احداث سد رمشت کامیاران ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: در حال حاضر سد رمشت کامیاران ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

کامران خرم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کار شبکه تمام شده و با بهره‌برداری از سد رمشت ۵۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست این سد تحت پوشش قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه سدهای امیرآباد و رمشت در مجموع یک هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی پایین دست را تحت پوشش قرار می‌دهد، افزود: سد امیرآباد حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان هدف از احداث این سدها را تامین آب بخش کشاورزی اراضی پایاب اعلام کرد و گفت: برای سدهای امیرآباد و رمشت تاکنون ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

خرم با اشاره به اینکه حجم مخزن این ۲ سد ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب است، اضافه کرد: امسال ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر برای اتمام سدهای امیرآباد و رمشت تخصیص یافته تا در مجموع با ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه‌کرد به بهره‌برداری برسد.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه‌های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز سفیدرود نیز شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رازآور و دریاچه ارومیه شامل زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.

۱۸ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان است و چهار سد قشلاق، سنگ‌سیاه، عباس آباد بانه و سد زریوار به بهره‌برداری رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha