوزی در اردوگاه پناهجویان سوری در نزدیکی شهر «حنین» در منطقه «منیه» در شمال لبنان که ۷۵ خانواده را در خود جای داده است، آن را به زمین سوخته تبدیل کرده است.

طبق گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، ۳۷۰ نفر از ساکنان این اردوگاه مجبور به فرار و حداقل ۴ نفر به علت جراحات به بیمارستان منتقل شدند.

مقامات لبنانی آمار پناهجویان سوری مقیم این کشور را یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تخمین می زنند که از این تعداد نام حدود یک میلیون نفر در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ثبت شده‌ است.

پناهجویان سوری در لبنان در شرایط دشواری زندگی می کنند و در پی شیوع «ویروس کرونا» و بروز بحران اقتصادی همچنین انفجار فاجعه بار که در ماه اوت گذشته در بندر بیروت رخ داد، اوضاع آنها را وخیم تر کرده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha