شیوع کرونا منجر به توقف فعالیت‌های فرهنگی استان یزد نشد

یزد - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: شیوع ویروس کرونا، اگرچه باعث ایجاد محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های مختلف به ویژه در حوزه فرهنگ شد، اما در ۱۱ ماه گذشته با استفاده از ظرفیت فضای مجازی، برنامه‌های قابل اجرا از این طریق دنبال شده است.

مجید جوادیان‌زاده روز یکشنبه در نشست دستگاه‌های هم خانواده وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی با تاکید بر هم‌افزایی هرچه بیشتر متولیان حوزه فرهنگ استان افزود: افزایش تعامل میان بخش‌های متولی امور فرهنگی مانع تعطیلی فضاهای این بخش شده و باعث می شود، تولید و مصرف محصولات این عرصه با مشارکت هنرمندان در شرایط کرونا تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه سند توسعه فرهنگی استان تدوین شده، ادامه داد: مهمترین رویکرد حوزه فرهنگ یزد در درجه نخست بازیابی هویت و ظرفیت‌هایی است که در این زمینه در استان وجود دارد، تا پس از آن، زمینه معرفی این ظرفیت‌ها بیش از پیش فراهم شود، چراکه جوامع با توجه به ویژگی‌های فرهنگی‌شان شناخته می شوند. 

جوادیان زاده با تاکید بر افزایش نشست‌های کارشناسی میان دستگاه های فرهنگی استان به منظور افزایش تعامل تصریح کرد: قرار گرفتن ظرفیت مجموعه های فرهنگی دولتی استان در کنار هم،  پیشبرد برنامه های این حوزه را ارتقا می بخشد.

وی همچنین از مدیران دستگاه های مختلف فرهنگی استان خواست پیشنهادات خود را در زمینه برنامه ریزی و بودجه برای طرح در شورای برنامه ریزی استان به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی که به عنوان نماینده دستگاه های فرهنگی در این شورا حضور دارد، ارائه کنند.

رییس حج و زیات یزد نیز در این نشست با بیان اینکه سه هزار و ۵۹۰ ثبت نام برای حج سال ۹۹ در این استان انجام گرفته بود، گفت: با توجه به شیوع کرونا و برگزار نشدن آیین حج، تمرکز فعالیت های این اداره بر برگزاری دوره های آموزش مجازی و همچنین مشارکت در کمک های مومنانه در دوره کرونا متمرکز شده است.

علی اصغر شریفی افزود: حدود ۶۰۰ میلیون تومان در قالب کمک های مومنانه از طریق مشارکت خیران جمع آوری و در قالب یک هزار و ۳۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع شد.

وی همچنین از توزیع گوشت قربانی ۲۰۴ راس دام در بین نیازمندان خبرداد و گفت: ۲ آشپزخانه حج و زیارت استان روزانه با ظرفیت حدود ۳۰۰ پرس غذا علاوه بر پخت و توزیع غذا برای نیازمندان، آماده دریافت کمک های خیران برای تهیه و توزیع غذا در قالب کمک های مومنانه است.

شریفی از اداره کل ارشاد اسلامی خواست برای برگزاری برخی نشست های حج و زیارت، سالن هایی در اختیار این اداره قرار گیرد و  همچنین ایجاد بخش تخصصی کتاب مربوط به حج و زیارت در کتابخانه ای در مرکز استان و هر شهرستان را مورد تاکید قرار داد.

هر دو هفته یک وقف جدید در استان یزد

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه یزد نیز در این نشست گفت: در سال جاری با وجود شیوع کرونا به طور متوسط هر ۲ هفته یک وقف جدید در استان ثبت شده که مبین توجه مردم خیر استان به این صدقه جاریه است و یزد در رتبه پنجم کشور از نظر تعداد موقوفات قرار دارد.

حجت الاسلام مجید کرمی اظهار داشت: در مجموع در سال جاری ۱۴ میلیارد تومان در زمینه مشارکت خیری در تهیه تجهیزات و امکانات مورد نیاز مراکز درمانی، تهیه ماسک، غذای گرم و میان وعده برای بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان از سوی اوقاف هزینه شد.

یک میلیارد تومان اعتبار تملک دارایی برای ۱۱۴ باب کتابخانه یزد

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد نیز در این نشست سهم ۱۱۴ باب کتابخانه استان از اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای را تنها یک میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این میزان اعتبار  فقط برای هزینه نگهداری یک سال کتابخانه مرکزی یزد نیز کافی نیست و با این اعتبار اندک تعمیر و نگهداری کتابخانه های استان که برخی از آنها فرسوده شده، غیرممکن است.

محسن رفیعی ادامه داد: کتابخانه مرکزی یزد پس از ۲۵ سال با ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه که بخش اعظم آن اعتبار ملی بوده، تکمیل و آماده بهره برداری شده که به دلیل شیوع کرونا ، افتتاح این طرح به تعویق افتاد و برای اداره این کتابخانه ۲۰ نیروی کتابدار، ۸ نفر نیروی خدماتی و ۸ نفر نگهبان جذب شده است.

وی تصریح کرد: در دوره شیوع کرونا به دلیل تعطیلی سالن کتابخانه های استان، بیشتر فعالیت ها به سمت فضای مجازی هدایت شد که در این بستر خدماتی مانند بارگذاری پنج هزار جلد کتاب، قصه گویی آنلاین و معرفی کتاب آنلاین با استقبال مخاطبان اجرا شد و به همین منظور طرح راه اندازی پیک کتاب برای تحویل کتاب به اعضا در دستور کار قرار دارد.

رفیعی همچنین برگزاری جشنواره ملی کتابخوانی رضوی و کسب چهار رتبه ملی در کشور از سوی شرکت کنندگان یزدی را از موفقیت های حوزه فرهنگی استان در سال جاری عنوان کرد.

غربت یزد در فضای رسانه‌ای 

رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان یزد نیز در این نشست، اطلاعات دستگاه های مختلف را مواد خام مورد نیاز برای تولیدات رسانه ای عنوان کرد و اظهار داشت: انتظار رسانه های استان این است که اطلاعات مورد نیاز آنان از سوی دستگاه ها تامین شود تا تولیدات اثربخشی در ارتباط با ظرفیت های یزد در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

کاظم شاملو ادامه داد: ظرفیت های استان یزد به خوبی در داخل و خارج از کشور معرفی نشده و در این زمینه از ظرفیت های رسانه بهره گیری نشده است که از شورای فرهنگ عمومی، شورای اطلاع رسانی و شورای برنامه ریزی استان انتظار می رود دراین زمینه طرحی جامع تعریف و اجرا کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها