قدیمی‌ترین عضو کشف شده از انسان اولیه در ایران رونمایی شد

قزوین - ایرنا - دندان نئاندرتال کشف شده در غار قلعه کرد آوج به عنوان قدیمی‌ترین عضو کشف شده از انسان نئاندرتال یا اولیه در ایران عصر دوشنبه در مراسمی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در قزوین رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، این دندان در کاوش های مشترک تیم های باستان شناسی ایران و فرانسه انجام شده در غار قلعه کرد آوج واقع در جنوب غربی استان قزوین کشف شده است.

این دندان، دندان شیری یک کودک نئاندرتال است.

این دندان کشف شده از انسان نئاندرتال به ۲ آزمایشگاه در اروپا و آمریکا ارسال شده و نتایج آزمایشات سن سنجی بوسیله رادیو کربن انجام شده روی آن نشان می دهد قدیمی ترین تمدن گونه انسانی نئاندرتال شناخته شده در ایران با فاصله زمانی زیاد و با حدود ۱۰۰ هزار سال متعلق به غار قلعه کرد آوج بوده است.

یافته های باستان شناسی نشان می دهد غار قلعه کرد جزو قدیمی ترین سکونتگاه های ایران با قدمت ۱۰۰ هزار سال است.

 انسان های نئاندرتال از نسل فعلی انسان ها بوده و شکارچی حیوانات بوده اند.

بازدید از روند مرمت آستان مقدس امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع)، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین، شرکت در آئین رونمایی از دندان نئاندرتال از یافته های هیات باستان شناسی ایران و فرانسه در غار قلعه کرد آوج از برنامه های سفر ۲ روزه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به قزوین است.

نشست با فعالان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین و حضور در مراسم بازگشایی و افتتاح یک طرح گردشگری از دیگر برنامه های سفر مونسان به این استان به شمار می رود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha