تاثیر مثبت واگذاری‌ سهام دولتی بر روند معاملات بورس

تهران - ایرنا - برخی از کارشناسان تصمیم روز گذشته دولت مبنی بر واگذاری باقی‌مانده سهام برخی از شرکت‌های بورسی به سه بانک ملت، صادرات و تجارت را گامی مثبت برای بهبود روند معاملات بورس دانسته و معتقدند این اقدام می‌تواند در بلندمدت تاثیر مثبت خود را بر بازار سرمایه داشته باشد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در جلسه شب گذشته هیات دولت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی رییس جمهوری برگزار شد، وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان خصوصی سازی) مکلف شد در مجموع معادل مبلغ ۴۳۵ هزار میلیارد ریال از باقی مانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های پالایش نفت تهران، تبریز، اصفهان، بندرعباس و شرکت‌های سرمایه گذاری ملی ایران، تولید تجهیزات سنگین – هپکو و ایران ترانسفو را به بانک‌های ملت، صادرات و تجارت واگذار کند.

 در مقابل آن انتقال گیرندگان مکلف شدند تا معادل ۱۴۵ هزار میلیارد ریال از بهای سهام مورد واگذاری را به نسبت میزان تعیین شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، به صورت اقساط طی چهار قسط مساوی (ماهیانه تا پایان سال جاری) بدون سود فروش اقساطی را به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند تا با تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور صرف پرداخت به مشمولین شود.

لازم به ذکر است معادل ۲۹۰ هزار میلیارد ریال از سهام موضوع این تصویب نامه بابت تأدیه بدهی دولت به بانک‌های فوق واگذار می‌شود.

به دنبال چنین اخباری، سهامداران که از چند روز گذشته در تب و تاب اصلاح و روند نزولی شاخص بورس قرار گرفتند و نگران از دست دادن دادن سرمایه های خود در بازار بودند، با این اقدام نسبت به روند صعودی شاخص بورس بازار امیدوار شدند و برخی از کارشناسان این تصمیم دولت را گامی مثبت برای بازگشت دوباره اعتمادها به بازار می دانند.

تسویه بدهی‌های دولت به بانک‌ها

در این زمینه "امیرعلی امیرباقری" امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این موضوع از مدت ها قبل مطرح شده بود و یکی از نگرانی های موجود در بازار احتمال فروش این سهام در بازار به صورت خرد بود اما در نهایت تصمیم گرفته شود تا این سهام با در نظر گرفته شدن دو هدف به سه بانک واگذار شود.

وی اظهار داشت: نخستین هدف  از این تصمیم تسویه بدهی های دولت به بانک ها و هدف دیگر واریز آن به سازمان هدفمندی یارانه ها برای  پرداخت یارانه‌ها بوده است.

امیرباقری گفت: یکی از نکات مثبت در اتخاذ این تصمیم گیری و اجرای آن، برداشته شدن سایه فروش خرد این سهام از سر بازار است که احتمال ایجاد فشار فروش سنگین در بازار یا عرضه آن در قالب صندوق ETF به بازار را داشت.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با توجه به وجود شرایط فعلی در بازار، ممکن بود با عرضه سهام باقی مانده پالایشی ها از طریق صندوق های ETF اقبال چندانی نسبت به خرید آنها وجود نداشته باشد، اکنون این اقدام، تصمیم معقولی بود که دولت در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه با این اقدام بدهی دولت تسویه و بار بدهی ها سبک تر خواهد شد، گفت: این تصمیم باعث ایجاد در آمدزایی برای دولت می شود، همه این مسایل نشان دهنده آن است که دولت برای پیشبرد اهداف خود دست در جیب بانک مرکزی و  اقدام به چاپ پول نکرده است و باعث دامن زدن به تورم و تضعیف پول ملی نشده است.

امیرباقری افزود: از طرفی این اقدام در راستای کاهش تصدی گری و خروج دولت از بنگاهداری همگام با روح خصوصی سازی بوده است و به طور حتم بازخورد مثبت و معقولی را برای بازار سرمایه خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه به مزیت این تصمیم دولت اشاره کرد و گفت: این اقدام دولت علاوه بر تحقق استقلال از بانک مرکزی، گامی مثبت در خصوصی سازی و جذب منابع برای یارانه کالاهای اساسی و یارانه‌ها خواهد بود.

 وی اظهار داشت: عرضه خرد این سهام که سهامداران تصور می کردند دولت برای تامین مالی از طریق فروش مستقیم سهام در بازار در دستور کار قرار دهد زمینه ایجاد فشار فروش سنگین را فراهم می کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha