امام جمعه یزد: مربیان سوادآموز از میان افراد تاثیرگذار انتخاب شوند

یزد- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: برای موفقیت نهضت سوادآموزی و تحقق اهداف و ماموریت‌هایی که بر عهده دارد باید مربیان و افراد تاثیرگذار انتخاب و از آنها استفاده شود.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله محمدرضا ناصری روز دوشنبه در دیدار مسوولان سوادآموزی استان افزود: پس از دستور امام راحل (ره) برای تشکیل این نهاد فرهنگی و آموزشی، مربیان مخلص پای کار آمدند و کشور را از سواد ۴۰ درصدی به ۹۰ درصدی و نزدیک به ۱۰۰ درصدی رساندند.

وی با اشاره به ادامه روند سوادآموزی در دوران دفاع مقدس ادامه داد: سوادآموزی حرکت بزرگی بود که در همه زمینه‌ها به مردم کمک کرد و در بسیاری از مناطق، مربیان نهضت سوادآموزی حتی به مسائل بهداشتی، اعتقادی، اخلاقی و دینی مردم نیز ورود کرده و رشد بسیار خوبی را نیز رقم زدند.

امام جمعه یزد درباره سوادآموزی اتباع خارجی خاطر نشان کرد: بی‌سوادی در شان انسان مسلمان نیست و باسواد شدن آنها اتفاق بزرگی بود که می‌تواند حتی کشور آنان را متحول کند با آموزش اعتقادات اسلامی نیز می‌تواند این افراد را در مسیر مستقیم و تعالی قرار دهد.

ناصری بر لزوم سواد کافی مربیان و آشنایی آنان با مکتب اهل بیت (ع) تأکید کرد و ادامه داد: تدبیر و تدبر و قدرت عقلانیت آنان نیز باید در مسیر سوادآموزی تقویت شود تا در دوره‌های مختلف زندگی بتوانند شناخت درستی از حق و باطل داشته باشند.

همچنین معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد گفت: در حال حاضر ۹۸ درصد جمعیت گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال استان باسواد هستند و از این لحاظ در جایگاه نخست کشور قرار دارد.

مرآت امین الرعایا بدون اشاره به کل جمعیت استان در این گروه  سنی افزود: همچنین ۹۲ درصد افراد بالای ۶ سال یزد باسواد هستند که از این نظر در میان ۳۱ استان کشور در جایگاه سوم قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: براساس آخرین ارزیابی رشد سوادآموزی که طی سال‌های ۹۰ تا ۹۵  انجام شد، استان یزد در زمینه سواد آموزی رشد بیش از سه درصد را کسب کرد.

همچنین مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی یزد گفت: مهاجرت افغانستانی‌ها به ایران از سال‌های ۵۷ و ۵۸ آغاز شد و گرچه مقدمات بازگشت آنها به کشورشان فراهم شد، اما ماندگاری آنان به دلیل ناامنی‌های افغانستان ادامه دارد.

سعید پرویزی با اشاره به فعالیت این مهاجران در حوزه‌های ساختمانی و طرح‌های عمرانی در دوران سازندگی و بعد از آن افزود: با ماندگار شدن مهاجران، مسئولان به تدریج به فکر ساماندهی آن‌ها افتادند و بعد از چهار دهه از حضورشان در ایران و استان یزد، بحث سوادآموزی آنان نیز مطرح شد.

وی  گفت : در حال حاضر در آموزش و پرورش ۱۹ هزار دانش آموز تبعه خارجی و در سوادآموزی نیز ۱۱ هزار فرد بی‌سواد بزرگسال زیرپوشش قرار گرفته اند و در سطوح عالی نیز ۶۲۰ دانشجوی تبعه خارجی در دانشگاه‌های استان مشغول تحصیل هستند.

به گزارش ایرنا، سازمان نهضت سوادآموزی در هفتم دی ماه سال ۱۳۵۸ با هدف باسواد کردن خیل عظیم بی‌سوادان کشور به دستور امام خمینی (ره) تشکیل شد.

هم اکنون ۸۷ درصد از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha