همایش ملی ادبیات مقاومت با محوریت شهید سلیمانی در بجنورد برگزار می‌شود

بجنورد- ایرنا- رییس دانشگاه کوثر بجنورد گفت: دومین همایش ملی ادبیات مقاومت با محوریت ویژه شهید حاج قاسم سلیمانی به صورت مجازی برگزار می‌شود که تاکنون ۱۵ اثر خارجی به این همایش ارسال شده است.

دکتر علیرضا حسینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مجموع ۲۲۰ اثر از استان های مختلف و کشورهای عراق، سوریه، لبنان و بحرین به این همایش که در  ۱۷ و ۱۸ دی ماه جاری برگزار می شود ارسال شده است.

وی گفت: این دانشگاه در نظر دارد با برگزاری همایش ملی ادبیات مقاومت از یک سو به شناخت و بررسی مؤلفه­ ها و کارکردهای مختلف ادبیات مقاومت در آثار منظوم و منثور پرداخته و در ادامه به تبیین و بررسی انگاره­ ها، فرهنگ ­ها و قومیت­ ها مرتبط با ادبیات مقاومت بپردازد.

رییس دانشگاه کوثر بجنورد محورهای همایش مرتبط با شهید سپهبد سلیمانی را نیز الگوها و مبانی فکری، اعتقادی و سیاسی این شهید،  الگوی سبک زندگی و جایگاه این سردار اسلام در مقابله با جنگ نرم و نقش شهید سلیمانی در ارتقای قدرت بازدارندگی جبهه مقاومت دانست.

وی از دیگر محورهای همایش در زمینه سردار قاسم سلیمانی را  نقش این فرمانده سپاه در ارتقای صلح و امنیت منطقه و جهان اسلام،  نقش این شهید در ایجاد وحدت در جبهه ­های اسلامی، راهبرد صیانت از دستاوردهای شهید سپهبد قاسم سلیمانی،  نقش شهید در تغییر موازنه قدرت در منطقه و جهان اسلام،  نقش این سردار اسلام در ناکامی طرح­ های آمریکایی و اسراییلی در منطقه خاورمیانه و نقش دیپلماسی فعال شهید سپهبد قاسم سلیمانی در منازعات منطقه عنوان کرد.

وی از جمله محورهای دیگر همایش را ادبیات مقاومت و مطالعات تطبیقی،  مطالعات مردم شناسی،  فرهنگ عامه و ادبیات شفاهی،  نقد اسطوره شناختی،  زبان شناسی،  مطالعات فرهنگی، نشانه شناسی ملی و قومی،  وحدت ملی و قومی،  ادبیات حماسی،  مبانی انسان شناسی و فرهنگ و تاریخ ایران باستان دانست.

رییس دانشگاه کوثر بجنورد گفت: فطرت انسان هیچ‌گاه با ظلم و ناراستی سازگاری نداشته و ندارد و از طرفی شرایطی چون اختناق، استبداد و غصب قدرت و سرمایه­ های سرزمین نوعی ناسازگاری در وجود او پدید می آورد که این ناسازگاری را به روش های مختلف نشان می­ دهد و هنگامی که این ناسازگاری را در قالب کلمات بریزد، ادب مقاومت شکل می­ گیرد.

حسینی اظهار داشت: ادبیات پایداری و مقاومت، دلاوری و شجاعت مردم را در مقابل هجوم بیگانگان توصیف و ترسیم می­ کند که دارای آهنگی شکوهمند، استوار و پرصلابت است، چه بسا بهترین تعریف از ادبیات مقاومت، تجلی ستیز با بیداد و ستم، با سلاح ادبیات باشد.

وی ااظهار داشت: ادبیات مقاومت از آنجا که بیانگر درد و رنج­ هایی است که در برهه ­های تاریخی بر ملت­ ها و یا بخشی از آنها می­ گذرد، پیوسته از جایگاه مهمی برخوردار است و ضرورت پرداختن به آن همواره احساس می ­شود.

وی افزود: لذا با برگزاری همایش­ ها و نشست­‌های علمی در حوزه ادبیات مقاومت به بررسی ویژگی ­های ادبیات مقاومت و تاریخچه آن در دنیا، جهان اسلام ­پرداخته می‌­شود و با تبیین افکارشان به گونه­ ای دقیق­ تر الگو­ها و انگاره ­های زبانی، قومی و فرهنگی آنها مورد کنکاش قرار می­ گیرد.

حسینی اظهار داشت: مقاله های برتر این همایش در پایگاه اسنادی علوم جهان اسلام ISC به ثبت خواهد رسید.

در نخستین همایش ملی ادبیات مقاومت ۲۹۵ اثر از جمله مقالات اندیشمندان چهار کشور به این همایش ارسال شده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha