ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام به حمایت ویژه استانی نیاز دارد

شاهرود - ایرنا - مدیرکل میراث ‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: بیشترین هزینه در ۱۰ سال گذشته این اداره کل در مجموعه تاریخی بسطام بوده اما قرار گرفتن بسطام در فهرست ثبت جهانی نیاز به حمایت همه جانبه مسوولان استان دارد.

به گزارش ایرنا، مهدی جمال روز یکشنبه در بازدید از مجموعه تاریخی بسطام و در دیدار با امام جمعه و مسوولان این شهر اظهار داشت: ثبت آثار توسط میراث‌فرهنگی، دلیل بر وظیفه این اداره‌کل بر هزینه‌کرد در آثار نیست با این حال این اداره کل در زمینه مرمت آثار و حفظ میراث گذشتگان و آثاری که در تملک میراث نیست، کوتاهی نمی‌کند.

وی با تاکید بر اینکه اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان باید در زمینه مرمت مجموعه تاریخی بسطام به ویژه مسجد مجموعه تاریخی مشارکت جدی داشته باشد، تصریح کرد: فعالیت اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی بسیار پر چالش، با منابع محدود و مطالبه‌گری بالا است.

جمال با اشاره به اینکه بیش از ۸۰۰ اثر تاریخی در استان وجود دارد، ابراز داشت: تمامی این آثار نیاز به مرمت، حفاظت و ساماندهی دارند و مرمت این آثار بدون حمایت مسوولان استانی و دستگاه‌های اجرایی امکان‌پذیر نیست.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: ۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای ثبت جهانی بسطام و خرقان اختصاص یافته است، اما قرار گرفتن پرونده این آثار در ردیف ثبت جهانی نیاز به رعایت ضوابط سازمان جهانی یونسکو دارد.

امام جمعه بسطام نیز در این دیدار با قدردانی از تلاش‌های انجام شده برای مرمت این مجموعه تاریخی گفت: پایگاه میراث‌ فرهنگی بسطام و خرقان نظارت خوبی بر مسایل دارد و قدردان تلاش‌های انجام شده است.

حجت‌الاسلام سید علی رضوی با تاکید بر حفظ آثار تاریخی بسطام، افزود: ثبت جهانی آثار، نه تنها برای بسطام که برای استان و کشور مهم و اثرگذار است.

ابه گفته وی در چند سال اخیر رشد بسیار خوبی در زمینه صنایع ‌دستی و اقامتگاه‌های بوم گردی این منطقه صورت گرفته است.

شهردار بسطام نیز خواستار ارایه شیوه‌نامه برای مشخص کردن شرح وظایف ادارات در بسطام جهت فراهم کردن پرونده ثبت جهانی بسطام  و همچنین تشکیل کمیته پیگیری ثبت جهانی بسطام در استانداری سمنان شد.

محمد سلیمان‌پور با قدردانی از حضور مدیر کل و معاونان اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان در بسطام گفت: حضور پیگیرانه مدیرکل نشانگر اهمیت دادن به منطقه است.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان نیز گفت: کارهای زیرساختی از جمله  جداره‌سازی، مرمت سقف، طراحی و ساخت در و محوطه‌سازی در سال‎های اخیر در این ۲ مجموعه انجام شده است.

حامد عادل با بیان اینکه پایگاه میراث‌فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان جزو ۱۰ پایگاه فرهنگی برتر کشور است، افزود: تمام هزینه‌کردها به دقت و در مسیر ثبت جهانی انجام می شود.

شهر بسطام در فاصله ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مجموعه آثار تاریخی باقیمانده در این شهر از دوره سلجوقی به بعد است و در کنار آن آرامگاه متعلق به ابویزید طیفور بی عیسی بن سروشان بسطام ملقب به «سلطان العارفین » و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد.

مجموعه تاریخی بسطام شامل آرامگاه بایزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد بسطام، امامزاده محمد ، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها