۷ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۲
کد خبرنگار: 1426
کد خبر: 84163406
۰ نفر

برچسب‌ها

روند شیوع سالک در مهران و دهلران کاهشی است

ایلام - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: بیماری پوستی سالک در شهرستان های مهران و دهلران با توجه به اقدامات بهداشتی صورت گرفته کاهش یافته است.

دکتر جمیل صادقی فر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سالک بیماری پوستی است که در بسیاری از استان های کشور از جمله شهرستان های مهران و دهلران به صورت بومی یا اندمیک وجود دارد.

وی افزود: بروز بیماری در ساکنان این ۲ شهرستان تا حدودی قابل انتظار است اما جهت پیشگیری از این بیماری و کاهش تعداد موارد، اقداماتی مطابق با راهنما و دستورالعمل های کشوری و وزارتی باید صورت گیرد.

به گفته صادقی فر اقدامات صورت گرفته توسط دانشگاه علوم پزشکی ایلام در پنج سال اخیر باعث کاهش تعداد موارد سالک از ۸۰۰ مورد در سال ۹۳ به ۱۴۰ مورد در سال ۹۸ در شهرستان مهران شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: اجرای عملیات جونده کشی و تخریب لانه جوندگان صحرایی (به عنوان مخزن بیماری سالک) تا شعاع یک کیلومتر اطراف شهرستان های مهران و دهلران صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: توزیع اسپری و قلم دافع حشرات بین ساکنان در معرض خطر شهرستان های مذکور، تهیه، تدارک و خرید تجهیزات گران قیمت درمان سالک و  اجرای برنامه های آموزشی جهت همه گروه های هدف بخصوص ساکنان مناطق با خطر بالا از دیگر اقدامات صو.رت گرفته برای جلوگیری از بیماری سالم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: با توجه به اینکه سالک در مناطق روستایی مهران و دهلران بیشتر شیوع و سمپاشی تاثیر آنچنانی در کاهش موارد ندارد، عملیات مه پاشی به طور مرتب انجام شده است.

صادقی فر اضافه کرد: بروز موارد سالک در شهرستان های اندمیک تا حدودی قابل انتظار است اما با روش های درمانی موجود سال ها است که از ضایعه‌ و زخم های ماندگار بر روی دست و صورت مردم اثری دیده نمی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها