کرونا نرخ مشارکت اقتصادی را در استان اصفهان کاهش داد

اصفهان - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان گفت: شیوع ویروس کرونا در حدود یک سال اخیر به کاهش سه درصدی نرخ مشارکت اقتصادی در این استان و متوقف شدن برخی از فعالیت‌ها بویژه در بخش گردشگری منجر شد.

به گزارش ایرنا، نعمت‌الله اکبری روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان، افزود: شیوع ویروس کرونا منجر به متوقف شدن برخی از فعالیت ها یا نیمه فعال شدن آنها و در نتیجه کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در استان شد.

نرخ مشارکت اقتصادی از تقسیم جمعیت فعال (شاغل و بیکار) به جمعیت در سنین کار به دست می‌آید بنابراین کاهش نرخ مشارکت اقتصادی بازتاب حضور کمتر افراد در سنین کار به سوی بازار کار است.

وی با بیان اینکه با کاهش نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری نیز حدود ۲ درصد کاهش یافت، تصریح کرد: کاهش نرخ بیکاری ناشی از کاهش نرخ مشارکت اقتصادی، مطلوب نیست.

اکبری با اشاره به اینکه اصفهان حدود ۱۰ درصد نیروی کارگری را دارد و بزرگترین استان در بخش صنعتی است، اظهار داشت: فعالیت‌های صنعتی در استان در دوران همه گیری کووید ۱۹ با رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی همچنان پا برجا بود اما در بخش گردشگری آسیب زیادی دیدیم.

وی با بیان اینکه بخش‌های هتلداری، بومگردی و خدمات وابسته به گردشگری در این دوران خسارت زیادی دید و فعالیت بخشی از آنها متوقف شد و حتی درآمدهای دولتی کاهش یافت، اضافه کرد: بخش گردشگری استان با کاهش ۱۰۰ درصدی نرخ مشارکت مواجه شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان با اشاره به اینکه بخش‌های صنعت و کشاورزی آسیب چندانی از شیوع کرونا ندیدند، گفت: اما بخش خدمات بویژه در زمینه های گردشگری، هتلداری، رستوران و  فعالیت های آموزشی و فرهنگی مانند سینماها بیشترین آسیب را متحمل شدند.

وی با بیان اینکه از طرفی هزینه‌های ما در بخش خدمات در این مدت افزایش یافت، توضیح داد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از طرفی با کاهش درآمد مواجه شد و از طرف دیگر میزان مراجعه به آن با توجه به همه گیری کووید ۱۹ افزایش یافت که همین امر منجر به بالا رفتن هزینه های آنها شد.

اکبری با تاکید بر اینکه کاهش سه درصدی نرخ مشارکت اقتصادی استان بیشتر مربوط به کاهش فعالیت بخش مشاغل خدماتی است، اضافه کرد: حدود ۴۵ درصد شاغلان استان در بخش خدمات هستند و به‌دلیل آسیب گسترده آن از شیوع کرونا این اتفاق افتاد.

به گفته وی حدود ۱۰ درصد از درآمد بخش خدمات استان اصفهان در یک سال گذشته کاهش یافت.

وی درباره بخش کشاورزی و آب توضیح داد: در سه سال گذشته شرایط ترسالی در استان داشتیم و با توجه به مدیریت منابع آب استان در ۲ سال گذشته از مشکلات کمتری برخوردار بودیم و بخش کشاورزی سرپا نگه داشته شد.

اکبری اظهار امیدواری کرد که سال آبی جدید در سطح معمولی قرار گیرد و استان از شرایط مشابه سال ۹۸ و ۹۹ برخوردار شود.

اکبری به برگزاری آزمون استخدامی اشاره و اضافه کرد: هشتمین آزمون استخدامی استان روز جمعه این هفته با سهمیه استخدام یکهزار و ۹۰۸ نفر و با رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی برگزار می‌شود.

به گفته وی وقتی نیروی انسانی اداره ای بازنشسته شود، دستگاه اجرایی درخواست تامین نیروی انسانی را برای آن رده یا پست مگر آنکه حذف شده باشد، مطرح می‌کند و سازمان اداری و استخدامی  درخواست بررسی و مجوز استخدام را صادر می‌کند تا سازمان برنامه و بودجه به استناد آن، اعتبار مورد نیاز را تامین کند.

وی پر جمعیت ترین دستگاه اجرایی در استان اصفهان را آموزش و پرورش با حدود ۵۲ هزار نیروی انسانی اعلام و اضافه کرد: بیشترین استخدامی نیز مربوط به این اداره کل با یکهزار و ۷۰۲ نفر است.

اکبری با بیان اینکه پس از آموزش و پرورش بیشترین استخدام مربوط به وزارت کشور شامل فرمانداری‌ها و استانداری است، ادامه داد: پس از آن دستگاه‌های اجرایی دیگری مانند بهزیستی، دامپزشکی، پزشکی قانونی و انتقال خون قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۴ هزار نفر برای آزمون استخدام استان اصفهان ثبت نام کردند، خاطرنشان کرد: از بین آنها ۱۷ هزار و ۹۸۶ داوطلب استخدام در آموزش و پرورش هستند.

به گفته وی به ازای هر ۱۳ نفر داوطلب آزمون استخدامی در استان اصفهان، یک نفر استخدام خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان به جشنواره شهید رجایی نیز اشاره کرد و گفت: این جشنواره همزمان با هفته دولت و روز کارمند برگزار می شد اما امسال به‌دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا به تاخیر افتاد و نهم دی ماه جاری مقارن با روز بصیرت و میثاق امت با ولایت برگزار خواهد شد.

اکبری افزود: بیست و سومین جشنواره شهید رجایی در استان اصفهان با هدف تجلیل از دستگاه‌های اجرایی و کارمندان برتر در عرصه خدمت رسانی به مردم بویژه در دوران همه گیری کووید ۱۹ برگزار می شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: با توجه به اینکه هفته آینده در مجلس شورای اسلامی درباره کلیات بودجه تصمیم گیری می‌شود، پس از آن درباره این موضوع صحبت می‌کنم.

اکبری با بیان اینکه بودجه ای که دولت پیش بینی کرده خوشبینانه است، افزود: آنچه مجلس روی آن تاکید می کند از جمله بودجه شرکت‌ها و منابع تامین اعتبار می‌تواند باعث ایجاد تغییر اساسی در آن شود.

در جشنواره شهید رجایی دستگاه‌های اجرایی برتر در پنج گروه و بر اساس شاخص‌های عمومی و اختصاصی انتخاب می شوند.

استان اصفهان پنج میلیون نفر جمعیت در ۲۴ شهرستان دارد.

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون بیش از یک میلیون و ۱۷۷ هزار نفر بطور قطعی در کشور به کرونا مبتلا شدند و بیش از ۵۴ هزار نفر بر اثر این بیماری جان باختند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها