استاندار یزد: اولویت اداره‌ها تامین زیرساخت‌های شهر در دسترس باشد

یزد - ایرنا - استاندار یزد گفت: وقتی از شهر جهانی صحبت و از ثبت آن به عنوان برندی شاخص یاد می‌شود، باید تامین و ایجاد زیرساخت‌های در دسترس آن در اولویت تمامی دستگاه‌های اجرایی و دست‌اندرکاران مرتبط قرار گیرد.

محمدعلی طالبی روزیکشنبه در نشست با اعضای کمیته مناسب سازی محیط شهری یزد با تاکید بر اینکه مرکزاستان باید از شاخصه‌های شهر جهانی برخوردار باشد، افزود: مناسب سازی معابر از شاخصه‌های شهرجهانی است.

وی با اشاره به رویکرد شهرداری و شورای اسلامی برای مناسب سازی معابر عمومی اظهار کرد: رویکرد اعضا شورا و شهردار یزد نسبت به مسایل اجتماعی و فرهنگی مطلوب است و این فرصتی برای حرکت سریع روبه جلو در ارتقا سطح کمی و کیفی خدمات شهری است.

طالبی با اشاره به اقدام ستاد مناسب سازی شهری برای دسترس‌پذیرکردن شهر افزود: یزد به شهری جهانی تبدیل شده است و با توجه به اینکه عنوان هایی همچون شهر دوستدار معلول، شهر دسترس پذیر و از این قبیل عنوان ها را نیز دریافت کرده است، باید شاخصه های شهر جهانی را نیز داشته باشد.
وی با بیان اینکه معلولان و افراد دارای محدودیت‌های حرکتی، باید امکان استفاده از فضاهای شهری را داشته باشند، تصریح کرد: طبیعی است که مناسب سازی شهری علاوه بر کمک به انجام امور روزمره برای این افراد، رونق گردشگری را نیز به دنبال دارد.
استاندار یزد ادامه داد: تمامی مناطق یزد اعم از شهری ، اداره ها و نهادها باید به صورت کامل برای معلولان، جانبازان، سالمندان و سایر اقشار دارای محدودیت‌های حرکتی مناسب‌سازی شود.
طالبی با اشاره به اجرای طرح‌هایی در راستای دسترس پذیرکردن شهر یزد گفت:  کاری که در این حوزه برای معلولان صورت گرفت، نشان دهنده توجه و اهتمام شهرداری برای رسیدن به استانداردهای جهانی و استفاده همه افراد از خدمات شهری است.
وی تصریح کرد: برای شهری همچون یزد که به ثبت جهانی رسیده است قطعا چنین حرکت‌های ارزنده‌ای در حوزه مسایل اجتماعی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است و می‌تواند به رونق هرچه بیشتر صنعت گردشگری نیز کمک کند.

تیرماه ۱۳۹۶، ۲۰۰ هکتار از ۷۵۰ هکتار بافت قدیم شهر یزد در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(یونسکو )  به ثبت جهانی رسید.

امنیت و روشنایی در کنار مناسب‌سازی مدنظر مجریان قرار گیرد

همچنین رییس شورای شهر یزد با اشاره به اقدام خوب کمیته مناسب سازی شورا در راستای دسترس پذیر کردن مرکز استان به عنوان شهر جهانی گفت: امنیت و روشنایی نیز در کنار مناسب سازی مورد توجه باشد.

غلامعلی سفید با اشاره به اینکه یزد به عنوان یک الگو در زمینه شهر در دسترس پذیر معرفی شده است، اظهار کرد: مناسب سازی شهری در یزد عمق و کیفیت خوبی پیدا کرده و به عنوان یادگاری ارزشمند از این دوره از تاریخ مدیریت شهری باقی خواهد ماند.

استاندار سابق یزد خاطرنشان کرد: هرچند به غیر از مناسب سازی، امنیت و روشنایی و ایمنی نیز باید مدنظر باشد اظهار امیدواری کرد که با همه جانبه ‌نگر شدن طرح‌ها، شامل کیفیت بهتر و پوشش بیشتر طرح مناسب سازی همراه است.

سفید از شهردار، نماینده کمیته مناسب سازی شورا، ستاد مناسب سازی و اعضا آن قدردانی کرد و گفت: لازم است از تجربه و نیاز معلولان با استفاده از مشارکت فکری آنها بهره گرفت زیرا در نهایت بهره‌برداران اصلی آنها هستند.

رییس شورای شهر یزد در مورد طرح هفت خوان نیز گفت: این طرح یکی از طرح‌های کمیته مناسب سازی در راستای تحقق شهر دسترس پذیر است امید می رود اجرای موفق آن بتواند به الگویی برای مناسب سازی در استان تبدیل شود.

سفید با اشاره به اینکه ۱۰ کیلومتر از پرترددترین مناطق شهری یزد در قالب طرح هفت خوان از میدان همافر تا خیابان مسجد جامع قدیم یزد ، مناسب سازی می شود، افزود: حضور و مشاوره ناظران معلول در اجرای این طرح از نقاط قوت طرح یاد شده است.

تعداد معلولان یزد حدود ۵۳ هزار نفر تخمین زده می‌شود که در حال حاضر حدود ۳۲ هزار نفر آنها از خدمات بهزیستی در ۱۰ شهرستان استفاده می کنند و بر اساس آمارها ۱۰ تا ۱۲ جمعیت هر جامعه‌ای دچار یک تا چند معلولیت هستند.

در حال حاضر حدود ۱۰ درصد جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر استان یزد سالمند هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها