افزایش سگ‌های ولگرد در مهاباد جان شهروندان را تهدید می‌کند

مهاباد- ایرنا- سرپرست مرکز بهداشت مهاباد با اشاره به اینکه افزایش سگ‌های ولگرد جان شهروندان را تهدید می‌کند، گفت: طی پنج روز گذشته ۲۷ مورد گازگرفتگی سگ در سطح این شهر گزارش شده است.

قاسم امینی روز یک‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به اینکه برای تمامی ۲۷ مورد گازگرفتگی واکسن ضد هاری در مراکز درمانی تجویز و تزریق شده است افزود: چناچه برای فرد حیوان‌گزیده واکسن تزریق نشود احتمال مبتلا شدن به بیماری هاری که کشنده و بدون درمان است، وجود خواهد داشت.  

وی ادامه داد: با افزایش تعداد سگ‌های بلاصاحب در سطح شهر، آمار گازگرفتگی طی ۲ ماه اخیر به طور قابل ملاحظه‌ای بالا رفته و گزارش‌های متعددی از طرف شهروندان مبنی بر افزایش حضور آزاردهنده این حیوانات در گله‌های چندتایی در مناطق حاشیه شهر گزارش شده است.

سرپرست مرکز بهداشت مهاباد اظهار داشت: شهروندان در مواجه با حیوانات ناقل بیماری‌ها و سگ‌های بلاصاحب، بلافاصله به منظور دریافت خدمات بهداشتی و اقدامات پیشگیری از بیماری هاری در وقت اداری با واحد پیشگیری از بیماری هاری از طریق شماره تلفن ۰۴۴۴۲۲۴۰۲۰۲ و در ساعات غیراداری و ایام تعطیل با همکار واحد پیشگیری از بیماری هاری مرکز بهداشت با شماره همراه ۰۹۱۴۱۶۸۲۷۵۷ تماس بگیرند.

به گزارش ایرنا، با هدف اجرای دستورالعمل مربوط به کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری "سگ‌های بلاصاحب" سایت ویژه نگهداری این سگ‌ها در منطقه "پیربله" با هزینه بیش از ۲ میلیارد ریال از سوی شهرداری مهاباد راهاندازی شده است.

با آغاز بکار این سایت فعالیت گروه زنده‌گیری شامل سه اکیپ آموزش دیده و یک نفر راننده و خودروی مخصوص، آغاز و سگ‌های جمع آوری شده را به سایت مذکور منتقل می‌کنند که پس از انتقال غربالگری، واکسیناسیون و عقیم سازی آن‌ها توسط کارشناسان انجام می‌گیرد.

افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد در مهاباد سبب ایجاد نارضایتی بسیاری از شهروندان شده و تاکنون نهادهای مرتبط راه حل مشخصی برای کنترل و جمع آوری این حیوانات در سطح شهر نکرده است.

مهاباد ۲۴۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها