۳۴۰ نفر در طرح ناظران سلامت یزد همکاری دارند

یزد -ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر یزد با اشاره به اجرای طرح ناظران سلامت در استان گفت: در این ارتباط ۳۴۰ نفر در قالب ۲۲ تیم ثابت و ۹۷ تیم سیار این جمعیت و ماموران دیگر دستگاه‌ها همکاری دارند.

 محسن حرازی زاده یزدی یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی برای قطع چرخه انتقال ویروس کرونا، افزود: این تیم ها متشکل از اعضای جمعیت هلال احمر و نماینده دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشتی استان  است که با مراجعه به مراکز اداری، تجاری و عمومی ، نتایج بازرسی‌ها را برابر دستورالعمل ها به شبکه بهداشت و هلال احمر گزارش می‌دهند.

وی اظهار کرد: این طرح در قالب همکاری اعضا جوانان هلال احمر با بازرسان سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی استان اجرا می شود.

وی افزود: طرح یادشده با هدف کنترل و نظارت بر حسن اجرای پروتکل‌های بهداشتی در مکان های  عمومی و گروه‌های شغلی فعال برای پیشگیری از ویروس کرونا در حال اجراست. 
وی با اشاره به وظیفه اصلی تیم‌ها اضافه کرد: بازدید، نظارت، آموزش و ارایه گزارش از بانک‌ها، فروشگاه ها، اداره ها، میدان های میوه و تره بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تمامی فروشگاه‌های شهر از جمله وظیفه اصلی ناظران سلامت است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر یزد با اشاره به اینکه بیشترین فعالیت طرح آموزش است، ادامه داد: طرح یادشده از اول دی ماه جاری در ۱۰ شهرستان استان آغاز شده است و  تا ۲۹ اسفند ماه امسال ادامه دارد.
به گفته حرازی زاده ،آموزش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برای شهروندان، توسعه آموزش‌های همگانی، ترویج فرهنگ پیشگیری از بیماری و حمایت‌های بهداشتی درمانی از افراد آسیب پذیر از کرونا از برنامه‌های دیگر این طرح است.

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

این ویروس  دی ماه سال ۹۸ در شهر ووهان چین برای نخستین بار شناسایی و در ایران نیز اوایل اسفند ماه سال قبل گزارش شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها