تلاش ازبکستان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی

تهران- ایرنا- ازبکستان با همکاری چند نهاد بین المللی از جمله بانک جهانی و بانک توسعه آسیا و به منظور تولید انرژی پاک و مبارزه با تغییرات آب وهوایی، نیروگاه خورشیدی می سازد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، پایگاه خبری- تحلیلی "مدرن دیپلماسی" با اعلام این خبر افزود: این موضوع با هدف حمایت از تلاش های جهانی برای تولید انرژی پاک و مبارزه با تغییرات آب و هوایی صورت گرفته است.

 چند نهاد بین المللی از جمله بانک جهانی و بانک توسعه آسیا طی امضای قراردادی با دولت ازبکستان، توافقنامه‌ ای با هدف تأمین مالی اولین نیروگاه فتوولتائیک خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی امضا کردند.

بانک توسعه آسیا و شرکت بین المللی مالی حدود ۶۰ میلیون دلار از بودجه این پروژه را تأمین می‌کنند.

این پروژه اولین تأسیسات انرژی تجدیدپذیر در مقیاس بزرگ در ازبکستان به شمار می‌آید.

بر پایه این گزارش، بانک جهانی قرار است مجوز تضمین پرداخت به مبلغ ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار را برای دولت ازبکستان در نظر بگیرد تا از تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در ازبکستان حمایت کند.

انتظار می‌رود دست کم ۳۰۰ هزار پنل فتوولتائیک خورشیدی در زمینی به مساحت ۲۶۸ هکتار در ۳۵ کیلومتری شرق شهر ناووی در ازبکستان تاسیس شود.

این پنل ها می توانند از سال ۲۰۲۱ در این کشور برق تولید کنند.

این نیروگاه همچنین می‌تواند هر سال  ۲۷۰ گیگاوات ساعت از منابع انرژی خورشیدی برق تولید کند که برای تأمین انرژی بیش از ۳۱ هزار خانوار کافی است و از انتشار سالانه ۱۵۶ هزار تن گازهای گلخانه ای جلوگیری به عمل می‌آورد.

ازبکستان که حداقل ۸۵ درصد از برق خود را در نیروگاه های حرارتی تولید می کند، با استفاده از این پروژه قادر خواهد بود وابستگی خود را به گاز طبیعی و زغال سنگ کاهش دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار جهان