موتورخانه‌ واحدهای مسکونی خراسان رضوی رایگان اصلاح می‌شوند

مشهد- ایرنا- مدیر عامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: ۱۴۷۰ میلیارد ریال از منابع داخلی برای اصلاح و بهینه سازی رایگان موتورخانه‌ واحدهای مسکونی و تجاری این استان اختصاص یافته است.

حسن افتخاری روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: ۱۷ هزار و ۹۳۴ واحد مسکونی و تجاری در این استان واجد استفاده از این طرح هستند که بیشتر آنها در مشهد، نیشابور، سبزوار و طرقبه و شاندیز می‌باشند.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح ۱۰ تا ۱۵ درصد گاز مصرفی واحدها کاهش پیدا می‌کند ادامه داد: در این راستا سرویس و تنظیم مشعل، عایق کاری تاسیسات و نصب دستگاه ضد رسوب مغناطیسی از جمله مهمترین اقداماتی است که نقش مهمی در کاهش مصرف گاز دارد.

مدیر عامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: مشترکان برای بهره‌مندی از این طرح باید وارد سایت شرکت ملی گاز شوند و در قسمت مربوط به بهینه سازی ثبت نام نمایند.

وی افزود: برای انجام رایگان این طرح دستگاه‌های دولتی تا پایان امسال و دستگاه های غیر اداری و غیر مسکونی تا پایان سال ۱۴۰۰ و واحدهای مسکونی تا ۱۴۰۱ فرصت دارند و بعد از آن باید با هزینه خود نسبت به بهینه سازی اقدام کنند.

افتخاری ادامه داد: تاکنون در کمتر از ۱۰ روز ۴۵۸ مشترک در استان برای این منظور ثبت نام کرده‌اند.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف در ادارات دولتی گفت: در ۷۵۶۴ مورد بازدید که از آغاز فصل سرما تاکنون انجام شده است ۴۹۷ اخطار داده شده و ۲۸۳ مورد قطع گاز انجام شده است که برخی از آنها شعبه‌های ‌بانک، ادارات و در موارد کمتری مدرسه و مسجد بوده‌اند زیرا در زمانی که مدارس و مساجد تعطیل است مصرف بسیار گاز معنا ندارد.

مدیر عامل شرکت گاز خراسان رضوی همچنین در خصوص اهمیت بهینه سازی مصرف در بخش خانگی افزود: دومین ذخایر گاز دنیا را داریم و سرانه مصرفی گاز در کشور ما سه تا چهار برابر میانگین جهانی است که باید در این خصوص مدیریت مصرف و بهینه سازی انجام شود.

وی ادامه داد: بخاری‌های گازسوز تولیدی هم پایین ترین رتبه انرژی دنیا را دارند که دارای مصرف بیش از اندازه هستند، از سوی دیگر نوع پوشش ما در منزل در فصل سرد با فصل گرما باید متفاوت باشد.

افتخاری گفت: مصرف ماهیانه گاز در این استان از نیمه آبان تا نیمه فروردین ماه ۲۰۰ مترمکعب در نظر گرفته شده که کمتر از این میزان رایگان محاسبه می‌شود و از نیمه فروردین تا نیمه آبان ماه نیز مصرف ماهیانه ۴۵ مترمکعب در نظر گرفته شده که کمتر از این میزان رایگان است. مشترکان پرمصرف هم اگر ۱۰ درصد کاهش مصرف داشته باشند، از تخفیف ۱۵ درصدی در هزینه مصرف گاز بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: طبق آمار، پارسال ۳۰۰ هزار مشترک کم مصرف داشتیم که اگر امسال هم همین تعداد باشند در حدود ۳۵ درصد قبض‌های گاز رایگان خواهند بود. اگر مصرف هم اینگونه باشد پیش بینی می‌کنیم که در فصل گرم هم ۶۵ درصد قبض‌ها رایگان باشد.

مدیر عامل شرکت گاز خراسان رضوی در باره گازرسانی به روستاهای استان هم گفت: هم اینک ۲ هزار و ۳۲۹ روستا گازرسانی شده‌اند و عملیات گازرسانی به ۲۵۹ روستا هم در حال اجراست که با اتمام آن ها ضریب گازرسانی به ۹۸ و نیم درصد خواهد رسید.

وی افزود: ۹۲ روستای واجد شرایط گازرسانی هم تا پایان امسال و بخشی از آنها در نیمه نخست سال آینده وارد فاز اجرایی خواهند شد که با اتمام گازرسانی به این روستاها، صددرصد روستاهای واجد شرایط زیرپوشش این شرکت قرار خواهند گرفت. همچنین تمام شهرهای استان به جز باجگیران که هنوز راه و مسیری برای گازرسانی به این شهر پیدا نکردیم از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

افتخاری به مصرف گاز نیروگاه‌ها اشاره کرد و ادامه داد: در روزهای سرد سال با توجه به افزایش مصرف خانگی برای مدت چند روز نیروگاه توس که امکان استفاده از سوخت مازوت را دارد از این سوخت استفاده می‌کند بطوریکه در دیگر کشورها هم به این گونه است که نیروگاهها فقط به سوخت گاز متکی نیستند و گاهی حتی از ذغال سنگ هم برای فعالیت خود استفاده می‌کنند. با همه اینها بازدهی نیروگاههای ما به دلایل مختلف پایین است ولی با انجام تغییراتی می‌توانند بازدهی خود را از ۲۵ درصد به ۵۰ درصد هم برسانند.

شرکت گاز خراسان رضوی ۲ میلیون و ۴۲۶ هزار مشترک دارد که ۹.۸ درصد مشترکان شرکت ملی گاز ایران را تشکیل می‌دهند. این شرکت از نظر تعداد مشترک بعد از تهران رتبه دوم و از نظر میزان شبکه گذاری به طول ۳۵ هزار و ۷۸۰ کیلومتر رتبه نخست را در کشور دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha