سرکنسول ایران در کربلا: دستگاه دیپلماسی در کنار فعالان بخش خصوصی است

شیراز- ایرنا- سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا گفت:ما به عنوان دستگاه دیپلماسی ایران در کشور عراق همواره در کنار فعالان بخش خصوصی و بارزگانان کشورمان از جمله تجار استان فارس خواهیم بود و آماده همکاری در زمینه‌های مختلف هستیم.

مجتبی شصتی کریمی، دوشنبه در نشست میز تخصصی عراق که با حضور اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس و نمایندگان دستگاه‌های دولتی فارس به صورت وبینار برگزار شد افزود: بخش خصوصی و فعالان اقتصادی پیشگام توسعه روابط کشورمان با کشور عراق هستند و ما می‌کوشیم بخش خصوصی با سلامت در این عرصه گام بردارد.
وی ادامه داد: ما در دستگاه دیپلماسی کشور عراق بانک اطلاعات از تجار و بازرگانان عراق و کربلا را در اختیار داریم و در صورت نیاز می‌توانیم این افراد را به بازرگانان کشورمان معرفی کنیم تا با اطمینان وارد بازار عراق شوند.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا، با اشاره به اینکه محوریت هرگونه همکاری با تجار و بازرگانان را اتاق بازرگانی قرار می ‌دهیم افزود: همچنین امکان ارائه مشاوره به بازرگانان و تجار ایرانی توسط وکیل را نیز فراهم کرده‌ایم.
شصتی کریمی اظهار داشت: برخی از سیاست‌ها در مسایل اقتصادی ایران و عراق، کلان و بین دو کشور است که می‌توان بسیاری از موارد را  برای رفع موانع به عنوان پیشنهاد به سفارتخانه و بخش‌های مربوط پیشنهاد داد.
او بیان کرد: با بررسی ظرفیت‌های کشور عراق، فرصت برای تجارت با این کشور برای بازرگانان ما بیشمار است و شرکت‌های ایرانی و استان فارسی می‌توانند بر اساس نیاز بازار عراق در این کشور حضور موفق داشته باشند.
او ادامه داد: شرکت‌های ایرانی باید اراده حقیقی برای کار در عراق داشته باشند و نیاز است ظرفیت‌های مختلف موجود در استان‌های کشورمان را به مردم کشورعراق معرفی کنیم که در این زمینه به دنبال استفاده از ظرفیت اتاق‌های بازرگانی هستیم.
وی افزود: کالاهای ایرانی و استان فارس به رغم اینکه از کیفیت خوبی برخوردارند اما حضور پررنگی در بازار عراق ندارند که با به روز رسانی تفاهم‌نامه‌ای که پیش‌تر اتاق بازرگانی فارس و اتاق بازرگانی کربلا دنبال می‌کردند این مهم را می‌توان با همکاری و مشارکت دو طرف پیگیری کرد.

بخش خصوصی فارس توانایی تامین بازار کشور عراق را دارد
دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم در این نشست مجازی گفت: بخش خصوصی استان فارس توانمندی های فوق العاده ای دارد و می تواند با محصولات با کیفیت بازار عراق را تامین کند اما برای تجارت حرفه ای و گسترش مراودات با کشور عراق نیازمند برنامه ریزی بلند مدت، ثابت و پایدار هستیم.
علی عوض پور بیان کرد: تمرکز بر بازار عراق و افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی از اهداف صادراتی استان است و فرصت های بسیاری برای گسترش زمینه های اقتصادی بین دو طرف وجود دارد.
وی افزود: علاوه بر مزیت های اقتصادی استان بخش هایی از جمله کشاورزی، گردشگری به ویژه مذهبی و سلامت می تواند زمینه ساز افزایش حجم مبادلات اقتصادی فارس و کشور عراق باشد.
عوض پور اظهارداشت: با توجه به ظرفیت های استان، خدمات فنی مهندسی از بخش های مورد نظر ما برای صادرات به کشور عراق است که در زمینه خدمات فنی مهندسی خط اعتباری در صندوق ضمانت صادرات بین ایران و عراق بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار مشخص شده است که انتظار داریم این میزان افزایش پیدا کند.
وی اضافه کرد: تجارت ریالی از مشکلات صادرکنندگان ما با کشور عراق است که انتظار داریم دستگاه دیپلماسی برای رفع این موضوع اقداماتی را با بانک مرکزی کشور انجام دهد تا تجار ما بتوانند با امنیت بیشتری صادرات به این کشور را افزایش دهند و در بازار این کشور حضور پیدا کنند.
دبیر کل اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: صدور بخشنامه های متعدد درزمینه محدودیت و ممنوعیت های صادرات به عراق، عدم اجرای تعرفه های ترجیحی و موافقت نامه های منعقد شده با عراق، حمل یک سره و حمل کالا از خودرو ایرانی به خودروی عراقی، مباحث مربوط به گمرک های مرزی و پایانه های و محدودیت های زمانی، وجود واسطه های زیاد و غیر رسمی در سیستم تجارت با عراق و مسایل مربوط به صدور ویزا از جمله مشکلاتی است که بر روی برنامه ریزی بخش خصوصی برای حضور در بازار این کشور اثر منفی داشته است.
عوض پور با بیان اینکه بخش خصوصی نیازمند حمایت است عنوان داشت: اتاق بازرگانی فارس اعلام آمادگی می کند برای استمرار و افزایش تعاملات و تجارت با کشور عراق نقش خود را ایفا کند و در مقابل هر یک از بخش ها نیز باید حمایت ها و نقش عملی خود را از بخش خصوصی ارائه دهند.
وی بیان کرد: روابط اقتصادی استان فارس و کشور عراق از جنبه های مختلف حائز اهمیت است و ما در اتاق بازرگانی فارس جلسات مختلف برای بررسی ابعاد مختلف بازار این کشور و زمینه های حضور تجار و بازرگانان استان برگزار کرده ایم.

توانمندی های استان فارس برای مبادلات

در ادامه این جلسه سید علی نقی طبیب لقمانی معاون گردشگری، هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس نیز گفت: فارس استان های توانمند در کشور است که این استان تنها در حوزه گردشگری از بیش از سه هزار اثر تاریخی ملی و ۵ اثر تاریخی جهانی برخوردار است و توانمندی های مثبتی در عرصه های مختلف سلامت، کشاورزی و صنایع تبدیلی، اقتصادی، صنعت، مذهبی و خدمات فنی مهندسی دارد که هر یک از این بخش ها می تواند زمینه فعالیت بیشتر با کشور عراق را به دنبال داشته باشد.
طبیب لقمانی اظهارداشت: با توجه به ارتباطات دیرینه و زمینه های مناسب، فضا برای گسترش سطح مبادلات و مراودات بین استان فارس و کشور عراق وجود دارد و مباحثی از جمله گردشگری مذهبی و سلامت فصل مشترک خوبی برای افزایش ارتباطات بین دو طرف است.
وی اضافه کرد: از اولویت های ما در ایجاد تعامل و ارتباط بیشتر بین استان فارس و کشور عراق، ایجاد خط پرواز هوایی مستقیم مابین شهرهای شیراز و نجف است که این مهم را با حدیت دنبال می کنیم
طبیب لقمانی ادامه داد: آمادگی برای افزایش حجم مراودات مابین استان فارس و کشور عراق در بین بخش دولتی و خصوصی استان فارس وجود دارد که امیدواریم دستگاه دیپلماسی کشور در عراق نیز از بازرگانان و تجار ما حمایت و ارتباط لازم را داشته باشد.
محمد دانش نیا رئیس اداره خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم گفت: نگاه ما در استان فارس در حوزه صادرات بر روی چند بازار هدف متمرکز شده است که بازار کشور عراق از جمله بازارهای مورد هدف استان است.
وی با تاکید بر اولویت های صادراتی فارس در حوزه محصولات کشاورزی و خدمات فنی مهندسی عنوان داشت: کشور های افغانستان و عراق به دلیل نیاز به بازسازی و عمران و آبادانی؛ می تواند بازار خوبی برای صادرات خدمات فنی مهندسی بویژه در بخش فنی و مهندسی کشاورزی و صنایع تبدیلی و پروژه های زیرساختی آنان مشارکت نماییم همچنین در بخش کالایی با اولویت مصالح ساختمانی برای استان فارس باشد.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha