تاکید بر اجرای مدیریت سیلاب در شمال تهران

تهران- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران خواستار همکاری هرچه بیشتر شهرداری تهران و دستگاه‌های مرتبط در تداوم اجرای پروژه‌های آبخیزداری و مدیریت سیلاب شمال پایتخت شد.

به گزارش ایرنا، علینقی حیدریان روز یکشنبه در جلسه هم‌اندیشی و هم‌افزایی برای انجام اقدامات پیشگیرانه کنترل سیل و رسوب و مدیریت سیلاب شمال تهران که با حضور اصغر عطایی - مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران و دیگر دستگاه‌های ذی ربط تشکیل شده بود، افزود: از آنجایی که سیلاب‌های ناشی از حوزه‌های آبخیز مشرف به شهر تهران تهدیدی جدی برای پایتخت محسوب می‌شود، بر همین اساس ضرورت ایجاب می کند تا با تعامل و همکاری شهرداری تهران و دیگر دستگاه‌های اجرایی و مرتبط اقدامات آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز بالادست شمال تهران انجام شود.

وی ادامه داد: طی سال‌های گذشته اقدامات خوب و اثربخشی در حوزه‌های آبخیز دامنه جنوبی البرز به مرحله اجرا درآمده به‌طوری که تاکنون ۷۰۰ سازه مکانیکی در این حوزه‌های آبخیز احداث شده است و بر اساس بررسی‌های به عمل آمده ۵۰۰ سازه دیگر نیاز است تا در این حوزه‌های آبخیز ایجاد شود.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران به اجرای پروژه‌های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اشاره و اظهارکرد: با توجه به اهمیت اجرای پروژه های آبخیزداری در کنترل سیل و رسوب و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی، در سه سال اخیر اعتبارات خوبی از محل صندوق توسعه ملی به انجام عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری اختصاص یافت که این اعتبارات جان تازه‌ای به اجرای این گونه پروژه ها داده و جهشی در فعالیت‌های آبخیزداری در سطح استان تهران ایجاد کرده است.

حیدریان در بخش دیگری از سخنان خود به پیشنهاد انعقاد تفاهمنامه همکاری با شهرداری تهران درخصوص اجرای پروژه‌های آبخیزداری در شمال تهران اشاره و اظهارکرد: به منظور بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود شهرداری تهران در زمینه‌های اعتباری و تجهیزات، پیش نویس تفاهمنامه همکاری میان منابع طبیعی استان تهران و شهرداری تهران تهیه شده که پس از بررسی های به عمل آمده به امضا خواهد رسید.

در این جلسه مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران - با اشاره به تغییرات اقلیمی و بارش‌های یکباره، وقوع سیلاب‌ها و خسارت‌های مالی و جانی ناشی از این سیلاب‌ها را تهدیدی جدی برای پایتخت برشمرد و خاطر نشان کرد: کلانشهر تهران از لحاظ توپوگرافی و شیب تندی که از شمال به سمت جنوب وجود دارد همچنین تراکم بالای جمعیتی از حساسیت خاصی برخوردار است که بر همین اساس شهرداری تهران آمادگی هرگونه همکاری برای مقابله با این مخاطره طبیعی دارد.

اصغر عطایی افزود: تصریح کرد: تهران دارای ۵۳۰ کیلومتر مسیل و کانال‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی است که با توجه به اهمیت موضوع کنترل سیلاب، لایروبی این مسیل‌ها و کانال‌ها به‌طور مستمر در دستور کار مجموعه خدمات شهری قرار دارد.

وی بر عزم جدی شهرداری تهران مبنی بر همکاری با منابع طبیعی در اجرای اقدامات پیشگیرانه آبخیزداری تأکید کرد و گفت: با توجه به سیل‌خیزی شهر تهران لازم است این اقدامات در نقاط بحرانی هرچه سریع‌تر به مرحله اجرا درآید.

 در ابتدای این جلسه گزارشی از اقدامات آبخیزداری انجام شده از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران توسط معاون آبخیزداری این اداره کل ارائه و مقرر شد به استانداری تهران پیشنهاد شود جلسه‌ای جهت هماهنگی و هم‌افزایی امور مربوط به کنترل سیل با دستگاه‌های ذیربط شامل منابع طبیعی، آب منطقه‌ای، آبفای شهری، شهرداری تهران، مدیریت بحران و... به ریاست استانداری برگزار شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها