۸ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۱
کد خبرنگار: 1935
کد خبر: 84164710
۱ نفر

برچسب‌ها

نرخ باسوادی در استان همدان حدود ۹۶ درصد است

همدان- ایرنا- معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان همدان گفت: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، نرخ باسوادی جمعیت در این استان ۹۵.۷ ثبت شده که این آمار یک درصد از میانگین کشوری بیشتر است.

«احمد آقامحمدی» روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا ضمن گرامیداشت هفته نهضت سوادآموزی، افزود: برهمین اساس میزان باسوادی زنان در استان همدان ۹۴ درصد و مردان ۹۷ درصد است.

وی اظهار داشت: نرخ باسوادی جمعیت ایران در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ۴۸ درصد بود که این رقم امروز به ۹۴.۷ درصد رسیده و نرخ باسوادی در استان همدان با ۹۵.۷ درصد جمعیت، حدود یک درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

آقا محمدی عنوان کرد: همدان با ۹۷ درصد، ملایر ۹۶ درصد و نهاوند ۹۵.۲ درصد بیشترین و کبودرآهنگ با ۹۲.۶ درصد نیز کمترین نرخ باسوادی در استان را دارند.

وی با اشاره به اینکه هدف‌گذاری امسال برای سوادآموزی، برگزاری سه دوره آموزشی با حضور ۶ هزار و ۸۰۰ فرد کمسواد و بیسواد برای سوادآموزی و فراگیری آموزش‌ها در مراکز یادگیری استان همدان است که از این تعداد سه هزار و ۱۰۰ نفر در دوره سوادآموزی، ۲ هزار نفر در دوره تحکیم و یک هزار و ۷۰۰ نفر نیز در دوره انتقال آموزش های لازم را فرا می‌گیرند.

آقامحمدی تصریح کرد: برهمین اساس حلقه‌های کتاب‌خوانی، مسابقه کتاب‌خوانی، مسابقه انشاء نویسی و دیگر برنامه‌های جانبی در کلاس‌های سوادآموزی استان همدان در طول سال برگزار می‌شود.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان همدان افزود: ۲۰ مرکز یادگیری محلی در استان داریم که علاوه بر سوادآموزی، بسته تحولی «پیوند سواد و زندگی» را نیز به فراگیران آموزش می دهند.

وی با بیان اینکه این بسته در سه مرکز همدان، ملایر و مهاجران آموزش داده می‌شود، ادامه داد: مهارت‌هایی همچون نقاشی، منبت، قالی‌بافی، پرورش گیاهان دارویی و آپارتمانی، خیاطی، گچ‌بری و مهارت‌هایی که برای افراد کاربرد فنی و حرفه‌ای داشته باشد، در قالب این بسته ها به افراد آموزش داده می‌شود.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان همدان گفت: طرح آموزش رایانه نیز از سه سال پیش آغاز شده و بر اساس آن سوادآموزان مهارت کار با رایانه (آی.سی.دی.ال) را فرا می گیرند.

آقامحمدی افزود: ۳۰۵ آموزگار در مراکز یادگیری استان همدان، مهارت‌های لازم را به فراگیرندگان آموزش می‌دهند.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، نزدیک به ۹۵.۷ درصد از جمعیت استان همدان باسواد هستند و ۴۸ هزار و ۹۱۶ نفر از جمعیت استان نیز اظهار بیسوادی کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha