۷ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۴
کد خبرنگار: 883
کد خبر: 84163738
۰ نفر

برچسب‌ها

 وای بر تحریم‌پسندان!

تهران- ایرنا- روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: بزرگ‌ترین ترس آیت‌الله هاشمی در زندگی از «حق‌الناس» بود. تنها جایی هم که هرگز مقابل کسی کوتاه نیامد، پای حق مردم بود.

روزنامه آرمان ملی یکشنبه هفتم دی در یادداشتی به قلم محمد محمودی دبیر سابق پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی آورد: بالاترین مصادیق حق‌الناس برای آیت‌ا... هاشمی، تصمیم‌گیری ها مهم و حیاتی بود؛ مثل پایان جنگ، انتخابات عادلانه، رونق اقتصاد، سازندگی و آبادانی، آزاداندیشی دینی و ... مثل برجام که برای آیت‌ا... هاشمی عین حق‌الناس بود؛ چون با زندگی و آینده یک ملت مرتبط بود، چون برخاسته از «خواست اکثریت مردم» بود. آیت‌ا... هاشمی می‌گفت نتیجه تحریم، رنج مردم است؛ رنج مردم هم نعمت نیست!. امروز هم وقتی رهبری می‌گویند یک‌ساعت تاخیر هم در برداشتن تحریم‌ها، «جایز» نیست؛ یعنی تداوم تعمدی «رنج مردم»، حرام است!، ‌پا گذاشتن بر حق‌الناس است.

مصداق بارز، کم‌فروشی است؛ چرا که اگر بشود عاقلانه و مدبرانه، «تحریم‌ها» را برداشت، نباید کسی مقابل آن بایستاد. فتوای رهبری، عین حرف آیت‌ا... هاشمی بود. تا کسی جرات نکند، دنبال کم‌فروشی در قبال حق مردم برود. تا احدی خیال نکند، می‌شود به نام «دفاع از نظام»، پا روی حق‌الناس گذاشت. فتوای صریح رهبری اینگونه بود تا همگان بدانند، بی‌اثر کردن تحریم‌ها در نگه‌داشتن تحریم‌ها نیست!. تحریم‌ها را باید به‌عنوان یک «واجب شرعی» با حکمت اسلامی برداشت تا فرصت «قوی شدن داخلی» و «بی‌اثر کردن تحریم‌ها» در تعامل سازنده با دنیا، از دست نرود. آیت‌ا... هاشمی هم اگر امروز زنده بود، یقینا نهیب می‌زد بر تحریم‌پسندان!.

درست مثل ۵۳ سال قبل، که در هیات انصارالحسین(ع) فریاد زد: «آیه «وَیلٌ لِلْمُطَفِّفِینَ» فقط برای آنهایی نیست که ترازو دارند و به مردم کم می‌فروشند، مربوط به همه طبقات است که وقتی می‌خواهند حق خود را بگیرند درست و کامل می‌گیرند، ولی موقعی که می‌خواهند حق مردم را بدهند، درست نمی‌دهند!». حرف آخر نگارنده این است؛ برابر فتوای صریح رهبری مبنی بر جایز نبودن هرگونه تاخیر در رفع تحریم‌ها، هرگونه مقابله کلامی یا عملی یا حتی مانع‌تراشی عیان و پنهان با «رفع تحریم‌ها»، حرام شرعی است و مصداق بارز «کم‌فروشی» در قبال مردم و پای گذاشتن بر حق‌الناس است، که تنها عبارت شایسته را در قبال آنان باید از کلام خدا وام گرفت، که «وای بر تحریم‌پسندان!».

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار پژوهش