ابتلا به کرونا در لرستان ۶۲ درصد کاهش یافت

خرم‌آباد - ایرنا - دبیر ستاد مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: موفقیت طرح محله محور شهید سلیمانی بیش از پیش‌بینی‌ها بوده به نحوی که اکنون ابتلا به کرونا در این استان ۶۲ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا دکتر مریم کوشکی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: میزان کاهش ابتلا به کرونا و موارد بستری مشکوک  طی یک ماهه آذرماه به ترتیب ۶۲ و ۵۰ درصد و نسبت به پیش بینی های قبلی ۲۰ درصد بهتر بوده است.

وی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی از ابتدای آذرماه گفت: در حالیکه هدفگذاری برای کاهش ۱۰ درصدی مرگ و میر طی یک ماه ابتدایی طرح بود اما فوت مبتلایان به کرونا در استان تا پایان آذر ماه نسبت به یک ماهه آبان ۳۲ درصد کاهش داشته است.

کوشکی تصریح کرد: این میزان کاهش آمار مرگ ناشی از کرونا نتیجه افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی در ادامه اجرای طرح شهید سلیمانی و همچنین ایجاد محدودیت ها است به نحوی که آثار مثبت این طرح خیلی سریعتر از آنچه پیش بینی می شد، نمایان شده است.

وی اضافه کرد: همزمان با آغاز طرح محله محور شهید سلیمانی تاکنون ۳۴ هزار و ۶۱  فرد دارای بیماری زمینه ای و ۲۴ هزار و ۵۳۲ قرد بالای ۶۰ سال  در منازل شناسایی و تحت قرنطینه  معکوس قرار گرفته اند.

کوشکی گفت: از ابتدای آذرماه تا کنون ۱۹ هزار و ۴۹۰ فرد در معرض ابتلا به کرونا شناسایی و از این تعداد یکهزار و ۲۷ نفر برای انجام تست کرونا به مراکز غربالگری معرفی شدند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در دانشگاه  علوم پزشکی لرستان افزود: برای یکهزار و ۱۰۸ نفر نیز تست سریع در منزل انجام شده که از این تعداد ۸۱ نفر مثبت اعلام شده اند.

کوشکی به برنامه های سازمان بسیج مستضعفین در راستای حمایت از خانواده های آسیب پذیر در قالب این طرح اشاره کرد و گفت: از ابتدای آذرماه تا کنون هفت هزار و ۱۸۰ خانواده آسیب پذیر شناسایی و از بسته های حمایتی برخوردار شده اند.

وی تاکید کرد: هر چند آمارهای کرونایی کاهش پیدا کرده است اما این ویروس همچنان وجود  و چنانچه مردم از این موضوع غفلت کنند افزایش ابتلا، بستری و مرگ و میر شدت خواهد گرفت.

طرح کنترل محله محور کرونا با همکاری یکهزار و ۱۹ تیم مراقبتی در ۷۷۱ نقطه این استان از ابتدای آذر به مدت سه ماه آغاز شد.

این طرح به منظور مدیریت و کنترل اپیدمی ویروس کرونا به شیوه محله و خانواده محور و با مشارکت سازمان بسیج سپاه حضرت ابوالفضل (ع) و سایر ادارات انجام می شود.

لرستان بر اساس تعداد پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت به ۷۷۱ محله تقسیم و به ازای هر پایگاه سلامت سه تیم مراقبتی، یک تیم حمایتی و یک تیم نظارتی تشکیل شده است و تیم های مراقبتی متشکل از مراقبین سلامت و نیروهای داوطلب بسیجی و شامل ۲ هزار و ۳۸ نفر هستند.

وظیفه ساماندهی تیم های حمایتی بر عهده سازمان بسیج سپاه است و ۸۳۶ نفر در قالب ۷۷۱ تیم نظارتی طرح محله محور مشارکت دارند.

این طرح به منظور بیماریابی و پیشگیری از شیوع کرونا برنامه‌ریزی شده است که در قالب آن تست های تشخیص سریع درب منازل و مراقبت های پزشکی در منازل نیز انجام می شود.

بیماران تازه مرخص شده، گروه های پرخطر و موارد مشابه با شناسایی و اعلام تیم های مراقبتی توسط پزشک و پرستار در منزل مراقبت می شوند که به ازای هر مرکز جامع سلامت یک پزشک و یک پرستار مستقر شده است.

تا ششم دی ماه ابتلای قطعی ۶۰ هزار و۱۵۶ شهروند لرستانی به ویروس کرونا تایید شده است که از این تعداد یکهزار و ۲۸۴ نفر نیز جان باخته اند.

در حال حاضر وضعیت شیوع کرونا در خرم آباد نارنجی و مابقی ۱۰ شهرستان لرستان زرد است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha