کشتارگاه‌ها موظف به رعایت دستورالعمل‌های زیست محیطی هستند

مراغه - ایرنا - معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه گفت: کشتارگاه‌ها موظف به رعایت دستورالعمل‌های زیست محیطی بوده و هرگونه کوتاهی و کم‌کاری در این زمینه قابل قبول نیست.

به گزارش ایرنا، سید علی موسوی روز یکشنبه در جلسه بررسی مشکلات زیست محیطی کشتارگاه های شهرستان اظهار داشت: مدت زمان مشخصی برای هر یک از کشتارگاه های دام و طیور تعیین شده است که واحدها موظف به رفع مشکلات زیست محیطی تا پایان زمان مقرر هستند.

وی گفت: راه اندازی تصفیه خانه در کشتارگاه ها از جمله مواردی است که ضروری بوده و باید در اولین فرصت به بهره برداری برسد.

وی اضافه کرد: برای رفع مشکل انتقال ضایعات،  مکاتباتی با مسوولان استانی انجام شده و در این راستا از ظرفیت دیگر واحدهای شهرستان استفاده خواهد شد.


دادستان عمومی و انقلاب مراغه نیز در این جلسه گفت: دستگاه های متولی موظف به بازدید از کشتارگاه های شهرستان و ارایه گزارش هستند.

نادر نجد گفت: کشتارگاه های دام و طیور نیز برای رفع مشکلات زیست محیطی نباید توجیه داشته باشند و باید در زمان تعیین شده مشکلات را رفع کنند و در غیر اینصورت اقدام قضایی خواهد شد.

وی وضعیت زیست محیطی کشتارگاه های مراغه را تهدید بهداشت عمومی عنوان کرد و گفت: اشتغالزایی واحدها دلیلی بر سو استفاده از وضعیت موجود نمی شود.

وی تاکید کرد: مصوبات جلسه باید از سوی دستگاه های متولی و واحدها اجرایی شود.


معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ویژه مراغه نیز در این جلسه گفت: در سه کشتارگاه مراغه ۲۳۵ نفر به صورت مستقیم فعالیت می کنند و فقط در کشتارگاه های طیور روزانه بالای ۴۰ تن مرغ ذبح می شود.

حکیمه انتظاری گفت: با ساماندهی مشکلات زیست محیطی واحدها از جمله مشکل پساب، تصفیه خانه و انتقال ضایعات می توان برای توسعه واحدها قدم های مثبتی برداشت.


رییس اداره حفاظت محیط زیست مراغه نیز در این جلسه گفت: انتقال ضایعات به خارج از شهرستان، نبود تصفیه خانه فاضلاب و رها سازی پساب به رودخانه از جمله مشکلات زیست محیطی کشتارگاه های مراغه است.

غلامرضا زارع گفت: متاسفانه به رغم بازدیدهای مختلف و تذکرات داده شده به واحدها، تاکنون هیچ کدام از آن ها به تعهدات خود مبنی بر رفع مشکلات زیست محیطی عمل نکرده اند.

وی با اشاره به اینکه هیچ یک از کشتارگاه های شهرستان مدیریت پسماند ندارند، گفت: در حال حاضر شاهد تخریب زیست محیطی و آلودگی بیش از حد نرمال از سوی کشتارگاه ها هستیم.


رییس اداره دامپزشکی مراغه نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر ۲ کشتارگاه طیور و یک کشتارگاه دام در شهرستان مراغه فعالیت می کنند.

علی پاشایی گفت: کل کشتار دام سبک و سنگین در ۹ ماهه امسال ۸۵ هزار و ۸۹۴ راس است که از این تعداد ۷۲ هزار و ۸۸۰ راس دام سبک و ۱۳ هزار و ۱۴ راس دام سنگین کشتار می شود.

وی گفت: مقدار ضبط موارد غیرقابل مصرف و غیربهداشتی کشتارگاه دام شهرستان در طول این مدت ۱۲ هزار و ۷۵۲ کیلوگرم است.

وی به کشتارگاه طیور اشاره کرد و گفت: امسال ۲ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۹۸۲ قطعه طیور کشتار و ۶۳ هزار و ۱۰ کیلوگرم کشتار غیرقابل مصرف ضبط شده است.

وی افزود: خوشبختانه نظارت های فنی و شرعی در هر سه کشتارگاه شهرستان روزانه انجام می شود و در صورت تعطیلی کشتارگاه ها به دلیل عدم رعایت مسایل زیست محیطی در شهرستان دچار مشکل خواهیم شد.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها