پروژه ۴۶ هزار هکتاری سیستان به ۶۵ هزار بهره‌بردار خدمت‌رسانی می‌کند

زاهدان- ایرنا - مدیر اجتماعی طرح ۴۶ هزار هکتار آبیاری نوین به دشت سیستان گفت: مدیریت اجتماعی این طرح آبیاری نوین به ۶۵ هزار بهره‌بردار کشاورز دشت سیستان خدمت‌رسانی می‌کند.

حسن نوذری روز یکشنبه در جریان بازدید خبرنگاران از طرح ۴۶ هزار هکتار آبیاری نوین به دشت سیستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تعیین حق آبه، رفع معارضات، هماهنگی داخل گروه‌های هم آب، ایجاد ساختارهای بهره برداری میان کشاورزان و هماهنگی میان مردم و مجریان از جمله وظایف مدیریت اجتماعی طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری نوین به دشت سیستان است.

وی اظهارداشت: برای نخستین بار در ۲ دهه اخیر با تلاش مجریان از طریق طرح ۴۶ هزار هکتار آبیاری نوین دشت سیستان از ۲۰ مهرماه تا اوایل دیماه ۱۱۰ میلیون مترمکعب آب برای زمین های کشاورزی تحت پوشش این طرح رها شده است.

مدیر اجتماعی طرح تصریح کرد: آب از ایستگاههای ۱۶ گانه و دو ایستگاه محوری در داخل خطوط اصلی فلزی و جی آر پی پمپاژ می شود و پس از طی پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر انواع لوله با حدود ۱۵ هزار حوضچه های ۲۰ هکتاری، ۵ هکتاری و تنظیم هوا آب وارد زمین های کشاورزی می شود.

وی گفت: برای هر هکتار در سال هشت هزار و ۷۰۰ مترمکعب آب در نظر گرفته شده است به طوری که ۷۰ درصد اراضی در فصل پاییز و ۳۰ درصد در فصل بهار کشت می شود.

نوذری ادامه داد: از این میزان ۲ هزار و ۳۰۰ متر مکعب برای هر هکتار در مرحله نخست رها سازی آب در نظر گرفته شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی اظهارداشت: در محدوده هر روستا با توجه به وسعت آن سه تا ۵ گروه هم آب تشکیل و زیر مجموعه ۲۰ هکتاری قرار می گیرند به طوری که هر حوضچه ۲۰ هکتاری تا ۶ حوضچه ۵ هکتاری تحت پوشش قرار می گیرد.

مدیر اجتماعی طرح ۴۶ هزار هکتار آبیاری نوین دشت سیستان از کشاورزان منطقه خواست تا با رعایت نظم آبدهی همانند گذشته و ساعت اعلام شده از سوی گروههای هم آب را وارد زمین کشاورزی رها سازی کنند.

وی با بیان اینکه در ابتدا پروژه طی برنامه ریزی آب از ایستگاههای پمپاژ در ورودی روستا طراحی شده است گفت: با پیگیری در فازهای بعدی این پروژه به حوضچه های ۲۰ هکتاری و پس از آن به حوضچه های ۵ هکتاری توسعه پیدا کرده است.

نوذری افزود: در فاز جدید این پروژه که توسط واحد آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان اجرا می شود آب از حوضچه های ۵ هکتاری به سر مزرعه هر کشاورز انتقال داده می شود.

خبرنگاران شهرستان‌های شمالی سیستان و بلوچستان در قالب کاروان خبری با حضور قائم مقام، مدیر اجتماعی و کارشناسان طرح ۴۶ هزار هکتار آبیاری نوین دشت سیستان از محل حوضچه های زمین کشاورزی دیدن کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها