آیا انتخابات زودهنگام ؛گره‌گشای بن‌بست سیاسی ارمنستان است؟

تهران- ایرنا- همزمان با تداوم بن‌بست سیاسی در ارمنستان، نیکول پاشینیان گزینه جدیدی را برای برون‌رفت از شرایط کنونی اعلام کرد و باید دید آیا مخالفان مذاکره در این زمینه را خواهند پذیرفت یا این کشور در روزهای آینده شاهد تحولات جدیدی خواهد بود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان که پس از حصول توافق‌ جدید با جمهوری آذربایجان در مورد مناقشه قره‌باغ از سوی مخالفانش به شدت تحت فشار بوده، طی روزهای اخیر پیشنهادی را به مخالفان برای آرام شدن اوضاع سیاسی مطرح کرده است.

مخالفان پاشینیان درحالی تاکنون به این گزینه پاسخی روشن نداده‌اند که همچنان بر کناره‌گیری نخست‌وزیر ارمنستان تاکید دارند و در آن سو پاشینیان اعلام کرده با انتخاب مردم در این سمت حاضر شده و تنها با ارای مردم از قدرت استعفا می‌کند.

تارنمای "رادیو عمومی ارمنستان" روز گذشته گزارش داد که پاشینیان بر دعوتش از مخالفان برای مشورت درباره گزینه برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی تاکید کرد و گفت: من در مورد برگزاری انتخابات زودهنگام در مجمع ملی صحبت کرده‌ام.

وی افزود: این سوال مطرح است که چرا انهایی که خواستار استعفای نخست وزیر هستند، درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را مطرح نکرده‌اند.

این مقام ارشد ارمنستان در جدیدترین اظهارنظرش عنوان کرد: در نهایت سرنوشت مقامات توسط مردم تعیین خواهد شد و برگزاری انتخابات پارلمانی یکی از راههای مشخص شدن نظر و اراده مردم است.

پاشینیان در ادامه تصریح کرد که گزینه دیگر در این راستا تعیین متمم‌ هایی به قانون اساسی ارمنستان برای دادن اختیار به پارلمان در منحل کردن خود و اعلام انتخابات جدید است.

بن‌بست سیاسی در ارمنستان در حالی همچنان ادامه داشته است که مخالفان اعلام کرده اند تا زمان استعفای پاشینیان به اعتراض‌هایشان ادامه می دهند و مشخص نیست که با موضع‌گیری جدید نخست‌وزیر این کشور، معادلات سیاسی به کدامین سو حرکت کند.

مناقشه اخیر قره‌باغ که در نهایت منجر به توافق جدید شد، نیز شکننده به نظر می رسد و هر لحظه ممکن است شرایط به سوی ازسرگیری درگیری‌ها حرکت کند. با توجه به تحرکات سیاسی اخیر در ارمنستان، هرگونه درگیری مجدد میان ایروان- باکو برای ارمنستان شرایط را سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد کرد.

در این بحبوحه به نظر می رسد بهترین گزینه برای آرام شدن اوضاع سیاسی در ارمنستان، مذاکره میان طرفین درگیر و رسیدن هرچه سریعتر به راه‌حلی فراگیر است که در غیر این صورت بلاتکلیفی سیاسی در این کشور ممکن است پیچیدگی اوضاع را دوچندان کند.

درگیری‌ها در قره باغ ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان) با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان پایان یافت. حصول این توافقنامه امیدواری زیادی را برای توقف کامل درگیری‌ها و برقراری آتش‌بس تمام عیار در منطقه قفقاز ایجاد کرد و به دنبال آن تحولات جدیدی در این دو کشور رخ داد. در جمهوری آذربایجان مردم مدعی پیروزی شدند و در ارمنستان معترضان نسبت به موافقت دولت ایروان با این توافق، اعتراض داشتند که آغازگر اعتراض‌هایی علیه پاشینیان نخست‌وزیر این کشور شد.

نخست‌وزیر ارمنستان ضمن رد شایعه‌ها در مورد کناره‌گیریش از قدرت، بار دیگر تاکید کرد، در این سمت به فعالیتهایش ادامه خواهد داد. وی عنوان کرد که مسئله کناره‌گیریش از این سمت صحت نداشته و او در حال انجام وظایفش است. پاشینیان در ادامه تاکید کرد که اولویت شماره یک در ارمنستان اکنون ثبات و حفظ امنیت در مرزهای کشور است. وی قول داد که به طور مداوم این مسیر را دنبال کند.

پاشینیان همزمان با مواجهه با اعتراض‌های مخالفان در ارمنستان، در سوی دیگر مناقشه بلاتکلیف قره‌باغ همچنان برای وی یک چالش کاری محسوب می‌شود. اواخر آذر نیز به دنبال نقض توافق‌ آتش‌بس در قره باغ و اتهام‌زنی طرفین درگیر در مورد از سرگیری حملات، نگرانی‌هایی در مورد شروع مجدد جنگ در این منطقه مورد مناقشه ارمنستان و جمهوری آذربایجان وجود دارد.

پیش از این در حالی میانجی‌گری‌های بین‌المللی برای پایان دادن به مناقشه طولانی ارمنستان- جمهوری آذربایجان در قره‌باغ نتیجه نداده بود که این بار روسیه با طرح مورد نظرش توانست نظر دو طرف را برای کنار گذاشتن اقدامات نظامی متقاعد کند، اما به نظر می‌رسد این مناقشه پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و نیازمند یک اقدام جامع بین‌المللی با مشارکت جدی نهادهایی همچون سازمان ملل است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha