تعیین اولویت در واکسیناسیون کرونا، تصمیم سخت دولت‌ها

تهران - ایرنا - همزمان با آغاز فرآیند واکسیناسیون کووید-19 در برخی کشورها از جمله در حوزه اتحادیه اروپا، تعیین معیارها برای اولویت بندی و اینکه کدام گروه از مردم زودتر واکسن دریافت کنند، به یکی از تصمیم‌گیری‌های مهم دولت‌ها تبدیل شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پس از ماه‌ها پیگیری اخبار مربوط به آمار و ارقام صعودی شمار مبتلایان و جانباختگان بیماری کووید-۱۹ در جهان و انتظار شهروندان برای یافتن کوچکترین خبر امیدبخش از پیشرفت شرکت‌های تولیدی واکسن سرکوب کننده کرونا، تیترها و تصاویر از رسیدن محموله‌های واکسن و آغاز طرح‌های واکسیناسیون در کشورهای مختلف به پر مخاطب ترین موضوع این روزهای جهان در پایان سال ۲۰۲۰ تبدیل شده است.

«تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه ۲۴ آگوست (سوم شهریور) وقتی هنوز هیچ یک از واکسن‌های کرونا تایید و عرضه نشده بود نسبت به شتاب کشورها با رویکرد ملی‌گرایانه در تامین واکسن کرونا صرفا برای شهروندان خود هشدار داد و گفت که ناسیونالیستی کردن واکسن صرفا کمکی به این ویروس خواهد بود. «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل نیز پیشتر با گلایه از رشد ملی‌گرایی در تولید واکسن بیماری «کووید-۱۹ » در برخی کشورهای ثروتمند، لزوم رویکرد رهبران جهانی به مسئله واکسن به عنوان کالایی عمومی را یادآور شد.

چنان که نام ویروس کرونا برای نخستین بار از چین به گوش جهان رسید، این کشور آسیایی پس از ماه‌ها تلاش برای دستیابی به واکسن، در عرصه واکسیناسیون نیز پیشتاز کشورهای جهان بود. به گزارش یورونیوز، شرکت داروسازی «سینوفارم» در چین اعلام کرد دو واکسن آزمایشی خود برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید_۱۹ را تاکنون به طور «اضطراری» به نزدیک به یک میلیون نفر تزریق کرده است.

با این حال این شرکت دولتی تاکنون داده‌های آزمایش بالینی از میزان کارایی این دو واکسن را منتشر نکرده است. چین در تابستان امسال مجوز استفاده از واکسن‌های تائید نشده را در مواردی که اضطراری ارزیابی شود صادر کرد. به این ترتیب دانشجویان یا کارکنانی که به خارج سفر می‌کنند، همچنین افرادی که مانند کارکنان بخش بهداشت و درمان به طور خاص در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند، واکسینه شده‌اند.

فایننشال تایمز: آغاز فرایند واکسیناسیون در اروپا همزمان با گسترش گونه جدید کرونا
انگلیس با پیشتازی در تایید واکسن فایزر در حالی به عنوان نخستین کشور غربی به نبرد با بیماری همه‌گیر شتافت که تصور نمی‌کرد شناسایی گونه جهش یافته ویروس کرونا، شیرینی خبر آغاز واکسیناسیون در این کشور برای شهروندان بریتانیایی را به تلخی بدل کند.

در طول چند هفته اخیر، سه گونه جدید از ویروس کرونا که حداقل در ۱۳ کشور جهان شیوع دارند، شناسایی شده است. در بین این ویروس‌ها، گونه‌ای که روز ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) در انگلیس شناسایی شد و VUI-۲۰۲۰۱۲/۰۱  نام دارد،  تا ۷۰ درصد بیشتر از سایر گونه‌های این ویروس مسری است.

بعد از شروع واکسیناسیون سراسری کرونا در روسیه، انگلیس نیز از روز سه شنبه (۱۸ آذر) طرح سراسری تزریق واکسن کرونا را آغاز کرد.  پیرزن ۹۱ ساله به نام مارگارت کینان اولین واکسن کرونا از نوع فایزر بیون‌تک را در بیمارستان شهرستان کاونتری دریافت کرد.

دولت این کشور ۴۰ میلیون واحد از واکسن یادشده را خریداری کرده که در محموله اول ۸۰۰ هزار واحد از آن را دریافت کرده تا ظرف هفته‌های آینده آن را تزریق کند. ۴ میلیون واحد دیگر از همین واکسن هم در راه است که تا پایان ماه دریافت خواهد شد. 

خشم کادر درمان انگلیس از قرار نگرفتن در لیست اولویت واکسن کرونا

تصمیم انگلیس برای قرار ندادن کادر درمان این کشور در لیست اولویت دریافت واکسن ضد کرونای فایزر/بایون‌تک، کارکنان این بخش را به خشم آورده است.

به گزارش گاردین، یک بررسی جدید نشان می دهد که حدود دو سوم پزشکانی که به این نظرسنجی پاسخ دادند، هنوز واکسن دریافت نکرده اند و نیمی معتقدند که تحویل واکسن به کادر درمان خط مقدم انگلیس، به صورت تک موردی و در موارد ضروری بوده است و یک سوم نیز هیچ نظری درمورد اینکه واکسن چه زمانی به دست آنها می رسد، ندارند.

کادر پزشکی انگلیس نگرانند که تصمیم دولت برای اولویت دادن به افراد بالای ۸۰ سال و کارکنان خانه های سالمندان در زمینه واکسینه شدن، این کادر را در معرض ابتلا به کرونا قرار دهد به ویژه با توجه به ظهور گونه جدید این ویروس که ۷۰ درصد قابلیت انتقال بیشتر دارد.

اشترن: تصاویر امیدبخشی که همه ما به آن نیازمندیم
به دنبال دریافت نخستین محموله از واکسن فایزر بیون تک (شنبه) در اتحادیه اروپا که مقدار آن کمتر از ۱۰ هزار دوز بود، در حالی که قرار بود کشورهای عضو از دیروز یکشنبه (هفتم دی ماه) به طور رسمی طرح واکسیناسیون جمعیت ۴۵۰ میلیون نفری خود را در برابر بیماری همه گیر کووید_۱۹ آغاز کنند، اما ادیت کوویسالا زن ۱۰۱ ساله ای که در خانه سالمندانی در ایالت زاکسن آنهالت زندگی می‌کند، نخستین کسی بود که روز شنبه (ششم دی ماه) در آلمان واکسینه شد.

پس از شروع واکسیناسیون کرونا در آلمان درخواست‌ها برای سرعت بخشیدن به روند تولید واکسن افزایش یافته است. «کریستین لیندنر» رئیس حزب دموکرات آزاد آلمان (FDP) گفت: ما در شرایط بحرانی هستیم و به همین خاطر به تولید ویژه دوران بحران نیاز داریم. به گفته وی آلمان باید همه کارها را از نظر قانونی، اقتصادی، سیاسی و فنی انجام دهد تا واکسیناسیون با سرعت بیشتری انجام شود. لیندنر افزود: اینجا مسئله زندگی و مرگ مطرح است و همچنین مسئله بقا اقتصاد ما است، زیرا اقتصاد نیز در «بخش مراقبت های ویژه» است.

دولت آلمان در نظر دارد تا پایان سال جاری بیش از ۱.۳ میلیون دوز واکسن و از ژانویه در هر هفته حدود ۷۰۰  هزار دوز واکسن کرونا توزیع کند.

به گزارش رویترز، وزیر منابع انسانی مجارستان نیز روز شنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد که محموله واکسن به یک مرکز بیمارستانی در بوداپست تحویل داده شده و تزریق واکسن به کادر درمان آغاز شده است. این مقام ارشد مجارستان ضمن اعلام خبر آغاز واکسیناسیون ویروس کرونا در این کشور گفت: امروز ما گام مهمی را در مهار همه‌گیری برداشتیم.

همچنین وزارت بهداشت اسلواکی با انتشار یک پست در صفحه فیسبوک اعلام کرد که طرح ملی واکسیناسیون در یکی از بیمارستان‌های این کشور از روز شنبه آغاز شده است.

ال پائیس: اسپانیا با واکسن در آغاز راه پایان همه‌گیری قرار گرفت
به گزارش روزنامه ال پائیس، ساعت ۸ صبح دیروز یکشنبه «آراکلی ایدالگو» یک پیرزن ۹۶ ساله در خانه سالمندان در «گوادالاخارا» در اسپانیا اولین نفری بود که واکسن کرونا در این کشور را دریافت کرد.

به نوشته ین نشریه اسپانیایی، روند واکسیناسیون در سایه زنگ خطرها از موج سوم کرونا در حالی کلید خورد که دولت این کشور اروپایی قصد دارد به صورت هفتگی ۳۵۰ هزار دوز واکسن در همه ایالت‌ها توزیع کند. همچنین سالوادور ایا وزیر بهداشت اسپانیا از تامین گزینه‌های جدید واکسن از جمله آسترازنکا در هفته‌های آینده خبر داد.

ایتالیا هم صبح روز یکشنبه طرح واکسیناسیون جمعی را با تزریق واکسن کرونا به سه نفر از کادر درمان بیمارستانی در رم آغاز کرد.

فرانس انفو تی وی: آغاز کارزار واکسیناسیون در فرانسه؛ تلاش برای بازسازی اعتماد
نشریه فرانسوی لوموند نوشت: در حالی که بر اساس نظرسنجی منتشر شده در «ژورنال دو دیمانش»، ۵۶ درصد فرانسوی‌ها به واکسن کرونا بی اعتماد هستند، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با استقبال از آغاز کارزار واکسیناسیون در این کشور، آن را سلاح جدیدی علیه همه‌گیری کووید_۱۹ خواند و خواستار اعتماد به محققان و و دانشمندان شد. وی همچنین در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: واکسن کرونا رایگان است و اجباری نخواهد بود.

به گزارش فرانس ۲۴، زن ۷۸ ساله در بیمارستان «رِنه موره» حوالی پاریس، نخستین فردی است که دیروز یکشنبه در فرانسه در برابر کووید-۱۹ واکسینه شد. همچنین حدود ۲۰ نفر از سالمندان و کادر درمان در حین اجرای نمادین برنامه واکسیناسیون کرونا در فرانسه واکسن زدند.

دولت فرانسه در تلاش است که تا پایان ماه فوریه (اسفند) یک میلیون نفر از افراد مسن، گروه های آسیب پذیر و کادر درمان را در هفت هزار خانه سالمندان و مرکز درمانی را در برابر بیماری کووید-۱۹ واکسینه کند.

اولویت واکسیناسیون در کشورهای مختلف جهان با چه گروه‌هایی است؟
اینکه دولت‌ها برای تزریق اولین دوزهای واکسن تحویل داده شده، اولویت را به کادرهای درمانی و افراد مسن بدهند تعجب برانگیز نیست. با توجه به محدودیت واکسن، تصمیم‌گیری صحیح در مورد اولویت دریافت‌کنندگان بسیار حائز اهمیت است و انتظار می‌رود که پزشکان، پرستاران و کادر بهداشتی، سالمندان، معلمان و کادر آموزشی، افسران پلیس، آتش نشانان، کارمندان صنعت حمل و نقل و افرادی که در فروشگاه‌های دارویی و مواد غذایی کار می‌کنند، در اولویت باشند.

هر کشور اروپایی خود تعیین می‌کند که چه کسانی در دریافت واکسن کرونا اولویت دارند. در حالی که کشورهای آلمان، اسپانیا و فرانسه اولویت دریافت واکسن کرونا را افراد مسن و ساکنان خانه‌های سالمندان قرار داده‌اند، ایتالیا و لهستان تزریق واکسن به کادر درمان خود را ترجیح می دهند. در آلمان ابتدا واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و کادر درمان انجام می شود.

در اسپانیا تاکنون هجده گروه دارای اولویت با ترتیب مشخص برای واکسیناسیون مشخص شده‌اند. ساکنان و پرسنل خانه‌های سالمندان و کادر درمانی که ۲.۵ میلیون نفر برآورد می‌شوند در اولین مرحله واکسینه می شوند. دومین مرحله که در ماه مارس آغاز می‌شود، افراد بالای ۶۵ سال، معلولان و افراد آسیپ پذیر را در نظر گرفته است.

در پرتغال و ایتالیا در کنار کادر درمان و آموزشی، نیروهای امنیتی نیز جزء شغل‌های دارای اولویت هستند که واکسینه می‌شوند.

با آغاز طرح سراسری واکسیناسیون جمعی در لیتوانی نیز تعدادی از کادر درمان بیمارستان‌های این کشور اولین دوزهای واکسن کرونا را دریافت کردند. یک پرستار به عنوان اولین نفر جلوی دوربین این واکسن را دریافت کرد.

به گزارش دویچه وله، اولویت‌بندی تزریق واکسن کرونا در آلمان را کمیسیون دائمی واکسیناسیون، زیرمجموعه انستیتو روبرت کخ بر عهده دارد. برنامه پیشنهادی این کمیسیون ابتدا شامل شش مرحله می‌شد که وزارت بهداشت بنا بر ملاحظاتی آن را به چهار مرحله کاهش داد. به این ترتیب سالمندان بالای ۸۰ سال، گروه‌های آسیب پذیر، پزشکان و کادر درمان در اولویت نخست دریافت واکسن قرار دارند.

در حال حاضر اولویت دریافت واکسن کرونا در انگلیس با شهروندانی است که از خطر مرگ بالاتری بر اثر ابتلا به این ویروس برخوردار هستند. به این ترتیب افراد سالمند، کادر پزشکی و بیمارانی که دارای مشکلات زمینه‌ای هستند در ابتدای فهرست قرار دارند.

به گزارش یورونیوز، واکسن‌ها در فرانسه نیز در سه مرحله تزریق می‌شوند. در مرحله اول، در این کشور با یک میلیون دوز واکسن تامین شده از شرکت فایزر، افراد و کارمندان حاضر در خانه‌های سالمندان واکسینه می‌شوند. این اقدام بین ماه‌های ژانویه و فوریه صورت می‌گیرد. گفتنی است تعداد زیادی از قربانیان کووید-۱۹ در فرانسه از خانه‌های سالمندان هستند. در فاز دوم، واکسیناسیون شهروندان فرانسوی گسترده‌تر می‌شود و در ماه مارس ۱۴ میلیون نفر با اولویت بندی سنی یعنی به ترتیب افراد بالای ۷۵، ۶۵ و بعد کادر درمان بالای ۵۵ سال با واکسن خریداری شده از چهار شرکت مختلف در مقابل ویروس کرونا ایمن می‌شوند. در مرحله پایانی که هدف آن تزریق واکسن به بزرگسالان است احتمالا در اواخر بهار شروع می‌شود.  

به گزارش بلومبرگ، نحوه اولویت‌بندی در کشور آسیایی اندونزی برای تزریق واکسن کرونا تقریبا با همه کشورهای دنیا فرق دارند؛ واکسن کووید-۱۹ در اندونزی در ابتدا به افراد بین ۱۸ تا ۵۹ سال و با اولویت کادر درمان، پلیس و ارتش تزریق می‌شود. این در حالی است که اکثر کشورها سالمندان را در فهرست اولویت‌های واکسن کرونا در رتبه اول قرار داده‌اند. اندونزی با نزدیک به ۲۷۰ میلیون نفر جمعیت یکی دیگر از مشتریان واکسن شرکت سینوواک و یکی از اولین کشورهای دریافت کننده واکسن کرونا است. این کشور تاکنون ۱.۲ میلیون دز واکسن و تجهیزات خام تولید ۱۵میلیون واکسن کرونا را دریافت کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =