رقص قلم در راه ابریشم؛ همایش خوشنویسان جهان در ایران

تهران–ایرنا- کمیسیون ملی یونسکو-ایران نخستین نمایشگاه و همایش بین‌المللی راه ابریشم با عنوان «رقص قلم» را از اول تا چهارم بهمن ۱۳۹۹ به‌صورت مجازی برگزار می‌کند.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، خوشنویسانی از کشورهای مختلف جهان آثار خود را در نخستین نمایشگاه و همایش بین‌المللی راه ابریشم با عنوان رقص قلم که به همت کمیسیون ملی یونسکو-ایران به‌صورت مجازی برگزار می شود، به نمایش می گذارند.

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه نخستین نمایشگاه و همایش بین‌المللی راه ابریشم با عنوان رقص قلم، اول تا چهارم بهمن برگزار می شود، افزود: ایران مهد هنرهای والاست. به‌ویژه هنرهایی که نسبتی با کتاب دارند. سال گذشته با همت مردم و مدیران شهر همدان، کمیسیون ملی ایران میزبان ششمین نشست بین‌المللی راه ابریشم بود. در این نشست اندیشه میراث معنوی راه ابریشم از سوی ایران مطرح و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

وی ادامه داد: نمایشگاه خوشنویسی که در حاشیه این نشست برگزار شد توجه کشورهای عضو را به این هنر والا معطوف کرد چراکه یکی از مشترکات کشورهای عضو راه ابریشم، بهره‌مندی از هنر خوشنویسی است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران با بیان اینکه این گردهمایی بر محور یک هنر، ایده‌ای است که از سوی کمیسیون ملی یونسکو-ایران در سال گذشته مطرح شد، عنوان کرد: چه هنری ارجمندتر از هنر خوشنویسی که شناسنامه ما ایرانیان و مورد علاقه و احترام مردم جهان است. از سوی دیگر، این که ایران مهد هنر خوشنویسی است، حقیقتی است آشکار و انکارناپذیر.

مشهد میزبان اصلی نمایشگاه و همایش رقص قلم

ایوبی با بیان اینکه شهر مشهد مقدس میزبان نخستین نمایشگاه و همایش بین المللی راه ابریشم با عنوان رقص قلم خواهد بود، تصریح کرد: همایش بزرگ خوشنویسان راه ابریشم در خراسان رضوی و در شهر مشهد رویدادی است بی مانند و تاریخی. فراخوان کمیسیون ملی یونسکو مدتها پیش به کشورهای مختلف فرستاده شد.

وی با اشاره به استقبال بیش از انتظار فراخوان نمایشگاه و همایش بین المللی راه ابریشم با عنوان رقص قلم، افزود: آثار دریافتی بسیار پرشمار و گوناگون است. در این جشنواره بزرگ، هنرمندان کشورهای گوناگونی از تمدن‌ها و فرهنگ‌های گوناگون گردهم می‌ آیند. صدها اثر به نمایش در خواهد آمد.

از شهردار تهران انتظار حمایت همه جانبه داریم

ایوبی افزود: علاوه بر نگارخانه مجازی کمیسیون ملی یونسکو دیوارهای شهر مشهد، چند بنای باشکوه تهران و بناهای تاریخی چندین شهر کشورمان نمایشگر این آثار به صورت جشن نور (ویدئومپینگ) خواهند بود.

وی یادآور شد: در بخش علمی اساتید متعددی از نقاط مختلف جهان برای ارائه مقالات علمی در محورهای تعیین شده برای سخن گفتن از ارزش‌های والای هنر خوشنویسی در سرزمین خود، نام نویسی کرده اند. موفقیت این رویداد بی مانند مرهون همدلی و همکاری نهادهای مختلف فرهنگی است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران گفت: همراهی انجمن خوشنویسان ایران و انجمن خوشنویسان شهر مشهد، تلاش بسیار رایزنان فرهنگی، و به‌ویژه همت والا و ستودنی شهرداری مشهد که میزبان اصلی این برنامه است، قابل ستایش و تقدیر است. برای برگزاری جشن نور نیز نهادهای گوناگون مانند موزه دفاع مقدس، کاخ موزه گلستان و شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده‌اند.

ایوبی گفت: این رویداد از شهردار تهران (پیروز حناچی) به دلیل توجهی که به فرهنگ دارند انتظار حمایت همه جانبه دارد، همچنین از سازمان زیباسازی شهر تهران هم خواسته‌ایم که با نمایش گزیده این آثار بر روی بیلبوردهای شهر تهران و نمایشگرهای این شهر، جایگاه هنر خوشنویسی در ایران را به نمایش بگذارند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha