مرکز رشد نوآوری و فناوری‌های گیاهان پزشکی و کشاورزی افتتاح شد

تهران - ایرنا - رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور از افتتاح مرکز رشد نوآوری و فناوری‌های گیاه پزشکی و کشاورزی همزمان با برگزاری هفته پژوهش در این موسسه خبرداد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، «حسین جعفری»  در آیین افتتاح مرکز رشد و نوآوری و فناوری های گیاه پزشکی افزود: تعدادی از شرکت های مستقر در این مرکز با هدف تجاری سازی یافته ها فعالیت می کنند و بخش دیگر مربوط به شرکت های دانش بنیانی است که در زمینه گیاه‌پزشکی فعالیت دارند و دانش ما در زمینه آفات، بیماری ها و علف های هرز بسیار زیاد است که اغلب آنها به مرحله تجاری سازی نرسیده است.

وی اظهارداشت: هدف این مرکز تشویق محققین و اعضای هیات علمی برای تجاری سازی دانش و یافته های خود و بکارگیری آن در توسعه بخش کشاورزی کشور است.

جعفری اظهارداشت: شرکت‌ها و واحدهای مستقر در این مرکز علاوه بر دسترسی به امکانات و تجهیزات پژوهشی مستقر در آزمایشگاه‌های پیشرفته این موسسه، قادر خواهند بود از تجارب متخصصان، دانش­ ها و فناوری‌های مجموعه بخش­های تحقیقاتی این موسسه نیز بهره­ مند شوند.

رییس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور زمینه ­های فعالیت حوزه‌های اصلی واحدهای فناور در این مرکز نوآوری را دستیابی به دانش فنی سنتز مواد سمیوکمیکال (فرمون‌ها و سایر جلب کننده‌ها)، آفتکش‌های با منشاء گیاهی، نهاده‌های غیرشیمیایی و بیولوژیک، روش‌های نوین پیش‌آگاهی و کنترل آفات، بیماری‌های گیاهی و علف‌های هرز، کنترل بیولوژیک محصولات کشاورزی به خصوص گلخانه‌های تولیدی، ارتقا کیفی آفت‌کش‌ها با مواد افزودنی مجاز، استفاده از فن‌آوری­ های نوین در استخراج، شناسایی و سنجش باقیمانده آفت‌کش‌ها و مایکوتوکسین‌ها، فرمولاسیون‌های نوین آفت‌کش‌ها در جهت سلامت و بهداشت محیط عنوان کرده است.

جعفری ادامه داد: شناسایی و کنترل آفات نوظهور و روش‌های نوین کنترل آفات شهری، تولید بذر و نهال عاری از عوامل بیماری‌زای گیاهی از جمله ویروس­ ها، دانش فنی تولید انواع سیستم ­ها و کیت ­های تشخیص بیمارگرهای گیاهی، ارایه خدمات فناورانه گیاه‌پزشکی به بخش‌های دولتی و غیردولتی و فناوری‌های مربوط به حشرات صنعتی مانند زنبور عسل، کرم ابریشم و حشرات گرده افشان از دیگر زمینه های فعالیت حوزه های اصلی واحدهای فناور در این مرکز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha