کاهش مبتلایان و فوتی های کووید ۱۹ دستاورد بزرگ طرح شهید سلیمانی است

کرج - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت: خوشبختانه با اجرای طرح مشترک سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، شاهد کاهش چشمگیر تعداد مبتلایان، بستری ها و فوتی های ناشی از بیماری کووید ۱۹ در استان هستیم.

دکتر محمد فتحی روز دوشنبه در حاشیه نشست طرح تکمیلی مقابله با ویروس کرونا که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران،‌وزیر بهداشت و رییس سازمان بسیج مستضعفین با فرمانده سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز و رییس دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار شد، افزود: طرح سردار شهید سلیمانی بر مبنای محله محوری با همکاری وزارت بهداشت و سازمان بسیج مستضعفین برای مبارزه با ویروس کرونا در سراسر کشور آغاز شد.

وی اظهار داشت: این طرح از حدود ۴۵ روز پیش تصویب و دستورالعمل های لازم طراحی و برای اجرا به سپاه و دانشگاه های علوم پزشکی استان ها ابلاغ شد که در دانشگاه علوم پزشکی البرز با همکاری سپاه و بسیج سازندگی استان از همان ابتدای ابلاغ طرح به خوبی آغاز شد.

فتحی ادامه داد: اجرای این طرح در سه بخش پایش، نظارت و حمایت طراحی شد که بخش های پایشی و نظارتی بر عهده دانشگاه و با همکاری بسیج و بخش حمایتی نیز بر عهده بسیج قرار گرفت که در تمام محلات استان بر اساس پایگاه ها و مراکز جامع، خدمات هدفگذاری شده و بعد از یک هفته از ابلاغ کار عملیاتی آغاز شد.

وی گفت: با اجرای این طرح توانستیم از وضعیت قرمز، رو به رشد و فزاینده در تعداد مراجعین به مراکز درمانی، بیماران بستری و فوتی ها، امروز دچار نزول بسیبار خوبی باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز افزود: این روزها تعداد مراجعان به مراکز درمانی ۷۰ درصد کاهش، بستری ها ۷۵ درصد و تعداد فوتی ها که روزانه به ۳۰ تا ۳۵ نفر رسیده بود اکنون تک رقمی و  به زیر پنج نفر رسیده که مدیون زحمات  بسیج و سپاه هستیم.

وی در خصوص تزریق واکسن کرونا نیز بیان داشت: مبنای تولید واکسن در دنیا فازهای مختلفی دارد که ابتدا پس از تولید به فاز آزمایشی رفته و ابتدا بر روی موش های آزمایشگاهی امتحان می شود که اگر نتیجه آزمایش مورد رضایت بود به آزمایش های فاز انسانی می رود و در این فاز افرادی داوطلب شده و آزمایش واکسن بر روی آن ها انجام می شود که اگر در این فاز نیز نتیجه مثبت بود، پس از آن واکسن فوری مورد بهره برداری و مورد استفاده عموم قرار خواهد گرفت.

فتحی همچنین در خصوص انجام آزمایش ها و تست کرونا، گفت: این تست در تمام بیمارستان ها و مراکز جامع خدمات ۱۶ ساعته انجام می شود و علاوه بر آن در مراکز خصوصی تست کرونا انجام می شود ضمن اینکه تمام نتایج در سامانه سیب ثبت می شود و قابل پیگیری و ردیابی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha