مصرف خانگی گاز خراسان شمالی از مرز بحران گذشت

بجنورد- ایرنا- معاون امور بهره‌برداری شرکت گاز خراسان شمالی اعلام کرد: با سرمای کم‌سابقه هوا در ۲ شبانه‌روز گذشته، مصرف حدود ۶ میلیون مترمکعب گاز در سامانه‌های گرمایش خانگی به ثبت رسید که این رقم میزان پیش‌بینی شده برای وضعیت بحرانی را پشت سر گذارده است.

حسن افتخاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رقم مورد انتظار برای مصرف گاز در بخش گرمایشی استان تا ۴.۵ میلیون مترمکعب بود که هفته گذشته تا حد ۵.۵ میلیون مترمکعب در روز نیز رسید، اما اکنون مصرف مشترکان خانگی از حد انتظار نیز تجاوز کرده و به حدود ۶ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی مجموع میزان برداشت گاز از خط گاز استان را در هر شبانه روز حدود ۸ میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: با توجه به ورود جبهه هوای سرد، میزان مصرف گاز به یکباره افزایشی دور از انتظار یافته است.

بارش برف در روز جمعه موجب شد که دمای هوای استان دچار کاهشی چشمگیر شود به گونه ای که دیشب بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی با دمای ۱۸ درجه زیر صفر، سردترین مرکز استان در کشور بود.   

افتخاری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این افت دما همزمان در بیشتر استان ها اتفاق افتاده است هر منطقه از سهم خود استفاده می کند و ما نمی توانیم به سهم گاز دیگر استانها چشم داشته باشیم.

معاون امور بهره‌برداری شرکت گاز خراسان شمالی اظهار داشت: بخشی از گاز مصرفی نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان، کارخانه سیمان بجنورد،  مجتمع پتروشیمی و مجتمع آلومینای جاجرم قطع شده بود اما با توجه به مصرف گاز بیشتر توسط مشترکان خانگی هم اینک گاز این صنایع موقتا، به طور کامل قطع شده است.

وی افزود: تاکنون از قطع گاز صنایع کوچک استان خودداری کرده ایم اما از شهروندان می خواهیم که با مصرف بهینه، باعث قطع جریان گاز صنایع نشوند و البته هشدارهای لازم را به صنایع کوچک و حتی مرغداری ها برای استفاده از سوخت دوم نیز داده ایم.

معاون امور بهره‌برداری شرکت گاز خراسان شمالی گفت: گلخانه ها، مرغداری ها و سایر واحدهای تولیدی نیاز به مصرف گاز دارند و در صورت قطعی دچار مشکلات زیادی خواهند شد، بر این اساس انتظار آن است که مشترکان مصرف سامانه های گرمایشی خود را مدیریت کنند تا قطع گاز این واحدها منجر به مشکلاتی برای تولیدات حوزه کشاورزی و دامی نشود.

افتخاری افزود: اگر مشترکان بخش خانگی که شامل اداری و تجاری نیز می شود، مصرف گاز را مدیریت نکنند در مرحله دوم سوخت واحدهای صنعی و تولیدی کوچک نیز قطع خواهد شد که خساراتی را برای این بخش در پی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: مصرف گاز ادارات و سازمان های استان نیز هر روز مورد پایش قرار می گیرد و از مدیران ادارات نیز انتظار داریم این حوزه را مدیریت کنند تا بخش های اقتصادی در این ایام شیوع کرونا گه زیان و ضرر زیادی دیده اند، بیشتر متحمل خسارت نشوند.

معاون امور بهره‌برداری شرکت گاز خراسان شمالی با اشاره به وجود ۳۲۶ هزار مشترک گاز در بخش خانگی استان، گفت: اگر این مشترکان در شبانه روز ۲ مترمکعب گاز صرفه جویی کنند گازی معادل ۲ برابر مصرف کارخانه سیمان بجنورد صرفه جویی خواهد شد.

وی پوشیدن لباس مناسب در منازل، کم کردن درجه بخاری و وسایل گرمایشی، رعایت دمای رفاه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد و خاموش کردن وسایل گرمایشی اتاق‌ های خالی را از راه‌های بهینه سازی مصرف گاز در فصل سرما برشمرد.

افتخاری اظهار داشت: اگر جبهه هوای سرد پایدار باشد احتمال اعمال محدودیت بیشتر بر روی گاز مصرفی صنایع کوچک استان نیز وجود دارد.

تاکنون به ۳۱۰ واحد صنعتی و ۱۵ شهرک صنعتی استان گازرسانی شده است که این استان در این حوزه رتبه دوم کشوری را در سال گذشته کسب کرده است.

نیروگاه برق سیکل ترکیبی شیروان، پتروشیمی خراسان (بجنورد)، آلومینای ایران (جاجرم)، ریخته گری و لوله گستر اسفراین از جمله صنایعی هستند که گاز طبیعی مصرف می کنند.

اکنون ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۹.۷ درصد جمعیت روستایی خراسان شمالی از گاز طبیعی بهره مند هستند.

خراسان شمالی دارای ۳۲۶ هزار مشترک در بخش های صنعتی، خانگی و عمومی است که حدود ۷۳۷ مشترک مربوط به بخش صنعتی است.

سهم گاز طبیعی در تامین سبد انرژی استان بیش از ۸۰ درصد است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آن در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها