راهنمای ثبت‌نام وام ویژه برای کسب‌وکارهای فرهنگی و هنری

تهران - ایرنا - اشخاص حقیقی یا حقوقی غیردولتی فعال در حوزه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‏‌ای که از وزارت فرهنگ مجوز فعالیت دارند، می‌توانند از امروز (یکشنبه) برای دریافت تسهیلات ویژه این بخش در سامانه کارا ثبت نام کنند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه خبری پایش آثار اقتصادی کرونا، این تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد و اقساط ۲۴ ماهه پرداخت می‌شود و دوره تنفس بازپرداخت اقساط تا اول خرداد ماه سال ۱۴۰۰ تعیین شده است.

 پیش‌بینی می‌شود در این دوره تا سقف یکهزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی دولت به بیش از ۲۵ هزار و ۵۰۰ متقاضی پرداخت شود.

متقاضیان این تسهیلات، پس از ثبت نام در سامانه کارا و تایید از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بانک عامل معرفی می‌شوند.

اشخاصی که از تسهیلات مربوط به مشاغل و رسته‌های آسیب دیده از کرونا پیش از این استفاده کرده‌اند، چنانچه دوباره درخواست اخذ تسهیلات کنند، پرداخت مابه التفاوت مبلغ درخواستی در قالب تسهیلات مطابق این دستورالعمل امکان پذیر خواهد شد.

چه کسانی می‌توانند تسهیلات ویژه فرهنگی بگیرند؟

علاوه بر آژانس های ادبی، همه فعالان بخش‌غیردولتی آسیب دیده در حوزه کتاب و نشر، نهادها و موسسات فرآنی، دفاتر و بنگاه‌های زیارتی، هنرمندان و صاحبان بنگاه‌های آموزشی و تولید آثار هنری و بنگاه‌های رسانه‌ای می‌توانند برای دریافت این وام در سامانه کارا ثبت نام کنند.

مبلغ تسهیلات چقدر است؟

سقف تسهیلات تعیین شده برای هر یک از افراد و بنگاه‌های مختلف فرهنگی، هنری و رسانه‌ای بر اساس رتبه‌بندی وزارت فرهنگ از ۹ تا ۵۰۰ میلیون تومان است و هر متقاضی می‌تواند سقف مبلغ یا کمتر از آن را در فرم ثبت‌نامی تعیین کند. در جدول‌های زیر سقف مبلغ تسهیلات برای هر یک از حوزه‌های یاد شده، ارایه شده است.

براساس این گزارش به اهل قلم رتبه یک (مشاهیر، مفاخر، برندگان جوایز معتبر و برگزیدگان و شایستگان تقدیر جشنواره‌های کتاب) ۳۰ میلیون تومان، اهل قلم رتبه ۲ (ثبت‏ نام شده در سامانه اهل قلم) ۲۰ میلیون تومان، ناشران بین رتبه های یک تا چهار نیز ۶۰۰ تا ۵۰ میلیو تومان، کتاب فروشان ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان، چاپخانه‏‌ها ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان، آژانس‌‏های ادبی و واردکنندگان کتاب ۲۰۰ میلیون تومان و استارتاپ‏‌ها و شتاب‌‏دهنده‏‌های حوزه کتاب ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می گیرد. 

مؤسسات مردمی فرهنگی قرآن و عترت رتبه  یک ۲۰۰ میلیون تومان، مؤسسات مردمی فرهنگی قرآن و عترت فاقد رتبه ۳۲ میلیون تومان، مدرسان، مربیان و فعالان قرآنی ۹ میلیون تومان در نظرگرفته شده است. 

مدرسان، مربیان و فعالان قرآنی ۱۲۰ میلیون تومان، مدیران کاروان و کارگزاران خدمات زیارتی ۲۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می کنند. 

بنگاه ها و فعالان گروه هنری غیر از سینما که شامل تماشاخانه‏‌های تئاتر ۱۵۰ میلیون تومان، تماشاخانه‏‌های تئاتر ثبت شده ۱۰۰ میلیون تومان، آموزشگاه‏‌های آزاد هنری درجه یک تا سه ۱۳۰ میلیون تومان، استودیوهای صدابرداری و شرکت‏‌ها و موسسات تهیه تولید و تکثیر آثار صوتی ۱۷۵ میلیون تومان، گروه‌‏های موسیقی (با ۵ عضو و بیشتر از ۵ عضو) ، گالری‏‌های تجسمی (با متراژ ۸۰ متر و بالاتر از ۸۰ متر) و خانه‏‌های مد درجه یکتا سه، کانون‏های سرگرمی‏‌های نمایشی ۱۰۰ میلیون تومان و موسسه‏‌های هنری شاخص و برتر ۲۰۰ میلیون تومان وام پرداخت می شود. 

براساس این گزارش به سالن سینما و تهیه‌‏کنندگان فیلم ۳۰۰ میلیون تومان، تهیه‌‏کنندگان فیلم ۱۵۰ میلیون تومان، مؤسسات تولید ابزار و تجهیزات سینمایی ۵۰۰ میلیون تومان، کسب و کارهای سینمایی (تدوین­گران، صدابرداران، فیلمبرداران، عکاسان و...) ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می گیرد. 

روزنامه‌ها با ضریب کیفی ۴۰ به بالا و ۵۰% نظم در انتشار ۲۸۵ میلیون تومان، هفته‌نامه و دو ‌هفته‌نامه با ضریب کیفی ۵۵ به بالا و ۶۵% نظم در انتشار ۲۲۰ میلیون تومان، ماهنامه، دو ماهنامه با ضریب کیفی ۶۰ به بالا و ۷۰% نظم در انتشار ۲۰۰ میلیون تومان، فصلنامه و سالنامه با ضریب کیفی۶۰ به بالا و حداقل ۷۵% نظم در انتشار ۱۰۰ میلیون تومان، کانون‌های آگهی و تبلیغاتی با ضریب کیفی ۷۰ به بالا ۸۰ میلیون تومان، چاپخانه‌های مطبوعاتی، شرکت‌های توزیع و خبرگزاری‌های رتبه یک و دو ۱۵۰ میلیون تومان و پایگاه‌های خبری با ضریب کیفی ۶۰ به بالا ۷۵ میلیون تومان وام تعلق می گیرد. 

وثایق و ضامن مورد نیاز تسهیلات چقدر است؟

وثایق لازم برای دریافت تسهیلات، سفته و چک است. برای ۱۶ میلیون تومان یک سفته یا چک لازم است یک سفته یا چک همراه با یک ضامن برای بنگاه‌هایی است که ۱۶ تا ۴۸ میلیون تومان تسهیلات دریافت می کنند.

وثیقه تسهیلات ۴۸ تا ۱۶۰ میلیون تومانی یک سفته یا چک، همراه دو ضامن است و ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی علاوه بر چک و سفته باید سه ضامن معرفی کند و برای بیش از ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات نیز باید از سوی صندوق‌های ضمانت و یا بنا به تشخیص بانک باید وثیقه ارائه شود.

به گزارش ایرنا، معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آذر ماه امسال از تصویب کلیات دستورالعمل مرحله دوم پرداخت یکهزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کرونایی به فعالان بخش فرهنگ و هنر و رسانه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا خبر داد.

لادن حیدری گفته بود: تداوم بحران کرونا، آسیب‏‌های جدی را در بخش فرهنگ و هنر و صنایع فرهنگی به بار آورده است. بنابراین اکنون چالش اصلی، طراحی حمایت‏‌های مؤثر عمومی است که در کوتاه‌‏مدت از تأثیرات منفی بحران بکاهد و به شناسایی فرصت‌‏های جدید در میان‌‏مدت برای بازیگران مختلف دولتی، خصوصی و عمومی فعال در تولید فرهنگی و خلاق منجر شود.

وی توضیح داد: پایان مرحله اول اعطای تسهیلات ۱۲ درصدی کارا که طی آن ۴۳۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۵ هزار نفر متقاضی پرداخت شد، رایزنی‌های لازم برای حمایت از کسب و کارها در مرحله دوم آغاز شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار اقتصاد