تردد شبانه در تمامی شهرهای خراسان جنوبی ممنوع است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی از ممنوعیت تردد شبانه در تمامی شهرهای استان خبر داد و گفت: براساس آمارهای دانشگاه علوم پزشکی به طور میانگین ۵۱ درصد ابتلا به کرونا در کشور مربوط به تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی است و این رقم در استان ما خیلی بیشتر و در حد ۶۵ درصد است.

حمید ملانوری روز یکشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا افزود: با توجه به مصوبه روز گذشته ستاد ملی کرونا، ترددهای شبانه از ساعت ۲۲ تا ۴ صبح در همه شهرهای استان ممنوع است.

وی تصریح کرد: براساس مصوبه‌های قبلی ستاد کرونا، محدودیت تردد فقط برای شهرهای قرمز و نارنجی با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر و از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح بود که براساس مصوبه امروز این اصل منع تردد برای همه شهرهای استان در نظر گرفته شد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: اگرچه آمار مبتلایان و فوتی‌های استان سیر نزولی پیدا کرده و خوشبختانه نرخ شیوع را مهار کرده‌ایم اما آمارها باز هم به نسبت جمعیت استان، قابل تامل است.

وی تاکید کرد: همچنان باید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی، زدن ماسک و شستشوی مکرر دست‌ها را جدی بگیریم.

کلاس‌های آموزشی همچنان غیرحضوری است

ملانوری به وضعیت فعالیت مدارس نیز اشاره کرد و گفت: کلاس‌های آموزشی همچنان به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود و دانش‌آموزان و دانشجویان می‌توانند با استفاده از بسترهای مجازی فعال از مباحث آموزشی استفاده کنند.

وی ادامه داد: در رابطه با برگزاری کلاس‌های درس دانشگاه‌ها، وزارت علوم نیز تابع مصوبات ستاد ملی کروناست.

وی به یکی از مهمترین تصمیمات ستاد استانی مدیریت کرونا و لزوم فعال سازی فروشگاه‌های اینترنتی اشاره کرد و گفت: حتی اگر موضوع کرونا هم مطرح نمی‌شد، با توجه به توسعه تکنولوژی، فعال شدن فروشگاه‌های اینترنتی و تلفنی برای تسهیل شرایط دسترسی مردم به خدمات از ضرورت‌هایی بود که باید محقق می‌شد.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: این طبیعی است که ما به لحاظ منطقی و عرفی نمی‌توانیم خیابان‌ها و مغازه‌ها را از جمعیت خالی کنیم اما باید راهکارهایی ارائه کنیم تا میزان نیاز مردم به مراجعات حضوری برای خرید کاهش پیدا کند.

وی افزود: فروشگاه‌های اینترنتی باعث کاهش ترافیک و ازدحام جمعیت در معابر شده و راه‌های دسترسی افراد به تامین نیازهایشان را تسهیل می‌کند.

زیرساخت‌های لازم برای فعال کردن فروشگاه‌های اینترنتی فراهم شود

ملانوری گفت: براساس تاکیدات در ستاد کرونا و دیگر جلسات، سازمان صنعت، معدن و تجارت مکلف شد نسبت به تامین زیرساخت‌های لازم برای فعال کردن فروشگاه‌های اینترنتی در استان اقدامات درخور انجام دهد.

وی به اولین دستور کار جلسه امروز ستاد کرونا اشاره کرد و گفت: در این جلسه با برنامه‌ریزی‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت ضمن معرفی یکی از فروشگاه‌های اینترنتی فعال در استان، خدمات و امکاناتی که این فروشگاه در اختیار مردم قرار می‌دهد و نحوه استقبال اصناف از این زیرساخت مورد بررسی قرار گرفت.

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: فروشگاه‌های اینترنتی فعال باید با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای، بیلبوردهای شهری و فضای مجازی، تبلیغات لازم را برای جذب و ترغیب مردم به خرید از این مجموعه‌ها انجام دهند. 

وی گفت: رسانه‌های استان به ویژه صدا و سیما لازم است در زمینه معرفی این فروشگاه‌ها به مردم اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی براساس آماری که در این نشست اعلام شد، در زمینه نحوه انتقال ویروس کرونا، دورهمی‌های خانوادگی با ۶۵.۳۶ درصد در مقام اول و درگیری محل کار با ۲۴.۶۲ درصد در جایگاه دوم قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

سرخط اخبار استان‌ها