شهرداری تبریز باید ظرف ۱۵روز حیدرتکیه‌سی را ساماندهی کند

تبریز - ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی گفت: پیرو مهلت ۱۵ روزه شورای اسلامی شهر تبریز، شهرداری منطقه ۱۰ باید طی این مدت نسبت به ساماندهی محور حیدر تکیه‌سی، درب سرخاب و سامان میدانی اقدام کند.

احمد حمزه زاده روز یکشنبه در نشست بررسی آخرین وضعیت محله تاریخی سرخاب با اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر،  از اجرای برنامه راهبردی مشترک بین این مجموعه،  شورای اسلام شهر و شهرداری تبریز در راستای ساماندهی و جداره‌سازی حیدر تکیه‌سی خبر داد.

وی اظهار داشت: اداره‌کل میراث‌ فرهنگی آذربایجان شرقی بر لزوم جداره‌سازی اضطراری در حیدر تکیه‌سی توسط شهرداری منطقه ۱۰ تأکید دارد و خواستار اجرای اقدامات عملیاتی در اسرع وقت هستیم و در راستای تسهیل روند ساماندهی و جداره‌سازی این منطقه تاریخی در تهیه طرح، تأمین نیروی متخصص و ناظر اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

حمزه زاده با اشاره به اینکه حفظ و حراست از بافت تاریخی هدفی جامع و همه‌جانبه است، یاداور شد: حراست از بافت تاریخی همتی جامع می‌طلبد که تمامی نهادهای شهری و مدنی ‌باید در آن نقش مؤثر داشته باشند و با توجه به مزیت‌های فرهنگی و اقتصادی بافت تاریخی با ساماندهی این منطقه تاریخی فرصت مناسبی برای بهره‌مندی شهرداری منطقه از ظرفیت‌های اقتصادی نیز فراهم خواهد شد.

به گزارش ایرنا،   «حیدر تکیه سی» (تکیه حیدر)  نام یکی از گذرهای محله تاریخی «سرخاب» تبریز با قدمت ۶۰۰ ساله محسوب می شود که این روزها با خطر تخریب و نابودی مواجه است.

طی روزهای اخیر تصاویری از طاق های ضربی فروریخته و مغازه های تخریب شده گذر «حیدر تکیه سی»  در فضای مجازی به شکل گسترده ای دست به دست شد که در آنها، شهروندان مدیریت شهری تبریز و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی را به بی کفایتی در نگهداری از میراث تاریخی تبریزیان متهم می کنند.

در یکی از تصاویر منتشر شده در فضای مجازی در این باره، پارچه نوشته ای بر روی کرکره چوبی در یک مغازه با سر در ضربی به چشم می خورد که در آن نوشته شده است: "به مالک یا مالکین این ملک اخطار می گردد ظرف مدت ۱۰ روز جهت تعیین تکلیف و رفع خطر از ملک خویش از تاریخ ۹۹.۹.۲ به معاونت خدمات شهری شهرداری ۱۰ مراجعه  نمایند. در غیر این صورت بر اساس بند ۱۴ قانون شهرداری ها اقدام و به اضافه ۱۵ درصد هزینه خدمات اخذ خواهد شد".

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها