مردم درکنار اعتقادات مذهبی  باید نکات بهداشتی را رعایت کنند

قم - ایرنا- رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) با اشاره به ویروس کرونا که از سال گذشته شیوع پیدا کرده ، اظهار داشت: در این رابطه مردم باید در کنار اعتقادات مذهبی ، نکات بهداشتی را نیز رعایت کنند.

به گزارش شنبه شب دفتر آیت الله  محمد جواد فاضل لنکرانی ،‌ وی در دیدار جمعی از شورای مرکزی هیئات مذهبی قم اظهار داشت: ما واقعاً معتقدیم همین‌طور که فرمودید در ایام محرم در جلسات قم یک مورد ابتلاء به کرونا نداشتیم این از معجزات امام حسین(ع) است، اگر کسی این معجزات را بخواهد نا دیده بگیرد شیعه بودنش زیر سئوال می‌رود.چون حتی پیروان سایر مذاهب هم که مسلمان نیستند اعتقاد دارند که ائمه(علیهم السلام) کارهای اعجازگونه انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: البته یک فکر انحرافی و غلط هم هست که می‌گویند حالا که معتقدیم اینها این قدرت اعجاز را دارند پس رعایت ضوابط بهداشتی و علمی را کنار بگذاریم، این را نه دین اجازه می‌دهد نه عقل. دین می‌گوید خود خدا که قدرت مطلقه دارد، کارهایش را با اسباب انجام می‌دهد. در کنار اعتقاد، رعایت نکات بهداشتی را نباید نادیده گرفت.

وی گفت: همین‌طور اولیاء خدا که متصل به خدا هستند و به اذن خدا کارهای اعجازگونه دارند که این شفا دادن یک مورد بسیار کوچک از عنایات آنهاست حتی ما معتقدیم افرادی که امام معصوم هم نبودند بلکه یک عالم زاهد متخلق بوده می‌توانسته شفا بدهد، ما وقتی می‌گوییم «علماء امتی افضل من انبیاء بنی اسرائیل» یک جهتش همین است ولی در کنار این اعتقاد، رعایت نکات بهداشتی را نباید نادیده گرفت.

فاضل لنکرانی افزود: کسی که خدای ناکرده سرطان دارد نمی‌تواند بگوید من فقط متوسل به امام حسین(ع) می‌شوم اما معالجه نمی‌کنم، قرص نمی‌خورم، دکتر نمی‌روم، این کار جایز نیست. کنار آن توسل و اعتقاد این وظایف را هم داریم که باید انجام دهیم.

وی  اظهار داشت:متاسفانه  امروز بعضی از افرادی که هم لباس ما هستند نمی‌دانم چرا در حرف زدنشان دقت نمی‌کنند، اسلامی که این همه روی علم تکیه می‌کند، اسلامی که معتقد است که خدای متعال هیچ کاری را بدون اسباب انجام نمی‌دهد ، اینها می‌گویند امام حسین(ع) معجزه می‌کند، پس دیگر این کارها لازم نیست، این حرف‌ها غلط است ما معتقدیم هر دو کار قابل جمع است. ائمه معجزه دارند و داشتند و خواهند داشت، ولی از آن طرف تکالیف و وظایف ظاهری خود را نباید نادیده بگیریم. هر دو باید باشد.

وی گفت: به هر حال در جهات فکری شما کنار حوزه قم هستید، از علمای قم راجع به این مسئله بپرسید، جواب آن را بگیرید و برای هیئات کل کشور بفرستید و آنها را تغذیه کنید. امیدوارم با تدبیر و تجربه و انگیزه‌ای که دارید مراسم امسال را با شکوه‌تر از قبل برگزار کنید. چون خدمت زیر علم حضرت زهرا (سلام الله علیها) و امام حسین(علیه السلام) یک اخلاص و انگیزه خاص می‌خواهد در این ایام آدم باید بی‌قرار باشد، آدم برای امام حسین(علیه السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) باید بی‌قرار باشد و صبح و ظهر و شب در فکر این باشد چه وظیفه‌ای دارم که باید انجام بدهم.

فاضل لنکرانی اظهار داشت: امیدوارم ان شاء الله شما با عنایت خود حضرت زهرا و دعای خیر حضرت معصومه(سلام الله علیهما) یک فاطمیه بسیار خوبی برگزار کنید و عزاداری امسال الگویی برای همه استان‌ها و نقاط دیگر دنیاشود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها