زمینه سرمایه گذاری زرتشتیان ایران در یزد بررسی شد

یزد- ایرنا- استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری زرتشتیان ایران در نشستی با حضور نماینده آنها در مجلس شورای اسلامی، متولیان امور اقتصادی و مسوولان ذی ربط در استان یزد بررسی شد.

به گزارش روزیکشنبه روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی یزد به ایرنا، ظرفیت های استان، لزوم توجه به سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج، زیرساخت ها، توجه به جذب سرمایه در شرایط تحریم و شیوع ویروس کرونا، امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری آنها مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی یزد در این نشست با تاکید بر جذب سرمایه گذاری خارجی به خصوص ایرانیان مقیم خارج از کشور، تلاش های صورت گرفته طی سال های اخیر در این مورد، راه اندازی مرکز خدمات سرمایه گذاری را مهمترین گام برای این مهم و فراهم کردن زیرساخت ها در استان عنوان کرد.

علی نمازی از مرکز یادشده به عنوان یکی از مراکز سرمایه گذاری موفق در ایران  یادکرد و افزود: هم اینک نماینده ۲۲ دستگاه اجرایی استان در آن فعالیت و حضور دارند و به دلیل فعالیت های انجام شده طی سه سال گذشته این نهاد رتبه اول کشور را در این عرصه کسب کرد.

وی در ادامه به فعالیت های خیرخواهانه زرتشتیان ایران در استان یزد اشاره کرد و گفت: آنها تاکنون اقدامات و فعالیت های خوبی در ساخت مدرسه، بیمارستان ،آب انبار و سایر بناهای خیری داشته اند و امروز باید زمینه حضور آنها را در سرمایه گذاری بیشتر فراهم کرد.

وی با تاکید بر ارتباط بیشتر با زرتشتیان و استفاده از ظرفیت های اقتصادی آنان، خواستار حمایت نماینده زرتشتیان ایران در مجلس برای تحقق و دستیابی به اهداف مدنظر شد.

به گفته نمازی در شرایط تحریم تلاش شد، تا زیرساخت های لازم برای جذب سرمایه گذاری در استان فراهم شود و در چنین شرایطی لازم است افراد علاقه مند به فعالیت در این بخش را در ایران شناسایی کرد.

زرتشتیان آماده سرمایه گذاری در کشور و یزد هستند

همچنین نماینده زرتشتیان ایران و رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس شورای اسلامی در این نشست با تاکید بر جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و فراهم کردن زمینه ها در این مورد گفت: پیروان این آیین آماده سرمایه گذاری در مناطق مختلف ایران، به خصوص در استان یزد هستند.

اسفندیار اختیاری از دقت، تعمق، صداقت، پایبندی یزدی ها به مسایل اعتقادی آن را در کمک به رشد سرمایه گذاری در این منطقه موثر دانست و گفت: افرادی که سال ها از یزد مهاجرت کردند هنوز به شهر خود علاقه مند و خواهان پیشرفت آن هستند.

وی نقش شرکت های دانش بنیان را در رشد سرمایه گذاری مهم دانست و از اصلاح  قانون حمایت از این شرکت ها در مجلس خبر داد و یادآور شد: طرحی تهیه شد و در نوبت رسیدگی قرار دارد و با تصویب آن شرکت های دانش بنیان می توانند از ظرفیت های آن به خوبی استفاده کنند.

خارجی ها  به مردم یزد و کالاهای تولیدی آنها  اعتماد دارند

همچنین معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد در ادامه نشست یادشده با اشاره به پیشنیه تاریخی مردم استان ، گفت: با وجود دشمنی های استکبارجهانی و کارشکنی غرب در مسیر پیشرفت اقتصادی ایران، خارجی ها همچنان به شهروندان این بخش از جمهوری اسلامی ایران و کالاهای تولیدی آنها اعتماد و اطمینان دارند.

سید مسعود عظیمی افزود: این اعتماد به واسطه ارتباط خوب تولیدکنندگان با مشتریان خارجی است و به همین دلیل  مردم این استان به واسطه صداقت و درستی، حسن شهرت منطقه ای و جهانی خود را به خوبی معرفی کردند و  این یکی از ویژگی ها و ظرفیت های سرمایه گذاری است.

وی با اشاره به حمایت تمامی مسوولان استان از سرمایه گذاران داخلی و خارجی گفت: فضا برای انجام فعالیت سرمایه گذاری برای افراد مختلف در حوزه های صنعت، معدن، کشاورزی ، نساجی و به خصوص حوزه فناوری و انتقال آب به یزد مهیاست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد تصریح کرد: یزد در زمینه ظرفیت های اقتصادی، رشد فناوری  و معدنی و از این قبیل امور پیشگام و ظرفیت های زیادی دارد.

تعداد زرتشتیان جهان حدود ۱۵۰ هزار نفر تخمین زده می شود که ۳۰ هزار نفر در ایران زندگی می کنند که از این تعداد حدود ۶ هزار نفر ساکن استان یزد هستند.

زرتشتیان ایران همانند دیگر اقلیت های شناخته شده در قانون اساسی یک نماینده در مجلس شورای اسلامی  دارند.

معروف ترین زیارتگاه جهانی زرتشتیان به نام « چک چک » در شهرستان اردکان قرار دارد.آنها زیارتگاه های متعددی در استان یزد دارند و از دیگر بناهای معروف آنها می توان به آتشکده یزد و دخمه این شهر اشاره کرد. 

یزد به دلیل موقعیت جغرافیایی ، واقع شدن در مرکز کشور و برخورداری از مسیر ارتباط ریلی ، زمینی  و هوایی بسیار مناسب و داشتن مردمانی کارآفرین ،خلاق، آینده نگر و قناعت پیشه به بهشت سرمایه گذاری ایران معروف است  و در حال حاضر ۴۲۰ قلم کالای تولیدی استان به ۹۳ کشور جهان صادر و  افزون بر ۸۰۰ نوع کالا در واحدهای مختلف تولیدی و صنعتی استان تولید می‌شود. 

در استان یزد سه هزار واحد تولیدی و صنعتی وجود دارد که حدود ۹۷ هزار نفر در این واحدها مشغول کار هستند و از حدود ۵۵۰ معدن استان، پنج مورد در مقیاس بزرگ ملی قرار دارد و بقیه در حد متوسط و کوچک است و از میان معادن ملی می توان به سنگ آهن چادرملو اردکان، زغال سنگ بافق( ۲ معدن)، سرب و روی مهدی آباد مهریز و اورانیوم ساغند اشاره کرد و ذخیره قطعی مجموع معادن استان حدود ۲ میلیارد تن تخمین زده می شود.

در یزد بیش از ۵۰ نوع اندیس معدنی وجود دارد و به همین دلیل چهارمین استان توسعه یافته صنعتی و از لحاظ تنوع معدنی دومین استان کشور است و  این منطقه به دلیل واقع شدن در مرکز ایران و فرو افتادگی کویر مرکزی و وجود چند گسل فعال، بستر ذخایر معدنی متعددی است که وجود این معادن مزیتی برای استان هست.

هم اکنون بیش از ۱۲ هزار نفر در معادن یزد فعالیت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها