ارتقا ضریب سواد بانوان کشور از افتخارات نظام است

قم - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه گفت: این مایه افتخار نظام اسلامی است که پیش از انقلاب ضریب سواد بانوان کمتر از یک سوم بود ولی با اعمال عدالت علمی، این مهم ارتقا پیدا کرد.

به گزارش یکشنبه شب ایرنا از مرکز خبر حوزه آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار معاون و مدیران نهضت سوادآموزی قم با تاکید بر اینکه به عنوان حوزه‌های علمیه قدردان نهضت سوادآموزی و کاروان بزرگ علمی، فکری و معنوی کشور هستیم اظهار داشت: علم، آگاهی و سوادآموزی از ۲ جهت برای کشور اهمیت دارد، نخست تاکیدهای اسلام بر کسب علم و دانش و حکم عقل که علم را مهمترین ابزار برای پیشرفت می داند.

 اعرافی لزوم سرافرازی میهن اسلامی در تمام شاخص‌های پیشرفت را دیگر مولفه های اهمیت بخش عرصه سوادآموزی توصیف کرد و افزود: نظام اسلامی و کشور برای سرافرازی و الگو بودن، باید در تمام جهات و شاخص‌های پیشرفت و تعالی سرآمد باشد؛ یکی از شاخص‌ها میزان آگاهی، دانش و منش ملت و آشنایی ایشان با خواندن و نوشتن است.

امام جمعه موقت قم خدمت در قم را توفیقی الهی برشمرد و تصریح کرد: همواره باید تلاش نماییم تا در فصل جدید دنیا در عرصه بین الملل و منطقه پیشتاز باشیم برغم تمام تلاش‌ها و کسب عناوین برتر علمی در منطقه و جهان نباید به این قانع باشیم قم باید در همه شاخص‌های رشد و تعالی حرف نخست را بزند.

مدیر حوزه‌‎های علمیه با تاکید بر ضرورت پوشش صد درصدی آموزش و پرورش در استان گفت: پوشش کامل آموزشی و تربیتی بزرگترین محرک کاهش معضل های اجتماعی خواهد بود توجه به اتباع و مهاجران غیر ایرانی مقوله‌ای اسلامی و انسانی است مهرورزی و محبت به اتباع و مهاجران غیر ایرانی مایه عزت و افتخار کشور خواهد بود.

۸۶ درصد جمعیت اتباع قم باسواد هستند و این نرخ ۱۴ درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

وی بر ایجاد ابتکار، خلاقیت و بهره‌گیری از شیوه‌های نوین آموزشی در جذب علم‌آموزان تاکید نمود و تصریح کرد: نهضت سوادآموزی نهادی انقلابی است که به صورت جهادی فعالیت می‌کند، برای ادامه کار و برداشتن قدم های بند و مستحکم نیازمند ادامه فعالیت جهادی در عرصه علم‌آموزی هستیم.

همچنین بهره گیری از تجربه گروه‌های فعال جهادی طلاب در کمک به سیل زدگان، زلزله زدگان و همیاری جهادگران عرصه سلامت از دیگر موضوع هایی بود که آیت الله اعرافی بدان تدکید نمود و ابراز داشت: روح جهادی و انقلابی می تواند معجزه خلق نماید، مسئولان قم در عین تاکید بر روح جهادی و ابتکارات، از نگاهی بین المللی برخودار باشند.

وی با تاکید بر اینکه نیاز است تا گروه‌های جهادی طلاب با ورود به عرصه‌های فرهنگی و برای حل آسیب های اجتماعی نقش آفرینی فعال‌تری داشته باشند، خاطرنشان کرد: این مایه افتخار جمهوری اسلامی است که پیش از انقلاب ضریب سواد بانوان کمتر از یک سوم بود و با اعمال عدالت علمی این مهم ارتقا وصف ناپذیری داشته است.

اعرافی در بخش پایانی سخنان خود ضمن تاکید بر اهمیت نقش آفرینان علم و دانش از تلاش رسانه‌ها و فعالان فرهنگی کشور قدردانی نمود و تصریح کرد: همراهی عزیزان رسانه و فعلان فرهنگی با مجموعه های آموزشی از جمله آموزش و پرورش می تواند دستاوردهای پایدار و عمیقی را در سطوح مختلف فرهنگی و اجتماعی کشور ایجاد نماید./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها