تدوین کتاب درسی "انسان و محیط زیست" در فرهنگ‌سازی موثر است

مشهد-ایرنا- رییس مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط‌بان سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کتاب درسی "انسان و محیط زیست" گامی موثر در جهت فرهنگ‌سازی برای نسل آینده است و تدوین آن رویداد مهمی در حوزه توسعه فرهنگ حفاظت و آشنایی با محیط زیست است.

دکتر آرش یوسفی روز دوشنبه درنشست ملی توسعه و ارتقای سواد محیط زیستی با تاکید بر کتاب "انسان و محیط زیست" که به صورت مجازی برگزار شد گفت: این کتاب برای آموزش در پایه یازدهم مقطع متوسطه نوشته شده و در حال آموزش است و در صدد ارتقای محتوای آن هستیم.

وی با بیان این که دبیرخانه ملی کتاب "انسان و محیط زیست" در خراسان رضوی است افزود: در این راستا باید از تلاشهای اداره کل حفاظت محیط زیست این استان برای تامین و تولید محتوای این کتاب قدردانی کرد.

رییس گروه برنامه‌ریزی دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش نیز در این نشست ضمن قدردانی از تلاشگران و سازمانهای همراه و همدل برای توسعه و ارتقای سواد محیط زیستی گفت:در راستای توسعه آموزش کتاب "انسان و محیط زیست" همانند سایر دروس در ایام شیوع ویروس کرونا اقدامات متعددی انجام شده است.

اکبر شیرزادی افزود: کتاب "انسان و  محیط زیست" با توجه به وضعیت کرونا هم اکنون در شبکه چهار سیما تدریس می‌شود و آموزشها در شبکه شاد نیز در اختیار و دسترس دانش‌آموزان قرار دارد.

وی ادامه داد: ارتقای محتوا و نیز توسعه مفاهیم محیط زیستی رخدادی است که موجب افزایش موفقیت آموزشها می‌شود از این رو با هدف افزایش و تقویت کیفیت آموزشها در این بخش در سال تحصیلی کنونی "جشنواره الگوهای برتر تدریس" ویژه آموزش کتاب "انسان و محیط زیست" برگزار خواهد شد تا به بهبود و ارتقای تدریس این درس و روشهای یاددهی و یادگیری کمک کند.

رییس دبیرخانه ملی پشتیبانی از کتاب"انسان و محیط زیست" و مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این نشست مجازی گفت: در دورانی که به سر می بریم شاهد ۲ اتفاق مهم هستیم که نخستین آن این است که حوزه‌های اقتصادی در مواجهه با منابع طبیعی به خاطر منافع کوتاه مدت نوعی یغماگری و برخورد طمع‌ورزانه به خرج می دهند اما در کنار این وضعیت شاهد نوعی بلوغ و درک درست از محیط زیست بشریت هستیم که می‌تواند نجاتبخش باشد.

همتی افزود: همه به خوبی می‌دانیم امروز مرگ رودخانه‌ها، خشک شدن تالابها، تخریب جنگل‌ها و اکوسیستم‌ها، آلودگی‌های محیط زیست و چالشهای حوزه منابع آب پیش زمینه‌ای برای نابودی کامل حیات و به نوعی محو بشریت است.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی نقش جوانان و مربیان در تحول شگرف مورد نظر و توجه به اهمیت محیط زیست و حفظ آن غیر قابل اجتناب است و نسل جوان حاضر که از طرفی با نتایج و میراث گذشتگان در حوزه محیط زیست مواجه است و از دیگر سو مجهز به ابزارهای دانش و فناوری است در حقیقت ۲ بال لازم را برای تعالی و رشد در حوزه محیط زیست داراست.

او اضافه کرد: اداره کل محیط زیست خراسان رضوی معین پروژه آموزشی کتاب درسی "انسان و محیط زیست" است و وظیفه دارد با تولید محتوای آموزشی جریان‌ساز در گستره ملی نقش آفرینی کند و نیاز داریم این سواد محیط زیستی در نظام آموزشی کشور گسترش یابد از این رو تدوین این کتاب یک آرزوی دیرینه برای دلسوزان و فعالان محیط زیست بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha