پیشگیری از فعالیت غیرمجاز در حریم درجه‌یک معبد چغازنبیل و جوبجی

تهران- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کشور، گفت: از تخریب و فعالیت غیرمجاز در حریم درجه یک معبد چغازنبیل و محوطه تاریخی جوبجی توسط نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان جلوگیری شد.

به‌گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، به‌نقل از روابط‌عمومی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، سردار سرتیپ دوم امیر رحمت‌الهی با اشاره به جزئیات تخریب و فعالیت غیرمجاز در حریم درجه یک معبد چغازنبیل و محوطه تاریخی جوبجی، افزود: پیرو اخبار دریافتی از دوستداران میراث‌فرهنگی مبنی بر فعالیت غیرمجاز و تخریب در حریم درجه یک معبد جهانی چغازنیل و محوطه تاریخی جوبجی شهرستان شوش، موضوع حفاظت از این دو اثر تاریخی در دستور کار مأموران یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان قرار گرفت.

وی افزود: بعد از احراز صحت خبر، بلافاصله نیروهای یگان حفاظت پایگاه شوش به محل مورد نظر مراجعه کردند و با ارائه اخطاریه و تذکرهای لازم درصدد جلوگیری از فعالیت غیرمجاز و تخریب در محوطه‌های مذکور برآمدند.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کشور  اضافه کرد: خوشبختانه با حضور به موقع مأموران یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، از تخریب و فعالیت غیرمجاز در حریم درجه یک معبد چغازنبیل و محوطه تاریخی جوبجی جلوگیری به عمل آمد، اما در این میان متخلفان با ایجاد درگیری با مأموران از محل متواری شدند که البته موضوع تعقیب و دستگیری آن‌ها در دستور کار یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان قرار دارد.

به گزارش ایرنا، محوطه تاریخی جوبجی در رامهرمز در شرق خوزستان محوطه‌ای است که گنجینه معروفی از دل آن توسط باستان شناسان بیرون آمد؛ گنجینه طلایی و مفرغی حاکم ایلامی رامهرمز در روستایی به نام جوبجی در عملیات لوله‌کشی سازمان آب و برق خوزستان در تاریخ ۹ اردیبهشت ۸۶ کشف شد؛ این گنجینه متعلق به ۶۰۰ تا ۷۰۰ پیش از میلاد در تپه باستانی جوبجی تخمین زده شده است. کار کاوش و نجات‌بخشی در منطقه‌ای جوبجی از پاییز ۹۷ به همت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی آغاز شد که تیر پارسال چند تابوت در این منطقه کشف شد.

همچنین چندی پیش عملیات ساخت یک کارخانه قند در حریم چغازنبیل خبرساز شد؛ میراث فرهنگی به استعلام انجام شده از سوی این کارخانه جواب منفی داد و مجوز جهاد کشاورزی برای احداث باطل شد.

معبد زیگورات چغازنبیل که نخستین اثر باستانی ثبت جهانی ایران در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش و ۲۰ کیلومتری هفت تپه در شمال خوزستان واقع است. این سازه در سال ۱۹۷۹ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت. محوطه باستانی هفت‌تپه در بخش جنوب شرقی شهرستان شوش و در فاصله ۱۵ کیلومتری آن واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

سرخط اخبار فرهنگ