‌بسترهای کارآفرینی و اشتغال زایی باید در دانشگاه ایجاد شود

تهران-ایرنا- معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اگر به سمت کارآفرین و فناور شدن برویم مردم برای حضور فرزندانشان در این دانشگاه با میل بیشتری اقدام خواهند کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دانشگاه آزاد، جلسه آنلاین روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین حسن خیری سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان قم و معاون پژوهشی و فناوری این واحد دانشگاهی برگزار شد.

 دهقانی فیروزآبادی گفت: عبور از قوانین دست و پاگیر از نکات اساسی در حوزه فناوری و نوآوری است. فناوری و بازار ارتباط تنگاتنگی باهم دارند. زمانی که از فناوری صحبت می شود، منظور تنها محصول فناورانه نیست، بلکه هرچیزی که با دانش به عمل آمده و مشتری داشته باشد، مرتبط با فناوری است.

وی افزود: اگر دانشگاه آزاد اسلامی به یک دانشگاه کارآفرین و فناور تبدیل شود، مردم برای حضور فرزندانشان در این دانشگاه با میل و انگیزه بیشتری اقدام خواهند کرد. باید بسترهای کارآفرینی و اشتغال زایی و تبدیل دانشجو به یک کارآفرین و شرکت موفق در دانشگاه ایجاد شود. اگر مزرعه، مرکز رشد یا سرای نوآوری ایجاد می شود، هدف آشنایی دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارمندان با چنین مقوله هایی است.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اساس بازار و فناوری منفعت و مالکیت افراد است، گفت: شکست حوزه بازار در کشور به خاطر دولتی کردن آن است. مالکیت و حاکمیت باید مجزا در نظر گرفته شوند. حاکمیت نباید با مالکیت توسعه پیدا کند. وقتی دانشگاهی می خواهد همزمان حاکمیت کند و مالکیت داشته باشد و ارزش و شأنی برای مالکیت بخش خصوصی و افراد قائل نیست، هرگز به جایی نخواهد رسید. باید فضای جذاب و همراه با منفعت ایجاد کنیم تا اعضای هیات علمی، کارمندان و دانشجویان انگیزه برای حضور در چنین فضای کاری را داشته باشد.

دهقانی فیروزآبادی خاطرنشان کرد: منافع برای بیشتر انسان ها در اولویت است و باید کانال هایی ایجاد کنیم که دانشگاه تنها نقش نظارتی و کنترلی داشته باشد و مالکیت برای افراد و بخش خصوصی باشد. بدون شک در این مسیر دانشگاه هم سود خواهد برد.

وی بر رعایت سه اصل در معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری تأکید کرد و افزود: نخستین اصل ایجاد سیستمی چابک بود و موضوع بعدی پرهیز از تصدی گری است به همین خاطر چارت سازمانی بسیار کوچکی داریم.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در حوزه پژوهشی و فناوری تنها چهار آیین نامه بازار فناوری و سرای نوآوری، قرارداد با صنعت، آزمایشگاه مرکزی و کارگاه‌ها و حمایت از فعالیت های فناورانه اعضای هیأت علمی وجود دارد. کل سازوکار و اساس حوزه فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی بر پایه این چهار آیین نامه تنظیم شده است. این آیین نامه ها کامل و جامع هستند و آزادی عملی که در آنها مدنظر قرار گرفته در هیچ جای دانشگاه وجود ندارد. براساس این آیین نامه ها و برای توسعه فناورانه و عملیاتی کردن دانشگاه کارآفرین، اختیارات بسیاری به رئیس استان و واحدها داده ایم.

 دهقانی فیروزآبادی در تشریح آیین نامه ها گفت: آیین نامه بازار فناوری و سرای نوآوری زیرساخت شرکت داری را مدنظر قرار داده است و آیین نامه آزمایشگاه مرکزی و کارگاه ها اجازه می دهد مدیریت این بخش ها را به بخش خصوصی بسپاریم.

وی با اشاره به اهمیت اصل ترویج برای آشنایی و آگاهی کادرهای مختلف دانشگاهی و دانشجویی با بازار، فناوری، صنعت، اشتغال زایی، شرکت داری و ... افزود: موفق ترین معاون پژوهشی و فناوری کسی است که کار را به دیگران بسپارد. اگر موتور پیشران برای کارها باشیم، به خاطر منابع محدود با چالش روبروی خواهیم شد. نقش نظارت، کنترل و راهبری باید در حوزه فناوری و پژوهشی تعریف شود و سایر کارها به مردم سپرده شود.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: تمامی موفقیت های انقلاب اسلامی به خاطر مدیریت مردمی بود و حتی در جنگ تحمیلی این حضور مردم و نقش آفرینی آنها در کارها بود که باعث پیروزی شد. در این موارد حاکمیت تنها نقش کنترل کننده را برعهده داشت. سازوکارها و آیین نامه های مرتبط با پژوهش و فناوری نباید در یک حلقه بسته تعریف شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش