۴۶ درصد از واحدهای مسکونی روستاهای استان تهران فرسوده و نامقاوم است

تهران- ایرنا-مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تهران گفت: ٢٢٥هزار و ٥٥٦ هزار واحد مسکونی در روستاهای استان وجود دارد که ١٠٣ هزارو٦۹۲ یعنی ٤٦  درصد آن فرسوده و نامقاوم است.

غلامرضا صالحی روز دوشنبه در نشست خبری روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثر بلایای طبیعی که با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در سالن جلسات بنیاد مسکن استان تهران برگزار شد، افزود: ایران جز ١٠ کشور اول در حوادث و بلایای طبیعی است که در همین راستا ۵ دیماه به دلیل زلزله مهیب بم به عنوان روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثر بلایای طبیعی نامگذاری شده است تا قبل از وقوع حادثه تدابیری برای مقاوم سازی واحدهای فرسوده، نامقاوم و دیگر اقدامات لازم برای کاهش تلفات و خسارت در مواقع بحران صورت گیرد.

وی ادامه داد: سه گسل شمالی، جنوبی، و مشاء در تهران وجود دارد که باید تدابیر لازم نظیر مقاوم سازی واحدهای مسکونی در شهرها و روستاها قبل از وقوع زلزله اندیشیده شود تازمان بحران با کمترین خسارت جانی، مالی و روحی و روانی مواجه شویم.

صالحی با بیان اینکه در طرح مقاوم سازی که از سال ۸۴ آغاز شده از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده تاکنون ۲۱ هزار واحد مسکونی روستایی نوسازی و مقاوم سازی شده است، ادامه داد: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته باید سالی ۱۴۰۰ واحد نوسازی و مقاوم سازی شود اما این میزان با توجه اجرای این طرح و زمانبر بودن آن باعث بیشتر شدن عمر ساختمان ها، فرسودگی و تحمیل هزینه های بیشتری می شود، در این راستا اصحاب رسانه با اطلاع رسانی در خصوص پیامدها و خسارت های ناشی از ریزش ساختمان در مواقع بحران می توانند مردم را نسبت به مقاوم سازی اماکن خود ترغیب کنند.

وی با بیان اینکه ۵۳۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان تهران وجود دارد، تاکید کرد: در خارج از بافت روستایی در استان ساخت و سازهای غیرمجاز زیادی انجام شده که جهاد کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان متولیان امر باید با سازندگان این واحدها برخورد کنند چرا که بنیاد مسکن براساس قانون و مقررات نمی تواند به آنها خدماتی نظیر تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی ارائه دهد و اگر حادثه ای نظیر زلزله یا سیل رخ دهد این خانه ها بلافاصله تخریب و تلفات جانی گسترده ای بر جای می گذارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تهران گفت: روستا جایی است که ساکنان آن بیشتر به کارهایی نظیر دامداری، کشاورزی و باغداری مشغول هستند اما بیشتر روستاهای استان تهران این ویژگی ها را ندارد و تنها به مکانی برای اسکان تبدیل شده چراکه بیشتر مهاجران معیشتی و اتباع برای کسب و  کار به تهران می آیند و به دلیل بالا بودن قیمت خرید یا اجاره مسکن ناگزیر هستند در روستاها ساکن شوند که این امر باعث افزایش نامتوازن جمعیت و کمبود زیرساخت ها و منابع در روستاها شده است.

صالحی با بیان اینکه طرح های هادی هر ۱۰ سال یکبار باید بازنگری شود، تصریح کرد: اراضی کشاورزی و باغی، مناطق حفاظت شده و افزایش ساخت و سازهای خارج از محدوده بافت مناطق روستایی باعث ایجاد مشکل در بازنگری برخی از طرح های هادی در روستاهای استان شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تهران گفت: این بنیاد برای تخریب و نوسازی مسکن ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۵ درصد با بازپرداخت ۱۲ ساله ، ۸ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض از محل امکانات بنیاد حساب ۱۰۰ امام و ۱۵ میلیون وام با کارمزد چهاردرصد و بازپرداخت ۵ ساله از سوی بانک قرضه الحسنه مهر به مالکان اختصاص داده می شود.

صالحی افزود: سال گذشته نیز قراردادی در خصوص تخریب و مقاوم سازی واحدهای مسکونی با سپاه پاسداران منعقد شد که براساس آن از سوی سپاه ۱۵ میلیون وام بلاعوض نیز به افراد افراد بی بضاعت در روستاهای محروم نیز داده می‌شود.

وی با بیان اینکه در بازسازی واحدهای مسکونی متقاضیان نیز باید بخشی از هزینه ها را تقبل کنند ، خاطرنشان کرد: برای واحدهای مسکونی افراد تحت حمایت کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز تفاهم نامه همکاری منعقد شده تا این ارگان ها نیز در هزینه ساخت و مقاوم سازی خانه ها به این افراد کمک کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تهران همچنین بیان کرد: اخیرا ۱۰۰ هزار جلد سند روستایی صادر و به مالکان تحویل داده شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha