عرضه تخم‌مرغ خارج از بسته‌بندی یخچالی در خراسان رضوی ممنوع شد

مشهد- ایرنا- تخم‌مرغ در استان خراسان رضوی از ابتدای بهمن ماه امسال فقط از طریق بسته‌بندی قابل نگهداری در یخچال عرضه می‌شود و فروش تخم‌مرغ خارج از این شرایط ممنوع است.

رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی خراسان رضوی روز یکشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: این اقدام در راستای حمایت از ارتقای کیفیت بهداشتی تخم‌مرغ و با هدف توجه به سلامت افراد جامعه همگام با سطح کشور انجام می‌شود.

دکتر محمود قربان‌زاده افزود: در قالب این طرح تخم‌مرغها در اندازه های مختلف به طور مثال  ۶ تایی، هشت تایی و یا ۹ تایی بسته‌بندی می‌شوند و فروش آن به صورت فله‌ای و خارج از یخچال ممنوع است.

وی اضافه کرد: شناسنامه دار کردن تخم‌مرغ تولیدی و همچنین رعایت زنجیره سرد در نگهداری تخم مرغ از جمله اهدافی است که با بسته‌بندی یخچالی محقق خواهد شد چراکه امکان فاسد بودن و شکسته‌شدن تخم مرغهای بدون شناسامه و فاقد بسته‌بندی وجود دارد.

او تاکید کرد: تخم‌مرغ باید در دمای صفر تا چهار درجه یخچال نگهداری شود.

مدیر سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: این اقدام بر اساس سند برنامه ملی ارتقای کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت تخم مرغ و به دنبال اقدام مشترک سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شده است.

علی اصغر حسنی افزود: بدین منظور عرضه تخم‌ مرغ در تمامی فروشگاهها و مراکز عرضه تخم‌مرغ استان خراسان رضوی به صورت بسته‌بندی یخچالی صورت می‌گیرد و از اول بهمن ماه در صورت مشاهده تخم‌مرغ فاقد بسته‌بندی و یا شرایط نگهداری غیریخچالی، در چهارچوب ضوابط و مقررات با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

استان خراسان رضوی با داشتن ۲۷۰ واحد مرغ تخم‌گذار، هم‌اکنون رتبه دوم تولید تخم مرغ در کشور را به خود اختصاص داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها