رفع مشکل ۲ جاذبه گردشگری بیرجند در دستور کار مسوولان

بیرجند - ایرنا - رفع مشکلات ۲ جاذبه گردشگری شهرستان بیرجند پس از بازدید دو روز قبل استاندار خراسان جنوبی از این جاذبه‌ها در دستور کار دستگاه‌های متولی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی امروز (یکشنبه) از پیگیری جدی برای رفع مشکلات ۲ جاذبه گردشگری در بیرجند خبر داد.

ناصر خوش خبر گفت: در جریان بازدیدهای اخیر استاندار از چند جاذبه گردشگری شهر بیرجند، درخصوص موانع و مشکلات این بناها نیز صحبت شد.

وی ادامه داد: در بازدید از خانه شریف واقع در بافت تاریخی شهر بیرجند در خیابان حکیم نزاری، وضعیت معابر ورودی این خانه تاریخی نامطلوب ارزیابی شد که استاندار دستورات لازم را برای رفع این مشکل ارائه کرد.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: طی جلسه‌ای با شهردار و رییس شورای اسلامی شهر بیرجند، این موضوع پیگیری و مقرر شد شهرداری، معابر ورودی خانه شریف را از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰ بهسازی کند.

وی به بازدید استاندار خراسان جنوبی از بزرگترین اقامتگاه بوم‌گردی استان در روستای چهارده بیرجند اشاره کرد و افزود: در این بازدید به وضعیت کیفیت آب شرب روستا اشاره شد.

خوش خبر اظهار داشت: بنا به اطلاعات ارائه شده، آب شرب این روستا از سه قنات تامین می‌شود که براساس اعلام مرکز بهداشت شهرستان، آب یکی از این قنات‌ها از کیفیت لازم برخوردار نیست و بخش عمده این مشکل به جهت روباز بودن کانال‌های انتقال آب است.

وی گفت: طی جلسه‌ای با حوزه‌های متولی مقرر شد مسیر انتقال آب لوله‌گذاری شود و با انسداد راه‌های دسترسی آب قنات و انتقال آب به مخزن و کلرزنی آن، کیفیت آب ارتقا پیدا کند. 

استاندار خراسان جنوبی روز جمعه پنجم دی ماه از خانه شریف، اقامتگاه بوم‌گردی در روستای چهارده و باغ و عمارت اکبریه بیرجند بازدید کرد.

حمید ملانوری در این بازدید گفت: گردشگری، ظرفیتی بی‌نظیر برای معرفی استان است و این صنعت نه تنها مشکلات زیست محیطی به همراه ندارد بلکه باعث تولید ثروت و سرمایه می‌شود.

وی افزود: گردشگری ضمن اینکه می‌تواند اشتغال خوبی ایجاد کند، فرصت مطلوبی نیز برای معرفی استان به اقصی نقاط جهان است.

وی بیان کرد: تنوع و تعدد جاذبه‌های طبیعی و آثار تاریخی به اندازه وسعت و گستره خراسان جنوبی در اقصی نقاط این استان پراکنده هستند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: بناهای تاریخی که میراث اجداد و نسل‌های گذشته است، به عنوان ثروت بزرگی در اختیار نسل حاضر قرار گرفته‌اند لذا ما باید در حفظ و حراست از آنها کوشا باشیم.

وی هدف از بازدید امروز خود را بررسی وضعیت فعالیت بخش خصوصی در حوزه گردشگری عنوان کرد و افزود: در این بازدید، اقدامات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در زمینه مرمت و احیای بناهای تاریخی هم بررسی و درخصوص حمایت‌هایی که از بخش خصوصی در این زمینه شده نیز مباحثی مطرح شد.

ملانوری اظهار داشت: بناهای تاریخی استان، آثاری شگرف، عمیق و غنی هستند که به عنوان ثروتی عظیم در اختیار نسل امروز قرار گرفته‌اند لذا ما باید از آنها به درستی استفاده کنیم. 

وی محدودیت‌های ایجاد شده به جهت شیوع کرونا را فرصت مناسبی برای همکاران دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی خواند تا شرایط را به گونه‌ای مهیا کنند که در آینده نزدیک و با شروع دوباره تردد مسافران و حضور گردشگران با از بین رفتن کرونا، آمادگی کامل برای استقبال از مهمانان داخلی و خارجی را داشته باشند.

خانه شریف یکی از بناهای تاریخی بیرجند است که به دلیل ارزش‌ معماری خاص، سال ۱۳۸۰ با شماره ‎ ۴۵۰۵در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و بزرگترین اقامتگاه بوم‌گردی استان نیز در چهار کیلومتری شهر بیرجند در روستای چهارده و ارتفاعات باقران در حال احداث است.

روستای چهارده نیز در ارتفاعات باقران و چهار کیلومتری شهر بیرجند واقع شده که به جهت ۱۴ آبشار کوچکی که دارد، یکی از جاذبه‌های گردشی و تفریحی شهرستان بیرجند به شمار می‌رود. نخستین و مرتفع‌ترین این آبشارها هفت متر ارتفاع دارد.

روستای چهارده به ۲ قسمت پایین و بالا تقسیم می‌شود و در این روستا تقریبا همه مردم به کار سبدبافی مشغول هستند.

بزرگترین اقامتگاه بوم‌گردی استان خراسان جنوبی که در روستای چهارده مورد بازدید استاندار و جمعی از مسوولان استان قرار گرفت، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با استفاده از تسهیلات اشتغالزایی احداث شده است.

این واحد بوم‌گردی به مساحت تقریبی سه هزار متر مربع شامل ۲۵ سوئیت، رستوران سفره‌خانه سنتی، مسجد و بازارچه فروش صنایع دستی و سوغات محلی است که زمینه اشتغال بیش از ۳۰ نفر را فراهم کرده است.

استاندار خراسان جنوبی روز جمعه در ادامه بازدیدهایش از جاذبه‌های گردشگری شهرستان بیرجند به باغ و عمارت اکبریه رفت که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت است.

ملانوری به منظور اطلاع از وضعیت عملکرد اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در این اثر جهانی، به باغ و عمارت اکبریه رفت.

نحوه رسیدگی به شرایط باغ، چگونگی حفظ و حراست از بناهای تاریخی عمارت و درختان سر به فلک کشیده مسن و موزه‌های فعال این مجموعه از مواردی بود که مورد بازدید قرار گرفت.

خراسان جنوبی با داشتن بیش از هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده، ۹۲۹ اثر ثبت ملی و چهار اثر جهانی شامل باغ و عمارت اکبریه، قنات بلده فردوس، بیابان لوت و روستای خراشاد یکی از استان‌های با پیشینه کهن تاریخی در ایران است.

وجود ۱۰ منطقه نمونه گردشگری و ۱۴ روستای هدف گردشگری در کنار جاذبه بی‌نظیر کویر بر جذابیت خراسان جنوبی به عنوان یک مقصد گردشگری افزوده است.

اکنون ۹ هتل، ۶۲ اقامتگاه بوم‌گردی و ۳۳ آژانس مسافرتی در خراسان جنوبی فعال است و امید می‌رود با کنترل کامل ویروس کرونا در کشور بار دیگر گردشگری در این استان هم رونق بگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها