نیروگاه سد مهاباد ۱۳.۶ هزار مگاوات برق به شبکه سراسری تزریق کرد

مهاباد- ایرنا- مدیر امور آب مهاباد گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۳ هزار و ۶۹۲ مگاوات برق در نیروگاه سد این شهرستان تولید و به شبکه سراسری تزریق شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، هزار و ۸۹۲ مگاوات کمتر است.

رضا جهین روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کاهش میزان تولید برق از نیروگاه سد مهاباد به علت کاهش نزولات جوی در سال آب جاری، کاهش ورود آب به مخرن و در نهایت کاهش رهاسازی بوده است.

وی ادامه داد: این میزان برق با رهاسازی ۱۴۸ میلیون متر مکعب آب از دریچه‌های این سد تولید و وارد شبکه سراسری برق شده است.

مدیر امور آب مهاباد اضافه کرد: در ۹ ماهه سال گذشته نیز در مجموع ۱۵ هزار و ۵۸۴ مگاوات برق از رهاسازی ۱۷۵ میلیون مترمکعب آب در نیروگاه سد مهاباد تولید شده بود.

جهین اظهار داشت: هم‌اکنون حجم آب پشت سد این شهر به ۷۵.۶ میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ میلیون متر مکعب کمتر است.

وی بیان کرد: در حال حاضر تراز سد مهاباد به ‌هزار و ۳۴۳ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده است که این مقدار نیز یک متر و ۴۸ سانتی‌متر کمتر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون حجم ورودی آب به سد مهاباد به ۱.۳ متر مکعب بر ثانیه رسیده است ادامه داد: دبی خروجی آب از سد این شهرستان هم ۰.۷ متر مکعب بر ثانیه است که از این میزان ۰.۶ متر مکعب برای مصرف شرب و صنعت است.

رییس اداره امور آب مهاباد با بیان اینکه در سال آبی جاری ۱۴۴.۶ میلی‌متر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی سد مهاباد ثبت شده است، اضافه کرد: این در حالی است که نظیر سال گذشته در این مدت ۶۵.۳ میلی متر بارندگی در این ایستگاه ثبت شده بود.

جهین همچنین از شهروندان خواست نسبت به رعایت نظافت اطراف سد و جلوگیری از آلودگی آب در بالادست سد حساس باشند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موارد را از طریق شماره تماس ۴۴۴۲۲۲۲۰۸۱ بلافاصله مراتب را به اداره اطلاع دهند.

مهاباد از شهرهای جنوبی آذربایجان غربی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha