قطعه‌سازان خراسان رضوی برخی مواد اولیه مورد نیاز را خود تولید می‌کنند

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: توانمندی واحدهای قطعه سازی خودرو در استان باعث شده است در شرایط تحریم بخش قابل توجهی از مواد اولیه وارداتی مورد نیاز توسط این واحدها تولید شود.

علی رسولیان روز دوشنبه در حاشیه بازدید از یک واحد تولیدی قطعه ساز افزود: تحریم‌ها موجب کاهش واردات قطعه به کشور شده که این امر به نفع قطعه سازان استان بوده و شروع به داخلی سازی مواد اولیه و قطعات کرده‌اند که رسیدن آنها به خودکفایی را نزدیکتر می‌کند.

وی ادامه داد: نمونه این امر یکی از شرکتهای بزرگ قطعه ساز و صادراتی در خراسان رضوی با برخورداری از چهار واحد تولیدی و اشتغالزایی برای هزار و ۸۷۳ نفر است که ۵۰ درصد مواد اولیه وارداتی مورد نیاز برای تولید دسته سیم در خودروهایی مانند پژو، سمند، پراید و تیبا را داخلی سازی کرده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: سطح تولید این کارخانه مطابق با فناوریهای روز دنیا است و در صورتی که بتواند مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کند، نخستین خودرو لینوکس کشور را تولید خواهد کرد.

وی افزود: این واحد برای خرید مواد اولیه و تولید سیم هزار و ۵۰۰ قطعه‌ای، نیازمند چهار هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب سرمایه در گردش یا سرمایه ایجادی است که مقرر شد از طریق بانک تجارت و مکاتبه با تهران تامین شود.

رسولیان ادامه داد: در صورتی که بتوان نقدینگی مورد نیاز این واحد قطعه ساز را تامین کرد، امسال ۳۰۰ نیروی انسانی جدید جذب این واحد تولیدی خواهند شد. 

وی مشکل دیگر این واحد قطعه ساز را عدم ترخیص چسب به عنوان ماده اولیه مورد نیاز از گمرک ذکر کرد و گفت: چسب جزو کالاهای ممنوعه قرار گرفته و هنوز تعرفه مشخصی برای آن تعریف نشده است.

مدیر کل گمرک مشهد نیز در این بازدید گفت: از آنجا که تعرفه گمرکی چسب پنج درصد است امکان سوء استفاده از آن افزایش یافته است.

امید جهانخواه افزود: قرار است دفتر تعیین تعرفه در گمرک ایران، تعرفه گمرکی جداگانه با عنوان "نوار چسب پارچه ای" مخصوص واحدهای تولیدی دسته سیم خودرو تعریف کند که کلیت این موضوع تایید شده و به زودی اجرایی می‌شود.

هم اکنون ۳۵۰ واحد قطعه سازی با اشتغالزایی برای ۱۰ هزار نفر در خراسان رضوی فعال است و سهم آنان در میزان فروش به خودروسازان کشور ۱۸ درصد است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha