سهمیه نفت سفید عشایرخراسان شمالی پاسخگو نیست

بجنورد- ایرنا- مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: هر چند سهمیه نفت سفید هر خانوار عشایر استان بتازگی ۲.۵ برابر افزایش یافته، اما پاسخگوی نیاز این قشر از جامعه نیست.

محمدرضا قلی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سهمیه نفت سفید هر خانوار عشایر استان از ۵۰ لیتر به ۱۲۵ لیتر در ماه رسیده است

وی گفت: این درحالی است که سهمیه سوخت خانوارهای عشایری این استان نصف روستاییان است و به همین علت در فصل سرد پاسخگوی نیاز گرمایش این قشر نیست.   

وی با بیان اینکه روستاییان ماهانه ۲۴۰ لیتر نفت سفید دریافت می کنند افزود: تلاش می کنیم تا سهمیه سوخت عشایر همانند سهمیه روستاییان باشد.

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی اظهار داشت: هم اینک یک میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر نفت سفید برای خانوارهای عشایری توسط شرکت های تعاونی عشایری خریداری شده که بزودی توزیع می شود.

قلی پور با بیان اینکه ماهانه ۵۰۰ هزار لیتر برای چهار هزار و ۲۰۰ خانوار عشایر در این استان سهمیه در نظر گرفته شده است افزود: عشایر در فصل سرد سال به سوخت بیشتری نیاز دارند، امسال نیز با توجه به بارش برف و برودت هوا این نیاز بیشتر شده است.

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: این استان پنج هزار خانوار عشایری دارد که از مجموع این تعداد چهار هزار و ۲۰۰ خانوار کوچ رو هستند.

قلی پور افزود: عشایر در فصل سرد سال در مناقطق قشلاقی میاندشت اسفراین، بخش هایی از مانه و سملقان و رازوجرگلان و مناطق قشلاقی مراوه تپه، کلاله و گنبد در استان گلستان به سر می برند.

بارش برف در روزهای جمعه و شنبه موجب کاهش چشمگیر دمای هوای خراسان شمالی شد به گونه ای که بجنورد در دو شب متوالی با دمای ۱۸ درجه زیر صفر، سردترین مرکز استان در کشور بود.  

عشایر خراسان شمالی با ۳۰ هزار نفر جمعیت بیش از ۷۰۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد گوشت استان را تولید می‌کنند.

جمعیت این استان ۸۶۳ هزار نفر است که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha